Sport.Goniec.pl > Siatkówka > Kłopoty zdrowotne Wilfredo Leona? "Potrzebuje odpoczynku"
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 10.04.2024 16:59

Kłopoty zdrowotne Wilfredo Leona? "Potrzebuje odpoczynku"

Wilfredo Leon i Nikola Grbic
Fot. East News/Imago

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Reprezentacja Polski mężczyzn w siatkówce, tradycyjnie będzie jednym z faworytów do zdobycia złotego medalu. Ryszard Bosek, który miał zaszczyt zdobyć mistrzostwo olimpijskie, wyraził swoje obawy dotyczące zdrowia jednego z liderów polskiej kadry, Wilfredo Leona.

Faworyci do medalu olimpijskiego

Reprezentanci Polski regularnie są stawiani w roli faworytów w turniejach rangi międzynarodowej. Ten stan rzeczy nie powinien budzić wątpliwości, biorąc pod uwagę sukcesy biało-czerwonych. Polscy siatkarze są obecnymi mistrzami Europy (2023) i wicemistrzami świata (2022), a nadzieje na sukces są rozpalane za każdym razem.

Zmorą biało-czerwonych pozostają igrzyska olimpijskie. Polacy zdobyli medal na najbardziej prestiżowych rozgrywkach tylko raz w historii i było to złoto, w trakcie Igrzysk w Montrealu w 1976. Od 2004 roku, polscy siatkarze za każdym razem odpadali w fazie ćwierćfinałów i nie byli w stanie nawiązać do sukcesu sprzed kilkudziesięciu lat. Tegoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu będą okazją na to, aby przerwać niekorzystną passę i zapisać się w historii polskiego sportu.

Ważna decyzja ws. kadry Polek. Są zaskoczenia i powroty

Stanowisko polskiej legendy siatkówki

Ryszard Bosek porozmawiał z dziennikarzami Interii i podzielił się z nimi swoimi przemyśleniami, na temat obecnej sytuacji reprezentacji Polski. Złoty medalista z igrzysk olimpijskich w Montrealu stwierdził, że największym problemem dla polskich siatkarzy w trakcie zawodów w Paryżu nie będzie presja, ale problemy zdrowotne niektórych zawodników.

Jeżeli zespół się dobrał, a na dziś widać, że nasza kadra jest taką grupą, to jedyną przeszkodą mogą być jakieś problemy zdrowotne. Siatkówka stała się bardziej dynamiczna, może bardziej kontuzjogenna.

73-latek dodał, że kontuzje pojawiły się w reprezentacji Polski już w trakcie obecnego sezonu. Były siatkarz był zaniepokojony sytuacją Aleksandra Śliwki i Wilfredo Leona, a największe obawy przejawił wobec drugiego z nich.

Śliwka miał złamany palec, to się zrośnie i już. Natomiast z tego, co się mówi, Leon ma chyba większe kłopoty

ZOBACZ TAKŻE: Ważna decyzja ws. kadry Polek. Są zaskoczenia i powroty

Obawy o zdrowie Leona

Wilfredo Leon jest kluczowym zawodnikiem w układance Nikoli Grbicia. 30-letni przyjmujący, który od nowego sezonu będzie występować w barwach Bogdanki LUK-u Lublin zmagał się w trakcie obecnej kampanii z problemem z kolanem. Ryszard Bosek w rozmowie z Interią podkreślił, że Leon powinien otrzymać czas na regenerację, aby być w pełni sił do walki o medal olimpijski.

Myślę, że potrzebuje odpoczynku, regeneracji. Bo mniej skaczący Leon to mniejszy Leon. A on jest przydatnym zawodnikiem dla reprezentacji. Jeżeli jest w formie, to podstawowym. Siła jego zagrywki i ataku może zdecydować o medalu igrzysk.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu rozpoczną się 27 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Przed wyjazdem do stolicy Francji, biało-czerwoni przystąpią do rywalizacji w Lidze Narodów. Rywalizacja potrwa od 22 maja do końca czerwca.