Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Fantastyczny skok Piotra Żyły. Chwalił się, że coś wcześniej wypił
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 21.03.2024 17:54

Fantastyczny skok Piotra Żyły. Chwalił się, że coś wcześniej wypił

Piotr Żyła
Fot. East News/Rex Features

Na finiszu sezonu Pucharu Świata nikt nie spodziewał się, że Piotr Żyła zaprezentuje się z tak dobrej strony. Pojawiały się nawet głosy o zakończeniu kariery przez polskiego skoczka, jednak 37-latek wziął sprawy w swoje ręce i z przytupem zakończył kwalifikacje do konkursu w Planicy.

Świetny skok w kwalifikacjach

Piotr Żyła był na 18. pozycji w trakcie pierwszej serii treningowej. Polak oddał skok na odległość 216,5 metra. W drugiej serii wylądował na 226 metrze i zajął szóste miejsce, najlepsze ze wszystkich polskich skoczków. W kwalifikacjach Żyła wspiął się na absolutne wyżyny swoich możliwości i wykonał fenomenalny skok na odległość 241 m, co okazało się być najdłuższym skokiem tego dnia. 

Mimo fantastycznej odległości, Żyła nie wygrał kwalifikacji i nie zdobył dodatkowej nagrody finansowej. Zwyciężył Japończyk Ryoyu Kobayashi, który skoczył 230 m, ale wykazał się lepszym lądowaniem od reprezentanta Polski.

Słaby występ polskich skoczków. Kobayashi zwycięża w Trondheim

Tajemniczy napój źródłem sukcesu?

Po zakończonych kwalifikacjach Piotr Żyła udzielił wywiadu dla portalu Interia Sport. 37-latek zdradził, że przed konkursem zażył “tajemniczego” napoju, który dodał mu stabilności i energii. “Wiewiór” nie chciał przyznać, co tak naprawdę wypił.

 Nie powiem i lepiej nie pytać, ile tego wypiłem. A może wam powiem na koniec.

Dopytany o odnalezienie dobrej formy przed ostatnimi zawodami w Planicy, Żyła przyznał, że potrzebował momentu na regeneracje po męczącym sezonie.

 Takie są skoki. Jakbym się na nich znał, to byłbym mistrzem świata. Zaraz, ale byłem nim dwukrotnie (śmiech). Tak po prostu czasem jest. Musi się wszystko zgrać. W Vikersund byłem straszliwie zmęczony. Aż nie do wiary. Nie pamiętam, kiedy byłem tam zmęczony Raw Airem i całym sezonem. Później spałem dwa dni i jak wstałem, to stwierdziłem, że jednak pojadę sobie polatać.

ZOBACZ TAKŻE: Jest decyzja w sprawie Piotra Żyły. Oficjalne potwierdzenie

Wszystkie oczy na Planice

Ostatnie zawody Pucharu Świata w sezonie 2023/2024 odbędą się na słynnej Letalnicy. Zawody w Planicy tradycyjnie zwieńczą sezon Pucharu Świata a pierwszy konkurs indywidualny odbędzie się w piątek o godzinie 15:00. Konkurs drużynowy zaplanowano na sobotę o 9:30, natomiast ostatni konkurs indywidualny odbędzie się w niedzielę o 9:30.

W zawodach w Planicy, Polacy wezmą udział w następującym składzie: Maciej Kot, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła.