Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Euro 2024. Boniek bezpośrednio o Marciniaku. Jego komunikat jest jasny
Karol Osiński
Karol Osiński 15.06.2024 08:15

Euro 2024. Boniek bezpośrednio o Marciniaku. Jego komunikat jest jasny

Szymon Marciniak i Zbigniew Boniek
Fot. Jan Bielecki, PAWEL JASKOLKA/AGENCJA SE/East News

Zbigniew Boniek był gościem studia TVP Sport przy okazji meczu otwarcia Euro 2024. Spotkanie pomiędzy Niemcami a Szkocją sędziował Francuz Clement Turpin, choć jeszcze przed rozpoczęciem turnieju spekulowano, że zrobi to Szymon Marciniak. Były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, a obecnie wiceprezydent UEFA stanowczo wypowiedział się o tych doniesieniach. 

Niemcy nie dali szans Szkotom

Euro 2024 nie mogło rozpocząć się lepiej dla niemieckich kibiców. Gospodarze turnieju podjęli Szkocję w meczu otwarcia i choć od początku byli murowanymi faworytami, to mało kto spodziewał się tak jednostronnego przebiegu widowiska. Niemcy zwyciężyli 5:1 i wysłali sygnał do Europy, że idą po pełną pulę. 

Tradycyjnie przed meczem oraz po nim eksperci i dziennikarze spotkali się w studiu TVP Sport, gdzie dyskutowano oraz spekulowano nt. spotkania oraz całego turnieju. Poruszono także kwestię polskich sędziów, którzy wkrótce poprowadzą mecze. 

Zapytali Michała Probierza, kto wygra Euro 2024. Jego odpowiedź zaskoczy niejednego

Szymon Marciniak naraził się Niemcom

Szymon Marciniak nie cieszy się dobrą opinią wśród niemieckich kibiców. To pokłosie jego pamiętnego błędu z półfinału Ligi Mistrzów, gdzie Real Madryt podejmował Bayern Monachium. Polak odgwizdał wówczas spalonego przed zakończeniem akcji gości, która mogła dać im bramkę na wyrównanie i dogrywkę. Na polskiego arbitra spadła spora krytyka. 

UEFA robiła wszystko, by załagodzić sytuację. Kiedy Polak stawił się na szkoleniu sędziowskim przed Euro 2024 we Frankfurcie, zjechali się dziennikarze, którzy mieli pytania głównie do Marciniaka. Sędzia nie rozmawiał z nimi, dzięki czemu uniknął jeszcze większego rozgłosu, choć i tak nie schodził wówczas z okładek niemieckich gazet.

ZOBACZ TEŻ: Kompromitacja TVP Sport przed meczem otwarcia Euro. Wściekli kibice regulowali odbiorniki

Zbigniew Boniek powiedział prawdę o Szymonie Marciniaku na Euro 2024

A ugaszono rozgłos, dlatego że Szymon Marciniak był przymierzany do sędziowania meczu otwarcia Euro 2024. Ostatecznie postawiono na Clementa Turpina z Francji oraz jego sztab, jednak polscy kibice zastanawiali się, czemu nie wybrano do tej roli właśnie arbitra znad Wisły. Na to pytanie odpowiedział Zbigniew Boniek w studiu TVP Sport.

Jestem prezydentem UEFA, a pierwsze słyszę, żeby Szymon Marciniak był kandydatem na mecz otwarcia. Szymon ostatnio prowadził bardzo dużo ważnych meczów pod egidą UEFA, a tu też jest jakaś rywalizacja, czasami chcą promować również innych sędziów - mówił były szef PZPN.