Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Thurnbichler w ogniu krytyki. Poszło o formę polskich skoczków
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 12.03.2024 16:58

Thurnbichler w ogniu krytyki. Poszło o formę polskich skoczków

Thomas Thurnbichler
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Thomas Thurnbichler jest trenerem polskiej kadry skoczków narciarskich od 2022 roku. Zastąpił on na tym stanowisku Michala Doleżala. Z powodu średnich występów jego podopiecznych, szukani są winni zaistniałej sytuacji. W Thurnbichlera uderzył ostatnio były trener Dawida Kubackiego, Józef Jarząbek.

Sezon nierównej formy polskich skoczków

Aktualnie trwający sezon Pucharu Świata to nieustanna próba odnalezienia formy sprzed lat. Zdecydowanie zbyt często widzimy polskich skoczków w trzeciej, a nawet czwartej dziesiątce rankingów konkursów indywidualnych. Te występy przeplatane są błyskami geniuszu Piotra Żyły, a zwłaszcza Aleksandra Zniszczoła. Ten pierwszy zajął w Lake Placid 4. miejsce, co jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie Pucharu Świata. Z kolei “Olek” jako pierwszy Polak w tej kampanii stanął chociażby na najniższym stopniu podium konkursu PŚ. Okazał się on trzecim najlepszym zawodnikiem w Lahti. Niestety, w ostatnich zmaganiach w Oslo był już 25., a najlepszym z Polaków okazał się Piotr Żyła, który zakończył zawody na 14. miejscu.

Roxie Węgiel zaskoczyła wszystkich. W końcu powiedziała "DOŚĆ!" Samobój Krychowiaka. Słaby występ Polaka i całego zespołu

Trener Dawida Kubackiego krytykuje Thomasa Thurnbichlera

Obecne zawody w wykonaniu Dawida Kubackiego są, lekko mówiąc, nie najlepsze. Świadczy o tym fakt, że trener polskiej kadry postanowił nie brać swojego zawodnika na turniej w Lahti. Thomas Thurnbichler argumentował swoją decyzję tym, że chciał, aby Kubacki odpoczął i wrócił silniejszy na zawody w cyklu Raw Air

Swoje słowa w kierunku trenera polskich skoczków postanowił skierować były trener Dawida, Józef Jarząbek. Wskazuje on na Thurnbichlera, jako osobę odpowiedzialną za słabą formę swoich zawodników.

Jeśli skoczek skrupulatnie realizuje wszystkie założenia sztabu szkoleniowego, winę za niepowodzenia w pełnym wymiarze ponosi trener. Zwłaszcza, że nie mówimy o pierwszych lepszych zawodnikach […] Tym czasem nic nie idzie po ich myśli. Pewne rzeczy da się tylko zobaczyć z bliska, za to nie trzeba stać na skoczni, by w oczy rzucił się ogromny kryzys. Polacy nie są w formie, a powody do optymizmu daje tylko Aleksander Zniszczoł - powiedział dla SportowychFaktów Jarząbek.

ZOBACZ: Kamil Stoch skomentował swój występ na skoczni w Holmenkollen. “Stan umysłu”

Trener wypowiedział się również na temat podejścia swojego byłego podopiecznego do treningów. 

[…] Robi wszystko, jak pozostali. Przestrzega rygorystycznej diety, wylewa siódme poty na treningach i wkłada serce w przygotowania. Wyobrażam sobie, że bierze do siebie wskazówki trenera. Potem jedzie na zawody i zawodzi. To nie podoba się kibicom. Pojawia się krytyka. Z tym, że Dawid jest jeszcze bardziej zdenerwowany swoją postawą niż fani

Do końca sezonu już niedaleko

Przed nami jeszcze 7 konkursów Pucharu Świata. Dziś i jutro (12 i 13 marca) odbędą się zawody w Trondheim. Następnie czekają nas dwa dni rywalizacji w Vikersund, które zakończą cykl Raw Air. Ostatnim przystankiem będzie Planica, gdzie odbędą się zawody indywidualne oraz drużynowe.