Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Rewelacyjny koniec PŚ dla Polaków. Zniszczoł na podium
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 24.03.2024 11:36

Rewelacyjny koniec PŚ dla Polaków. Zniszczoł na podium

Polscy skoczkowie
Fot. screen Player.pl/TVN

Na pożegnanie z obecnym sezonem Pucharu Świata w Planicy odbył się ostatni konkurs indywidualny. Udział brało czterech Polaków: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł. Szczególnie dobrze zaprezentowała się ta ostatnia trójka.

Pierwsza seria i niesamowity wyczyn Zniszczoła

Pierwszym z Polaków, który oddał swój skok był Dawid Kubacki. Nie była to jednak udana próba, bo wylądował na 194 metrze. Kubackiemu w Planicy ewidentnie coś nie pasuje, ponieważ na skoczni mamuciej ani razu nie przekroczył 200 metra. O wiele lepiej zaprezentował się Kamil Stoch. 227,5 metrów i dużo punktów. Dwie “20” przyznane Polakowi przez sędziów dały skoczkowi na tamten moment drugie miejsce. 

W pewnym momencie liderowanie w klasyfikacji przypadło Piotrowi Żyle. “Wewiór” ruszał z obniżonej belki, ponieważ podmuchy wiatru zaczęły przybierać na sile. To nie przeszkodziło jednak Żyle, by osiągnąć odległość 230 metrów.

Jednak wszyscy polscy kibice ostrzyli sobie zęby na skok Aleksandra Zniszczoła. Skoczek nie zawiódł oczekiwań i wylądował na 237 metrze, pomimo obniżenia belki jeszcze bardziej, względem kolegi z kadry. Dzięki tej próbie “Olek” po pierwszej rundzie był klasyfikowany na 2. miejscu, za Danielem Huberem.

Ważna informacja dla seniorów. ZUS zmienia termin wypłaty 13. emerytury Były reprezentant Polski walczy z sądem. "Zrzeknę się obywatelstwa"

Druga seria i kolejne świetne loty Polaków

Rundę wieńczącą nie tylko konkurs w Planicy, ale i ten sezon Pucharu Świata rozpoczął Dawid Kubacki. Niestety osiągnął on wynik gorszy niż przy pierwszym podejściu, bo skoczył jedynie na 187,5 metrów.

Swoją ostatnio wysoką formę podtrzymał Kamil Stoch. Wylądował trochę bliżej niż w pierwszej serii, bo na 223 metrze, jednak pozwoliło mu to na tamtym etapie objąć prowadzenie. Wkrótce jednak nastąpiła zmiana warty, gdyż na obniżonej belce usiadł Piotr Żyła. “Wewiór” pofrunął i wylądował na 240 metrze, osiągając rozmiar Letalnicy. Został wtedy nowym liderem klasyfikacji.

Szansę na triumf miał jednak Aleksander Zniszczoł, który skakał jako przedostatni. “Olek” wytrzymał próbę nerwów i w drugiej próbie osiągnął 237,5 metrów. Dało mu to 3. miejsce, dzięki czemu drugi raz w tym sezonie Pucharu Świata osiągnął miejsce na podium.

Koniec sezonu Pucharu Świata. Jest zwycięzca Małej Kryształowej Kuli

Skok Daniela Hubera zakończył niedzielny konkurs indywidualny w Planicy, a także cały sezon Pucharu Świata. Austriak wygrał zawody, a także Małą Kryształową Kulę za minicykl Planica 7.

Ostatnie zawody w tej kampanii PŚ to eksplozja formy Kamila Stocha, Piotra Żyły i Aleksandra Zniszczoła. 16. miejsce mistrza olimpijskiego, 5. lokata “Wewióra” oraz 3. pozycja “Olka”, który tym samym powtórzył sukces z Lahti. Najsłabszym z Polaków był Dawid Kubacki, który zajął 29. miejsce.

Skokiem w rundzie finałowej swoją karierę zakończył Peter Prevc. Na zakończenie swojej przygody zajął 6. lokatę, a na rodzimej ziemi został godnie pożegnany przez innych skoczków oraz kibiców.