Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie

Skoki Narciarskie

Skoki narciarskie – co to za sport? Podstawowe informacje

Skoki narciarskie to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych w Polsce, cieszący się dużą popularnością również w krajach skandynawskich, Niemczech czy Austrii. Nie licząc Europy, ta dyscyplina sportowa popularna jest również w Japonii, skąd pochodzi wielu utytułowanych skoczków. Polską ikoną skoków narciarskich jest Adam Małysz, jednak nie jest on jedynym polskim tryumfatorem w tym sporcie.

Skoki narciarskie stanowią jedną z trzech dyscyplin narciarstwa klasycznego – pozostałe dwie to biegi narciarskie i kombinacja norweska. Zasady rywalizacji w skokach narciarskich są relatywnie proste do zrozumienia i wyłożenia. Zawodnicy biorą udział w konkursach na skoczniach, które różnią się od siebie swoją wielkością. Zależy im na tym, by skoczyć jak najdalej, jednak odległość skoku nie jest jedynym czynnikiem podlegającym ocenie. Oprócz odległości skoku, sędziowie oceniają także styl (zarówno lotu, jak i lądowania), jak i dodają (lub odejmują) punkty w zależności od panujących na obiekcie warunków atmosferycznych.

Najważniejsze zawody w skokach narciarskich

Najważniejszymi w hierarchii zawodami w skokach narciarskich są oczywiście te odbywające się w ramach zimowych igrzysk olimpijskich. Drugie w kolejności będą zaś Mistrzostwa Świata – mają one miejsce raz na dwa lata, odbywając się zarówno w ramach konkursów indywidualnych, jak i konkursów drużynowych.

Największą powszedniością, ale i sporym zainteresowaniem, cieszy się Puchar Świata w skokach narciarskich, odbywający się co rok. W jego ramach skoczkowie rywalizują o punkty w klasyfikacji ogólnej, skacząc na wielu skoczniach w różnych państwach – w tym w Polsce (w Wiśle, w Szczyrku i w Zakopanem). Największą rozpoznawalnością w tym zakresie cieszy się Turniej Czterech skoczni, mający miejsce na skoczniach w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen. 

Oprócz powyższych można wymienić Letnie Grand Prix, odbywające się na skoczniach ze sztuczną nawierzchnią, czy Puchar Kontynentalny.

Najlepsi skoczkowie narciarscy w historii

Zdecydowana większość polskich kibiców zapytania o najlepszego skoczka narciarskiego w historii tego sportu bez zawahania odpowiedziałaby, że to Adam Małysz. W zasadzie nie byłoby to stwierdzenie dalekie od prawdy, bowiem rzeczywiście Adam Małysz znajduje się bardzo wysoko we wszystkich klasyfikacjach wszechczasów – niejednokrotnie tryumfował w najważniejszych zawodach w skokach narciarskich. Do innych utytułowanych w tym sporcie Polaków należy Kamil Stoch, Dawid Kubacki czy Piotr Żyła.

Jeśli jednak mielibyśmy oceniać skoczków przez pryzmat ilości podiów zdobytych w konkursach Pucharu Świata, to niekwestionowanym zwycięzcą byłby Austriak Stefan Kraft. Na drugim miejscu uplasowałby się Janne Ahonen z Finlandii, a dopiero na trzecim byłby Adam Małysz. 

Pierwszą piątkę w takim przypadku zamykają Gregor Schlierenzauer (Austria) i Kamil Stoch z Polski. W dalszej kolejności pojawiłyby się takie nazwiska jak Simon Ammann (Szwajcaria), Matti Nykaenen (Finlandia) czy Thomas Morgenstern (Austria).

Pokaż więcej

Thomas Thurnbichler
16.05.2024 09:08 Wspaniałe wieści dla Thomasa Thurnbichlera. Gratulacje płyną z całej Polski

Thomas Thurnbichler przygotowuje się do kolejnego sezonu Pucharu Świata, jednak kolejne kilka miesięcy nie będą stać wyłącznie pod znakiem sportu. Trener reprezentacji Polski ogłosił, że wraz ze swoją partnerką spodziewają się narodzin dziecka. Austriak przekazał radosne wieści w “Podcaście Eurosportu” i nie krył swojej ekscytacji.

Kamil Stoch
09.05.2024 09:12 Podano kalendarz Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ważne wieści dla polskich skoczków

Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) jest już po obradach, podczas których ustalono terminarze Letniego Grand Prix oraz Pucharu Świata w sezonie 2024/2025. Wkrótce zostanie on zatwierdzony, jednak już teraz został ujawniony. Skoczków czeka dodatkowa rywalizacja.

