Sport.Goniec.pl > Siatkówka > Rewolucja w Lidze Narodów. Nie wszystkim się to spodoba
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 09.07.2024 13:51

Rewolucja w Lidze Narodów. Nie wszystkim się to spodoba

reprezentacja Polski
Fot. East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Siatkarze reprezentacji Polski przygotowują się aktualnie do występu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Co roku z kolei rozgrywana jest Liga Narodów, w której Polacy zawsze są faworytami do zdobycia złotego medalu. Teraz organizacja FIVB ogłosiła reformę rozgrywek, a te zmiany mają wejść w życie od przyszłego sezonu. Poinformowano także o pełnym składzie uczestników.

W tym roku na brązowo w Lidze Narodów

Tegoroczna edycja Ligi Narodów niedawno się zakończyła. Polscy siatkarze bronili tytułu wywalczonego przed rokiem i do pewnego momentu byli na dobrej drodze, by tego dokonać. W półfinale podopieczni Nikoli Grbicia okazali się jednak gorsi od Francji, która ostatecznie zdobyła złoty medal. W meczu o 3. miejsce Biało-Czerwoni byli już bezkonkurencyjni dla Słowenii i wygrali pewnie 3:0, zgarniając brąz.

Liga Narodów w siatkówce odbywa się co roku od 2018. Zastąpiła ona dotychczasową Ligę Światową. Najwięcej zwycięstw w turnieju mają kadry Rosji oraz Francji (po 2). Od przyszłorocznego sezonu organizacja FIVB szykuje jednak duże zmiany.

Rekordowa oferta za reprezentanta Polski. Znalazł się na celowniku giganta Szczęsny pokazał nagranie z synkiem. Widziała je cała Polska, kibice są zachwyceni

FIVB powiększy liczbę drużyn w Lidze Narodów. To jednak nie wszystko

Najważniejszą zmianą, która wejdzie w życie od kolejnej edycji Ligi Narodów będzie zwiększenie liczby zespołów z 16 do 18. Organizacja FIVB potwierdziła także, kto wystąpi w następnej kampanii. Żaden z uczestników nie spadł, a do nich dołączą kadry Chin i Ukrainy.

To nie jest jednak jedyna zmiana. Od nowego sezonu usunięty zostanie podział drużyn na dwie kategorie, a więc stałych uczestników i pretendentów. Zatem wszyscy będą musieli walczyć o to, by nie spaść. Do drugiego poziomu rozgrywek (Challenger Cup) zdegradowana zostanie najsłabsza reprezentacja w Lidze Narodów 2025. Jej miejsce zajmie kadra, która zajęła najwyższe miejsce w światowym rankingu i która nie grała w kampanii LN 2025.

ZOBACZ: Bartosz Bednorz reaguje na brak powołania na igrzyska w Paryżu. Wyraził ważne słowa

Jest wstępny terminarz Ligi Narodów 2025

FIVB ogłosiła również wstępny harmonogram Ligi Narodów 2025. Pierwszy turniej zacznie się 11 czerwca, następny 25 czerwca, a trzeci turniej w ramach fazy zasadniczej rozpocznie się 16 lipca. Finały zaplanowano na okres 30 lipca - 3 sierpnia.

Ponadto zmniejszono liczbę dni meczowych z 6 do 5. W jednym tygodniu odbywać się będą 3 turnieje jednocześnie, a w każdym udział weźmie po 6 zespołów, które zagrają po 4 mecze. Zwiększy się jednak liczba meczów w całym cyklu rozgrywek. W fazie zasadniczej będzie to 216 pojedynków, a razem z turniejem finałowym - 232 mecze. Z kolei gospodarze jeszcze nie są znani.