Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Były trener polskich skoczków rezygnuje. Sensacyjne doniesienia z Niemiec
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 10.04.2024 20:07

Były trener polskich skoczków rezygnuje. Sensacyjne doniesienia z Niemiec

Michal Doleżal
Fot. East News/ Andrzej Iwanczuk

Przez ostatnie dwa sezony, Michal Doleżal pełnił funkcje asystenta w reprezentacji Niemiec w skokach narciarskich. Jak się okazuje, jego przygoda w sztabie szkoleniowym Stefana Horngachera dobiegła końca. O zakończeniu współpracy z czeskim szkoleniowcem poinformował Niemiecki Związek Narciarski. 

Praca z polską kadrą

Michal Doleżal związał się z polską kadrą skoczków w 2016 roku. Czech pełnił wówczas funkcje asystenta Stefana Horngachera w kadrze A i działał w ten sposób przez trzy lata. W 2019 roku Horngacher opuścił sztab reprezentacji Polski, a jego miejsce w roli głównego szkoleniowca polskich skoczków zajął Doleżal.

Za kadencji czeskiego trenera biało-czerwoni odnosili spektakularne sukcesy. W świetnej formie był Dawid Kubacki, który triumfował w Turnieju Czterech Skoczni (2019/2020) i zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w Pekinie (2022). Kamil Stoch i Piotr Żyła również zwyciężali - Stoch w ramach cyklu Raw Air (2020) i Turnieju Czterech Skoczni (2020/2021), a Żyła w trakcie mistrzostw świata w 2021 w Oberstdorfie. Przygoda Doleżala z polską kadrą zakończyła się w 2022 roku, gdy Czech ogłosił swoje odejście z drużyny.

Afera w polskich skokach. Trener zwolniony, dowiedział się z mediów

Odejście do Niemiec

Doleżal szybko odnalazł nowego pracodawcę i dołączył do sztabu reprezentacji Niemiec. Czeski szkoleniowiec ponownie rozpoczął współpracę ze Stefanem Horngacherem i stał się jego asystentem. W maju 2022 roku, Michal Doleżal na łamach strony internetowej Niemieckiego Związku Narciarskiego podkreślił, że był podekscytowany perspektywą pracy z niemieckimi skoczkami.

Jestem podekscytowany nowym wyzwaniem. Za Niemcami stoi piękna tradycja, historia i wiedza. Mają wszystko, by być potęgą - stwierdził

Niemcy mieli za sobą udany sezon 2023/2024, w którym wygrali 5 konkursów indywidualnych i zajęli trzecie miejsce w konkursie drużynowym w trakcie Turnieju Czterech Skoczni. Najlepszym skoczkiem w niemieckiej kadrze był Andreas Wellinger, który zajął 3 miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata.

ZOBACZ TAKŻE: Adam Małysz stanął w obronie polskiego skoczka. “Został pokrzywdzony”

Koniec współpracy z niemiecką kadrą

Michal Doleżal po zakończeniu sezonu 2023/2024 poinformował niemieckich działaczy, że rezygnuje z funkcji asystenta w sztabie szkoleniowym. Decyzja czeskiego szkoleniowca była niespodziewana i została przekazana opinii publicznej w środowe popołudnie.

Niemiecki Związek Narciarski odniósł się do całej sytuacji w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie związku. Działacze federacji podkreślili, że decyzja została zainicjowana przez Doleżala, a nazwisko zastępcy czeskiego trenera zostanie ujawnione w najbliższej przyszłości.

Trener Michal Doleżal na własną prośbę opuszcza DSV po zakończeniu sezonu. Kto będzie następcą Michala Doleżala, okaże się w ciągu najbliższych kilku tygodni - czytamy w komunikacie