Sport.Goniec.pl > Siatkówka > Grbić odkrył karty. To oni znajdą się w kadrze na Ligę Narodów. Zabrakło gwiazdy
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 12.04.2024 21:07

Grbić odkrył karty. To oni znajdą się w kadrze na Ligę Narodów. Zabrakło gwiazdy

Nikola Grbić
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Selekcjoner siatkarskiej reprezentacji Polski, Nikola Grbić wybrał zawodników do szerokiej kadry na mecze Ligi Narodów. Dużo jest nazwisk, które są już znane i obyte ze zgrupowaniami. Są jednak tacy, którzy pojawią się pierwszy raz. Największym zaskoczeniem jest jednak brak jednej z gwiazd PlusLigi.

Powracający Kurek i Bieniek, problemy z zawodnikami ZAKSY

Ostatniego lata reprezentacja Polski zdobywała kolejne trofea. Zwycięstwo w Lidze Narodów, mistrzostwo Europy oraz triumf w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu to zdecydowanie powód do dumy. Stało się to, pomimo problemów zdrowotnych u dwóch kluczowych siatkarzy - Mateusza Bieńka i Bartosza Kurka. Nie mogli oni wziąć udziału we wszystkich tych zawodach, jednak teraz obaj wracają do kadry Grbicia. 

Problem pojawił się jednak u zawodników ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. W tym długim i wyczerpującym dla nich sezonie z problemami zmagają się Bartosz Bednorz, Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek oraz Aleksander Śliwka. Szczególnie ten ostatni ma pecha, ponieważ w grudniu nabawił się złamania palca, co wykluczyło go z gry na 3 miesiące. Przed selekcjonerem stoi więc wyzwanie związane z odbudowaniem fizycznym i mentalnym siatkarzy ZAKSY.

Semeniuk i Leon w finale. Są o krok od wielkiego sukcesu Złe wieści dla fanów Jastrzębskiego Węgla. Chodzi o finał Ligi Mistrzów

Kłopot bogactwa na pozycji przyjmującego. Jedna z gwiazd nie została powołana

Na pozycji przyjmującego w naszej kadrze siatkarzy jest spora konkurencja. Dla Nikoli Grbicia pewniakami w pierwszym składzie są sprawdzeni w boju: Śliwka, Semeniuk, Leon, Bednorz i Fornal. W szerokiej kadrze znalazł się również Artur Szalpuk, który zrobił wrażenie na Serbie w zeszłym roku. Trudno mu jednak będzie się przebić przez tę niemalże nietykalną piątkę.

W składzie przyjmujących zabrakło jednak miejsca dla jednej z gwiazd PlusLigi. Chodzi o zawodnika Aluronu CMC Warty Zawiercie, Bartosza Kwolka. Znalazł się on w składzie na Mistrzostwa Świata w 2022 roku, jednak był rezerwowym. Rok temu znalazł się w szerokiej kadrze na mecze Ligi Narodów, jednak z powodu różnych powodów nie dotarł na zgrupowanie. Mówił o braku gotowości po kontuzji barku, w międzyczasie miał wziąć ślub, zatem Nikola Grbić nie chciał na niego dłużej czekać i z niego zrezygnował.

ZOBACZ: Mateusz Borek mówi o zarobkach Wilfredo Leona w Lublinie. Kwota robi wrażenie

Ostateczny szeroki skład na LN. Są debiutanci

Rywalizacja w Lidze Narodów rozpocznie się 21 maja. Turniej ten ma dać głównie odpowiedź na pytanie, na kogo warto postawić podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia. Zawodnicy będą się więc musieli pokazać z jak najlepszej strony, by zyskać aprobatę Nikoli Grbicia.

Warto zauważyć, że kilku zawodników po raz pierwszy otrzymało powołanie. Są to: Bartosz Gomułka, Szymon Jakubiszak i Łukasz Usowicz. Ich rola ograniczy się raczej jednak do uczestnictwa w treningach. Większą szansę na grę ma zapewne Michał Gierżot, który rok temu brał udział w zajęciach w Spale, ale ostatecznie, z powodów zdrowotnych nie zadebiutował w reprezentacji.

30 osobowa lista na Ligę Narodów 2024 prezentuje się następująco. Szeroki skład trzeba oficjalnie zgłosić do 23 kwietnia, jednak jeżeli nic złego się nie wydarzy, zapewne zostanie taki, jaki jest:

  • atakujący: Bartłomiej Bołądź, Karol Butryn, Dawid Dulski, Bartosz Gomułka, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek
  • rozgrywający: Jan Firlej, Marcin Janusz, Marcin Komenda, Grzegorz Łomacz, 
  • środkowi: Sebastian Adamczyk, Mateusz Bieniek, Norbert Huber, Szymon Jakubiszak, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba, Łukasz Usowicz
  • przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Michał Gierżot, Wilfredo Leon, Mikołaj Sawicki, Kamil Semeniuk, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, 
  • libero: Kuba Hawryluk, Jakub Popiwczak, Kamil Szymura, Paweł Zatorski