Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Środowy konkurs w Trondheim. Polacy najlepiej w tym sezonie
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 13.03.2024 20:43

Środowy konkurs w Trondheim. Polacy najlepiej w tym sezonie

Piotr Żyła
Fot. East News/Geir Olsen

W środowe popołudnie odbył się konkurs z cyklu Raw Air w Trondheim. Po raz pierwszy w tym sezonie, każdy ze startujących polskich skoczków zakwalifikował się do drugiej serii. Cały konkurs wygrał Stefan Kraft. 

Świetne serie treningowe

Drugi dzień zmagań w Trondheim przeniósł skoczków na dużą skocznię. Polacy dobrze prezentowali się w serii treningowej. W pierwszej z nich, Kamil Stoch zajął 9 miejsce po skoku na 135,5 metra. Druga seria treningowa należała Aleksandra Zniszczoła. Polak oddał skok na odległość 143 metrów i wygrał drugi trening przed głównym konkursem.

Dobre występy w seriach treningowych w wykonaniu Stocha i Zniszczoła mogły napawać optymizmem przed głównym konkursem i zwiastować dobry omen dla polskich kibiców. 

Engelberg. Kamil Stoch odpalił bombę na treningu. Olśniewający skok

Dobre wyniki Polaków w pierwszej serii

Po raz pierwszy w tym sezonie wszyscy polscy skoczkowie, startujący w konkursie, wywalczyli awans do drugiej serii. Kamil Stoch oddał skok na odległość 124,5 metra, Dawid Kubacki wylądował 3 metry dalej. Zwycięzca drugiego treningu, Aleksander Zniszczoł poleciał na odległość 124 metrów. 

Po pierwszej serii liderem był Stefan Kraft, który oddał skoku na odległość 137,5 metra. Austriak wyprzedził swojego rodaka Daniela Tschofeniga o 0,2 punktu. Ostatnie miejsce na podium zajął Jan Hoerl. Jako jedyny z biało-czerwonych pierwszej dziesiątce zameldował się Dawid Kubacki (9. miejsce), na 13. pozycji uplasował się Kamil Stoch. Na 17. miejscu pierwszą serię ukończył Aleksander Zniszczoł, na 24. Piotr Żyła, a 27. był Maciej Kot.

Dominacja Austriaków

Dawid Kubacki nie dał rady powtórzyć wyniku z pierwszej serii konkursu i po oddaniu skoku na 130,5 metra, ostatecznie zajął 14 miejsce. Kubacki uzyskał najlepszy wynik ze wszystkich Polaków. Zniszczoł i Stoch zajęli sąsiadujące miejsca pod koniec drugiej dziesiątki (18 i 19), natomiast Żyła i Kot zakończyli konkurs na miejscach numer 24 i 27.

Konkurs zakończył się zwycięstwem Stefana Krafta. Austriak przybliżył się do Kryształowej Kuli i tylko prawdziwa katastrofa mogłaby odebrać mu triumf. Kraft ma 303 punkty przewagi nad Ryoyou Kobayashim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W konkursie w Trondheim, aż 5 Austriaków znalazło się w czołowej szóstce. 

Puchar Świata. Kamil Stoch zachwyca się skocznią. "Cudowna"
Skoki narciarskie Puchar Świata Kamil Stoch
Skoki narciarskie Puchar Świata Kamil Stoch
Skoki narciarskie już 19 listopada ruszą z nowy sezonem Pucharu Świata. Startu zawodów nie może doczekać się już lider reprezentacji Polski Kamil Stoch. Polski skoczek szczególnie nie może doczekać się startu na jednym z obiektów. - Nie mogę się doczekać, żeby tam pojechać - powiedział polski skoczek.Skoki narciarskie już 19 listopada, po ośmiu miesiącach przerwy wraca z Pucharem Świata. Tym razem skoczkowie zmagania rozpoczną nie w Wiśle, jak to miało miejsce w ostatnich latach, a w rosyjskim Niżnym Tagile.
Czytaj dalej
Adam Małysz nie ma wątpliwości. Zdradził, kto może wygrać Puchar Świata. "Wrócił do dawnego skakania"
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Już dziś startuje nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Jednym z głównych faworytów do końcowego triumfu jest Dawid Kubacki, który kilka miesięcy temu został zdobywcą letniego Grand Prix. Mistrz Świata z 2019 chce przekuć świetną dyspozycję na zimowe konkursy i oprócz zaszczytnego tytułu "króla lata" stać się również "królem zimy". W taki scenariusz wierzy Adam Małysz, który nie unika komplementów w stosunku do swojego kolegi po fachu. Już w ten weekend startuje nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Rzesza polskich fanów z niecierpliwością wyczekiwała zmagań na światowych skoczniach, z nadzieją, że również i ten rok dostarczy im ogromnej dawki sportowych emocji.Apetyt Polaków rozbudziły dobre występy Dawida Kubackiego podczas letnich zawodów. Jeden z naszych najlepszych skoczków nie miał sobie równych i wygrał trzy konkursy Letniego Grand Prix z czterech, w których startował, raz był drugi i w finalnym rozrachunku był najlepszy w klasyfikacji generalnej cyklu. Podczas sobotnich zawodów organizowanych w Wiśle, Kubacki będzie jednym z liderów naszej kadry, a przede wszystkim murowanym faworytem do zdobycia pierwszej lokaty.
Czytaj dalej