Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Kasai jak wino. Japończyk napisał piękną historię w Sapporo
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 16.02.2024 11:02

Kasai jak wino. Japończyk napisał piękną historię w Sapporo

Noriaki Kasai
Screen Eurosport 16.02.2024

W piątek o godzinie 9:00 rozpoczęły się kwalifikacje do jutrzejszego konkursu indywidualnego w Sapporo. Skakanie rozpoczęli Japończycy, a jako czwarty był Noriaki Kasai, który wystąpi pierwszy raz od 4 lat w konkursie Pucharu Świata. Zakwalifikował się, stając się najstarszym zawodnikiem w zawodach tej rangi, który tego dokonał (51 lat, 8 miesięcy i 11 dni).

Wszyscy Polacy z awansem do konkursu

Od samego rana wiatr nie sprzyjał skoczkom. Z tego też powodu, przesunięto start kwalifikacji na godzinę 9:00. W trakcie trwania rywalizacji podniesiono również belkę, z powodu zbyt silnych podmuchów. 

Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie przeszkodziły jednak Polakom w zakwalifikowaniu się do jutrzejszych zawodów Pucharu Świata. Najlepiej spisał się Aleksander Zniszczoł, który w tym sezonie wyrósł na lidera polskiej kadry. “Olek” zajął 14. miejsce, Dawid Kubacki był 16., Piotr Żyła 27., Kamil Stoch 30., a najniżej uplasował się Klemens Murańka, bo na 43. pozycji.

Fenomenalna Iga Świątek. Polka z awansem do półfinału Qatar Open

Noriaki Kasai zachwycił kibiców. Japończyk wciąż ma "to coś"

51-letni Japończyk skoczył jako czwarty w kolejności. Do tej pory skakał w konkursach Pucharu Kontynentalnego, jednak zdecydował się wrócić do Pucharu Świata. No i udało mu się to! Weteran skoków narciarskich osiągnął odległość na poziomie 106 metrów i zakwalifikował się do jutrzejszego konkursu, zajmując 45. miejsce. Dokonał tego, jako pierwszy zawodnik po 50. roku życia.

To nie pierwszy rekord ustanowiony przez Japończyka

Noriaki Kasai upodobał sobie pobijanie rekordów pod względem wieku. Wcześniej został on najstarszym indywidualnym i drużynowym mistrzem olimpijskim w historii skoków narciarskich, a także zwycięzcą konkursu Pucharu Świata. Jego nazwisko widnieje również w Księdze Rekordów Guinessa, gdyż najwięcej razy wystąpił w Pucharze Świata. W sobotę będzie to jego 570. występ.