Adam Małysz
08.05.2024 22:11 Adam Małysz zaskakująco szczerze o maturze. "To było naprawdę okropne"

Trwa maturalny maraton, podczas którego uczniowie szkół średnich walczą o jak najlepsze wyniki. Ten etap nie umknął Adamowi Małyszowi, który swój egzamin dojrzałości wspominał w rozmowach z mediami. Jak się okazuje, nie ma z tym czasem najlepszych wspomnień.

Adam Małysz i Piotr Żyą
07.05.2024 11:25 Zamieszanie wokół Piotra Żyły. Adam Małysz ujawnił, co się dzieje

Już od jakiegoś czasu dalsza kariera Piotra Żyły w skokach narciarskich stała pod znakiem zapytania. 37-latek kilkukrotnie dawał sygnały, że odczuwa zmęczenie i nie ma motywacji do skakania, a w międzyczasie pojawiły się plotki o jego udziale w freak-fightach. Zamieszanie wokół Żyły postanowił skomentować Adam Małysz, który przedstawił swoje spojrzenie na całą sprawę.

Kamil Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek i Dawid Kubacki
01.05.2024 20:35 Fatalne wieści dla polskich skoków narciarskich. Najbardziej dotkną Piotra Żyłę

W ostatnim czasie głośnym tematem w polskich mediach jest wycofywanie się Grupy Azoty ze sponsoringu klubów sportowych. Spółka zmaga się z gigantycznymi długami, przez które nie jest w stanie dalej wspierać drużyn, z którymi jest związana. Podobny los może czekać polskie skoki narciarskie oraz indywidualnie Piotra Żyłę.

Thomas Thurnbichler
30.04.2024 12:10 Rewolucja w polskiej kadrze skoczków. Thurnbichler zdradził szczegóły

Reprezentacja Polski w skokach narciarskich rozpoczęła przygotowania do kolejnego sezonu. Po nieudanych występach w minionej edycji Pucharu Świata, działacze PZN wraz ze sztabem szkoleniowym podjęli ważne decyzje, dotyczące kwestii logistycznych. Thomas Thurnbichler ujawnił szczegóły na temat najnowszych zmian w rozmowie z dziennikarzami Eurosportu.

Świeczka
26.04.2024 09:08 Nie żyje słynny skoczek narciarski. Był mistrzem olimpijskim

Świat sportu pożegnał kolejną wybitną postać. Z Japonii napłynęły smutne wieści o śmierci Yukio Kasayi, złotego medalisty igrzysk olimpijskich i rywala m.in. Wojciecha Fortuny. Japończyk zmarł we wtorek 23 kwietnia.

Ryoyu Kobayashi
24.04.2024 22:17 Historyczny wyczyn Ryoyu Kobayashiego. Takiego wyniku nikt nie osiągnął

Ryoyu Kobayashi to aktualnie jeden z najlepszych skoczków narciarskich świata. Ostatnio Japończyk został zaproszony przez Red Bulla do specjalnie stworzonego studia w Islandii, by ten oddał najdłuższy skok w historii sportu. Odległość, jaką osiągnął mistrz olimpijski z 2022 roku robi wrażenie.

Thomas Thurnbichler
24.04.2024 15:32 Thurnbichler dał jasny sygnał ws. Stocha. Padł jednoznaczny komentarz

Thomas Thurnbichler odniósł się do komunikatu Polskiego Związku Narciarskiego ws. Kamila Stocha i jego indywidualnych treningów. Szkoleniowiec polskiej kadry wyraził się na ten temat jasno i wyraźnie.  

Kamil Stoch
24.04.2024 09:16 PZN wydał komunikat ws. Kamila Stocha. To już oficjalnie

Polski Związek Narciarski wydał komunikat ws. Kamila Stocha. Polak otrzyma stosowne warunki do indywidualnych przygotowań do nowego sezonu. - Rozpatrzenie niniejszego wniosku stanowi gest dobrej woli Polskiego Związku Narciarskiego wobec Kamila Stocha, oparty na osiągnięciach sportowca - czytamy w komunikacie. To nie koniec informacji w tej sprawie.

