Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Szymon Marciniak coraz bliżej finału Euro 2024. Jest jeden warunek
Michał Pokorski
Michał Pokorski 09.07.2024 15:40

Szymon Marciniak coraz bliżej finału Euro 2024. Jest jeden warunek

Szymon Marciniak
Fot. Rex Features/East News

Szymon Marciniak jest już o “włos” od poprowadzenia finału Euro 2024. Po wcześniejszym odesłaniu Daniele Orsato, w stawce pozostało dwóch kandydatów: Polak oraz Clement Turpin. Zdecydowanie większe szanse ma arbiter z Płocka, ale już dzisiaj 43-latek może być niemal pewny swego.

Szymon Marciniak na Euro 2024

Polski arbiter poprowadził do tej pory dwa spotkania w Niemczech - starcie Belgów z Rumunami, oraz pojedynek Szwajcarów z Włochami. Szymon Marciniak w obu przypadkach spisał się bardzo dobrze, choć uwagi do jednej z jego decyzji mieli rumuńscy kibice. 43-latek nie podyktował rzutu karnego dla podopiecznych Eduarda Iordănescu i zdaniem ekspertów, postąpił słusznie.

W 1/8 finału Euro 2024 arbiter zaprezentował się już jednogłośnie znakomicie. Nasz sędzia był pewny siebie i podejmował słuszne decyzje. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że spotkanie było dosyć… spokojne. Nie zdarzały się kontrowersyjne sytuacje, czy też ostre i brutalne wejścia. Tak czy inaczej, 43-latek spisał się bez zarzutu. Szymon Marciniak był praktycznie niewidoczny podczas meczu, a to wyróżnia najlepszych arbitrów świata. Polak jest obecnie jednym z głównych faworytów do finału mistrzostw Europy. Pomóc mogą mu… Francuzi!
 

Życie prywatne Szymona Marciniaka owiane jest tajemnicą. Prawda o jego rodzinie wyszła na jaw

Jeden warunek dla Szymona Marciniaka

Polak aktualnie ma ogromne szanse na finał Euro 2024, ale w stawce nieoficjalnie pozostaje jeszcze jeden kandydat - Clement Turpin. 42-latek poprowadził do tej pory trzy spotkania: Niemcy - Szkocja (mecz otwarcia), Anglia - Słowenia oraz Turcja - Holandia. Najgorzej spisał się w pierwszym starciu, za które zebrał sporo krytyki. W późniejszych pojedynkach wypadał nieźle, lecz także nie uchronił się od błędów. Na niekorzyść Turpina przemawia jeszcze jego… narodowość!

42-latek jest Francuzem, a podopieczni Didiera Deschampsa wciąż są w grze. Trójkolorowi we wtorkowym półfinale zmierzą się z reprezentacją Hiszpanii. Jeśli zespół pod dowództwem Kyliana Mbappe trafi do finału, automatycznie skreśli to Clementa Turpina. Istnieje zatem spora szansa, że już dzisiejszego wieczora Szymon Marciniak dowie się, czy poprowadzi najważniejszy mecz czterolecia w Europie.

ZOBACZ TEŻ: Życie prywatne Szymona Marciniaka wyszło na jaw

Szymon Marciniak to jeden z najlepszych arbitrów świata

Polak uznawany jest za jednego z najlepszych w swoim fachu. Zarówno FIFA, jak i UEFA darzą go ogromnym szacunkiem oraz zaufaniem. Dwa lata temu Szymon Marciniak stanął przed najważniejszym zawodowym zadaniem w karierze. 43-latek został arbitrem głównym finału mistrzostw świata. Nasz rodak spisał się kapitalnie, był niemal bezbłędny w trudnym do oceny spotkaniu. 

Federacje i środowisko doceniło sędziego. W dowód uznania, Polak dostał kolejne ważne zadanie - finał Ligi Mistrzów 2022/2023. Również tym razem arbiter wypadł znakomicie. Teraz przed Szymonem Marciniakiem ogromna szansa na finałowy mecz Euro 2024, ale na decyzję UEFA trzeba będzie jeszcze poczekać.