Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Tragiczne wieści z Ekstraklasy. Nie żyje legenda klubu
Michał Pokorski
Michał Pokorski 08.07.2024 20:41

Tragiczne wieści z Ekstraklasy. Nie żyje legenda klubu

Znicz
Fot. GoranH/pixabay.com

W poniedziałkowy poranek przekazano tragiczne informacje. W wieku 81 lat zmarł “najbardziej skuteczny prezes” Lechii Gdańsk. Jak podał klub, mężczyzna odszedł w nocy, z 7 na 8 lipca. To pod jego wodzą zespół święcił największe sukcesy. Żałoba w polskiej lidze.

Nie żyje były prezes Lechii Gdańsk

W wieku 81 lat odszedł Andrzej Januszewski. O śmierci byłego prezesa, przekazał jego ukochany klub - Lechia Gdańsk. Jak czytamy w komunikacie:

Dotarła do nas smutna informacja. Dzisiaj w nocy w wieku 81 lat zmarł 'najbardziej skuteczny prezes' Lechii Gdańsk Andrzej Januszewski.

W lutym 1983 roku Januszewski zastąpił na stanowisku prezesa Ireneusza SZEMIELA. Przybył na wybrzeże z Dolnego Śląska i sprawił, że Lechia zaczęła grać jak z nut. Pełnił swoje obowiązku w najważniejszym okresie Lechii Gdańsk z czasów gry na Traugutta 29 (…)

Rodzinie i przyjaciołom zmarłego składamy szczere kondolencje.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek 12 lipca o godzinie 13:30 na Łostowicach.

 

Siatkarz skreślony przez Nikolę Grbicia wypalił bez ogródek. Te słowa usłyszała cała Polska

Andrzej Januszewski i sukcesy Lechii Gdańsk

Andrzej Januszewski objął funkcję prezesa Lechii Gdańsk w lutym 1983 roku. Zastąpił ówcześnie Ireneusza Szmiela. Klub z Pomorza pod jego wodzą jak trzecioligowiec sięgnął po Puchar Polski w sezonie 1982/1983. 

Rok później gdańszczanie grali już w drugiej lidze i zwyciężyli w Superpucharze Polski. W kolejnym sezonie wystąpili w Pucharze Zdobywców Pucharów. Niestety, tam w pierwszej rundzie trafili na Juventus Turyn. Z Włochami Lechia przegrała 2:3 u siebie i 0:7 na wyjeździe. Andrzej Januszewski zrezygnował ze stanowiska w 1985 roku.

ZOBACZ TEŻ: Tak wygląda prywatne życie Szymona Marciniaka

Do Gdańska spływają kondolencje

Piłkarskie środowisko jest bardzo poruszone śmiercią byłego prezesa. Do Lechii Gdańsk i rodziny zmarłego napływają kondolencje. Jak czytamy na portalach społecznościowych:

Żegnaj prezesie - pisze internauta

Panie Prezesie, tak dużo zrobiłeś dla Lechii, żegnaj. - wzruszająco wyznał fan z Gdańska

Spoczywaj w pokoju, panie Prezesie - pożegnała śp Januszewskiego użytkowniczka.