Adam Małysz i Kamil Stoch
24.04.2024 08:38 Kamil Stoch będzie miał indywidualnego trenera? Jest reakcja Adama Małysza

Jakiś czas temu w mediach pojawiły się doniesienia, jakoby Kamil Stoch od przyszłego sezonu miał indywidualnie trenować z Michalem Doleżalem. Polski Związek Narciarski potwierdzał, że taki temat istnieje, ale nie pojawiło się żadne oficjalne potwierdzenie. Teraz głos w tej sprawie zabrał Adam Małysz.

polscy skoczkowie
23.04.2024 20:17 Polscy skoczkowie ostro o kulisach współpracy z trenerem. "Nie było organizacji"

Miniony sezon skoków narciarskich nie był udany dla polskich skoczków. Pierwszego Polaka w klasyfikacji Pucharu Świata znaleźć można dopiero na 19. miejscu i jest nim Aleksander Zniszczoł. Jak się okazuje, za słabą formę niektórych z naszych orłów odpowiada były już trener kadry B, David Jiroutek.

Adam Małysz
19.04.2024 21:52 Oszukali i wyśmiewali Adama Małysza. Bolesne wyznanie mistrza z Wisły

Adam Małysz udzielił wywiadowi Dawidowi Górze w programie pt. “Życie po życiu”. Legendarny skoczek przyznał się do kilku ciekawych zdarzeń ze swojego sportowego życia. W rozmowie można usłyszeć chociażby o pewnym wstydliwym problemie za kierownicą samochodu rajdowego. Były skoczek padł również ofiarą oszustwa.

Kamil Stoch
17.04.2024 15:26 Potwierdzają się wieści o Kamilu Stochu. Członek PZN zdradził szczegóły. Sensacja o włos

Kamil Stoch ma za sobą słaby sezon. Kilka dni temu w polskich mediach pojawiły się wieści, że wkrótce może zacząć trenować pod okiem osobistego szkoleniowca. Do sprawy odniósł się członek Polskiego Związku Narciarskiego. Wszystko wskazuje na to, że temat jest bliski finalizacji.

Kamil Stoch i Michal Doleżal
14.04.2024 18:54 Sensacyjne doniesienia ws. Kamila Stocha. Będzie miał nowego trenera?

Michal Doleżal kilka dni temu zrezygnował z funkcji asystenta w sztabie szkoleniowym reprezentacji Niemiec. Przyszłość czeskiego trenera stała się obiektem spekulacji, a prawdziwą sensacją okazały się doniesienia portalu Sport.pl. Według tych informacji Doleżal miałby ponownie rozpocząć współpracę z Kamilem Stochem, ale tym razem w roli prywatnego trenera.

Aleksander Zniszczoł
13.04.2024 15:34 Puchar Świata w skokach. Jest decyzja ws. liczby konkursów

Trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Podczas zebrania podkomisji skoków FIS w Pradze podjęto wstępne decyzje dotyczące ilości konkursów. Zawodnicy mają wziąć udział w 37 konkursach.

Piotr Żyła
12.04.2024 12:20 Piotr Żyła nie jest katolikiem. Prawda o jego wyznaniu wyszła na jaw przez przypadek

Piotr Żyła uchodzi za jednego z najsympatyczniejszych polskich sportowców. Skoczek kojarzy się z uśmiechem i wyjątkowym poczuciem humoru, jednak nie wszyscy wiedzą, że nie jest katolikiem. Prawda o jego wyznaniu wyszła na jaw.

Michal Doleżal
10.04.2024 20:07 Były trener polskich skoczków rezygnuje. Sensacyjne doniesienia z Niemiec

Przez ostatnie dwa sezony, Michal Doleżal pełnił funkcje asystenta w reprezentacji Niemiec w skokach narciarskich. Jak się okazuje, jego przygoda w sztabie szkoleniowym Stefana Horngachera dobiegła końca. O zakończeniu współpracy z czeskim szkoleniowcem poinformował Niemiecki Związek Narciarski. 

Adam Małysz
10.04.2024 13:21 Adam Małysz stanął w obronie polskiego skoczka. "Został pokrzywdzony"

Adam Małysz udzielił wywiadu, podczas którego wypowiedział się o najlepszym polskim skoczku minionego sezonu, Aleksandrze Zniszczole. Zdaniem prezesa Polskiego Związku Narciarskiego 30-letni skoczek był krzywdzony przez sędziów, argumentując to przyznawaniem mu za niskich not. 

