Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Zginał w Smoleńsku, nazwali stadion jego imieniem. Kibice oddali hołd Sebastianowi Karpiniukowi
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 10.04.2024 22:43

Zginał w Smoleńsku, nazwali stadion jego imieniem. Kibice oddali hołd Sebastianowi Karpiniukowi

Sebastian Karpiniuk
Fot. East News/ Piotr Kowalczyk

10 kwietnia mija czternasta rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Życie straciło 96 osób, w tym Sebastian Karpiniuk, poseł na Sejm RP i wierny kibic Kotwicy Kołobrzeg. Polityk przyczynił się do rozwoju futbolu w mieście, a kibice jego ukochanego klubu zebrali się przy grobie, by oddać mu hołd.

Powiązania Sebastiana Karpiuka z Kotwicą Kołobrzeg

Sebastian Karpiniuk był człowiekiem, który na co dzień zajmował się polityką. Mimo tej ścieżki kariery nie zapomniał o swojej największej pasji, jaką był sport, a konkretnie futbol. Polityk z dużym powodzeniem grał w piłkę nożną i uchodził za utalentowanego napastnika.

Sebastian Karpiniuk od samego początku był wiernym kibicem Kotwicy Kołobrzeg. W trakcie swojego życia był członkiem zarządu klubu i udzielał się, aby wspomóc rozwój drużyny z Kołobrzegu. Były wiceprezdent miasta, Mirosław Tessikowski, wspominał działania Karpiniuka na łamach Radia Szczecin i stwierdził, że polityk mocno przyczynił się do rozbudowy Stadionu Miejskiego.

Sebastian bardzo się spierał z prezydentem Gromkiem jeżeli chodzi o kształt stadionu, o możliwości finansowe miasta. Załatwił zewnętrzne środki - podsumował

Klub Polaka o krok od spadku z ligi. Prezes zabrał głos

Sebastian Karpiniuk został patronem stadionu

W maju 2009 roku zatwierdzono projekt budowlano-wykonawczy, który miał na celu rozpoczęcie prac renowacyjnych na obiekcie Stadionu Miejskiego w Kołobrzegu. Piłkarze Kotwicy byli zmuszeni do gry na innym obiekcie na czas przebudowy, która trwała do 2011 roku.

W obliczu tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku Rada Miasta Kołobrzeg podjęła ustawę w sprawie nazwy stadionu. Zadecydowano, że nowy obiekt będzie nazwany imieniem Sebastiana Karpiniuka, aby uczcić jego pamięć i oddanie dla klubu. Decyzja spotkała się z aprobatą sympatyków Kotwicy Kołobrzeg.

ZOBACZ TAKŻE: PZPN zdecydował ws. kibiców Wisły Kraków. Kluczowe wieści

Upamiętnili Sebastiana Karpiniuka

W czternastą rocznicę katastrofy samolotu Tu-154M nr 101 pod Smoleńskiem, kibice i sympatycy klubu z Kołobrzegu udali do miejsca pochówku Sebastiana Karpiniuka, aby złożyć hołd zmarłemu. Uroczystości na kołobrzeskim cmentarzu rozpoczęły się punktualnie o godz. 8.41 minutą ciszy. Następnie wszyscy zgromadzeni zapalili znicze i złożyli kwiaty przy grobie kołobrzeskiego posła.

Mieszkańcy Kołobrzegu przenieśli się potem pod stadion, gdzie również złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej życie i działanie Karpiniuka. W uroczystości wzięli także udział piłkarze Kotwicy Kołobrzeg i działacze klubu.