Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Puchar Świata w Sapporo. Chaos w czasie konkursu
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 18.02.2024 12:33

Puchar Świata w Sapporo. Chaos w czasie konkursu

Manuel Fettner
RICHARD A. BROOKS/AFP/East News

Po niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Sapporo doszło do nieporozumienia w strukturach jury. Wszystko przez obniżenie belki o jeden stopień i nieuwzględnienie rekompensaty punktowej dla sześciu skoczków. Na korekcie werdyktu najbardziej ucierpiał Manuel Fettner.

Konkurs Pucharu Świata w Sapporo. A było już tak pięknie

Kiedy konkurs Pucharu Świata w Sapporo dobiegał końca, a sześciu najwyżej notowanych zawodników miało oddać swój skok, podjęto decyzję o obniżeniu belki startowej z 16. pozycji na 15. wysokość. W wyniku tego, że skoczkowie mieli krótszy rozbieg, powinno dodać się do ich wyniku rekompensatę w wysokości 3,7 punktów. No właśnie… “powinno” to tutaj słowo-klucz. Jury początkowo nie uwzględniło jej, dlatego tuż po konkursie trzeba było skorygować wyniki.

Zanim jednak zorientowano się, że doszło do pomyłki, w klasyfikacji na trzecim miejscu znalazł się Manuel Fettner. Niestety nie nacieszył się zbyt długo pozycją na najniższym stopniu podium, ponieważ po zaktualizowaniu wyników spadł on na 5. lokatę. Na całym zamieszaniu ucierpiał również rezultat Petera Prevca, który swoje 7. miejsce był zmuszony ustąpić Renowi Nikaido.

Piękny gest Piotra Żyły. Skoczek nie zapomniał o ukochanej Za nami pierwszy konkurs w Sapporo. Polacy ze zmiennym szczęściem

Młodszy Prevc się cieszy, a Żyła już nie

Drugi konkurs w Sapporo należał do Domena Prevca, który uplasował się przed Ryoyu Kobayashim oraz Kristofferem Eriksenem Sundalem. Jest to jego pierwszy triumf w Pucharze Świata od niemal pięciu lat. Całe zamieszanie związane z rekompensatami punktowymi nie wpłynęło na pozycję Słoweńca.

Z kolei Piotr Żyła nie zaliczy obu konkursów do udanych, a już na pewno tego niedzielnego. W pierwszym z nich zajął odległe 45. miejsce, a do dzisiejszego nie został dopuszczony przez nieregularny kombinezon. Inni Polacy radzili sobie następująco:

  • Aleksander Zniszczoł - 14. miejsce
  • Kamil Stoch - 18. miejsce
  • Dawid Kubacki - 25. miejsce
  • Klemens Murańka - 44. miejsce

Sytuacja w klasyfikacji generalnej

Po konkursach w Sapporo sytuacja w “generalce” Pucharu Świata nie uległa dużym zmianom. Stefan Kraft wciąż zajmuje pozycję numer 1, jednak jego przewaga nad drugim Ryoyu Kobayashim pomniejszyła się i wynosi 205 punktów. Podium uzupełnia Andreas Wellinger. Najwyżej z Polaków jest Aleksander Zniszczoł, który zajmuje 23. lokatę. Po nim są Dawid Kubacki (24. miejsce) oraz Piotr Żyła (25. miejsce). Kamil Stoch jest 27.

Teraz przed skoczkami kilkudniowa przerwa od zawodów. Te rozpoczną się w najbliższy czwartek, a miejscem zmagań będzie Oberstdorf.