Adam Małysz
06.04.2024 22:00 Afera w polskich skokach. Trener zwolniony, dowiedział się z mediów

Sensacyjne informacje ze środowiska skoków narciarskich. Jak poinformował członek zarządu PZN Rafał Kot, dojdzie do zmian w sztabie szkoleniowym kadry B polskich skoczków. David Jiroutek opuści reprezentację Polski, a co ciekawe, o decyzji związku miał się dowiedzieć z mediów.

Kamil Stoch
05.04.2024 15:16 Kamil Stoch przerywa milczenie. Wyjątkowe zdjęcie obiegło sieć

Polscy skoczkowie zakończyli sezon 2023/2024 i udali się na odpoczynek. Po nieudanej kampanii w ramach Pucharu Świata, Kamil Stoch nie ukrywał, że będzie potrzebował czasu na regenerację i odcięcie się od świata sportu. Niedawno skoczek przerwał ciszę medialną i pochwalił się wyjątkowym zdjęciem.

Adam Małysz
03.04.2024 15:38 Małysz wskazuje błędy Thurnbichlera. Powiedział wprost

Sezon 2023/2024 przejdzie do historii polskich skoczków narciarskich, ale nie z powodu sukcesów. Biało-czerwoni prezentowali się poniżej oczekiwań i regularnie zawodzili kibiców w trakcie konkursów Pucharu Świata. Adam Małysz potwierdził, że nie dojdzie do zmian na stanowisku trenera, ale przyznał, że dostrzegł kilka błędów w sztabie szkoleniowym.

Adam i Izabela Małyszowie
02.04.2024 22:05 Izabela Małysz zmieniła się nie do poznania. Co za przemiana

Z biegiem lat kibice skoków narciarskich mogli obserwować metamorfozę Adama Małysza. Przez całą karierę sportowcowi towarzyszyła jego żona Izabela, której wygląd także ewoluował. Patrząc jednak na zdjęcia sprzed lat i te aktualne można nie dowierzać, że aż tak bardzo człowiek jest się w stanie zmienić.

skoczek narciarski
30.03.2024 13:16 Znany skoczek odchodzi z kadry narodowej. Obrał nową drogę

Fiński skoczek narciarski podjął decyzję o odejściu z kadry narodowej. W wywiadzie dla dziennika "Iltalehti" wypowiedział się m.in. o związku narciarskim w Finlandii, który, jego zdaniem, ponosi odpowiedzialność za złe wyniki podczas Pucharu Świata wszystkich ich zawodników. Teraz skoczek ma obrać zupełnie odmienną drogę.

Kamil Stoch
25.03.2024 18:08 Stoch zabrał głos po ostatnich zawodach. Zwrócił się do bliskich

W obliczu zakończenia sezonu 2023/2023 w skokach narciarskich zawodnicy udadzą się na krótki odpoczynek. Przerwa od skoków powinna wyjść na dobre Kamilowi Stochowi, który zakończył zmagania w ramach Pucharu Świata z najgorszym wynikiem od 15 lat. 36-letni skoczek skierował ważne słowa do kibiców poprzez media społecznościowe.

Dawid Kubacki
25.03.2024 14:16 Dawid Kubacki nie owijał w bawełnę, ocenił swój sezon. "Dobrze, że to już koniec"

W miniony weekend zakończyły się zmagania w tegorocznej edycji Pucharu Świata. Sezon 2023/2024 nie należał do udanych dla polskich skoczków, którzy prezentowali się poniżej oczekiwań. Dawid Kubacki udzielił wywiadu dla telewizji Eurosport, w której przedstawił kilka zdecydowanych opinii.

Skoki narciarskie
24.03.2024 14:44 Legendarny komentator skoków pożegnał się z widzami

Marek Rudziński to postać nierozerwalnie związana m.in. ze skokami narciarskimi. Komentatora najczęściej można było usłyszeć we współpracy z Igorem Błachutem. Dziś, w dniu swoich 70. urodzin oficjalnie ogłosił odejście od relacjonowania poczynań skoczków. To jednak nie koniec przygody Rudzińskiego ze sportem.

Giovanni Bresadola
24.03.2024 11:59 Złe wieści dla Bresadoli. Jest diagnoza po upadku w Planicy

Chwile grozy miały miejsce w Planicy. Aż trzech skoczków zaliczyło upadki i to tylko w jednej serii konkursu drużynowego. Najbardziej ucierpiał Włoch Giovanni Bresadola, którego trzeba było na noszach wynosić ze skoczni. Skoczek otrzymał diagnozę, która jest dla niego jedną z najgorszych, jakie mógł usłyszeć.