Mma

MMA – co to jest? Podstawowe informacje

MMA to dyscyplina sportowa, jedna ze sztuk walki, która pierwotnie oznaczała pojedynki zawodników wywodzących się z różnych dziedzin takich sportów (np.: boks, karate, judo, kick-boxing, etc.). Współcześnie jednak coraz częściej MMA uznawane jest za autonomiczny styl walki, który można trenować bez wcześniejszego zaplecza w innej kategorii. Nazwa MMA wywodzi się z angielskiego sformułowania „Mixed Martial Arts”, co dosłownie oznacza „mieszane sztuki walki”.

Charakterystyczną cechą MMA jest szeroka gama dopuszczalnych technik walki – zasadniczo dozwolone są wszystkie reguły, w ramach których rywalizuje się w innych sportach tego rodzaju. Podobnie jak w innych sportach walki, tak samo w MMA zawodnicy rywalizują w ramach określonych kategorii wagowych.

Najważniejsze federacje MMA na świecie

Tak samo jak na przykład w boksie, tak i w MMA sportowcy rywalizują ze sobą w oktagonach federacji, gdzie niektóre cieszą się oczywiście większym prestiżem niż inne. Zdecydowanie największą i najważniejszą federacją we współczesnym świecie MMA jest UFC, czyli Ultimate Fighting Championship z USA.

Drugą z najważniejszych federacji MMA na świecie jest pochodząca również z USA, rywalizująca z UFC federacja Bellator. Trzecią z kolei – zarówno pod kątem wielkości, jak i prestiżu – może być polska KSW, czyli Konfrontacja Sztuk Walki.

Najlepsi zawodnicy MMA na świecie

Wbrew pozorom istnieje wiele czynników, w ramach których możemy kategoryzować zawodników MMA pod kątem tego, który z nich jest najlepszy – liczba zdobytych tytułów, wygranych walk czy dni jako defensor czempionatu to nie wszystko. Dużą rolę odgrywa także kategoria wagowa, poziom sportowy przeciwników czy nawet sympatia fanów.

Tak jak w piłce nożnej o miano najlepszego piłkarza na świecie przez lata spierali się Cristiano Ronaldo czy Lionel Messi, tak samo w przypadku MMA taki spór trwał pomiędzy dwójką zawodników UFC – jest to Khabib Nurmagomedov z Rosji (z rekordem 29-0) i Conor McGregor z Irlandii (z rekordem 22-6).

Do innych głośnych nazwisk w świecie MMA należą Jon Jones, Anderson Silva, Fiodor Jemieljanenko, Jose Aldo czy Israel Adesanya. Do najsławniejszych polskich zawodników MMA możemy zaliczyć takie sławy jak Mariusz Pudzianowski, Mamed Khalidov, Anzor Ażyjew, Jan Błachowicz, Marcin Różalski, Borys Mańkowski czy Michał Materla.

Freak fight – co to jest?

Oprócz widowisk czysto sportowych, jakimi są gale MMA, coraz większą popularnością cieszą się gale typu freak fight. W ramach tego rodzaju wydarzeń, w oktagonie stają naprzeciwko sobie celebryci i artyści z najrozmaitszych dziedzin, rywalizując ze sobą na zasadach MMA. W wielu przypadkach zestawiane są ze sobą osoby, które w świecie rzeczywistym nie pałają do siebie sympatią.

Największą organizacją tego typu jest polska Fame MMA, skupiająca się obecnie na ekspansji na rynku polskim. Jej bezpośrednim konkurentem jest Clout MMA i Prime MMA. Pomimo wielu kontrowersji gale freak fight cieszą się niesłabnącą popularnością w Polsce.

Pokaż więcej

CLOUT MMA
22.05.2024 13:15 Nerwy na konferencji przed galą CLOUT MMA 5. Szadziński nie miał wątpliwości

Wtorkowa konferencja prasowa przed galą CLOUT MMA 5 nie należała do tych z grona najspokojniejszych. Iskry leciały w prawie każdej konfrontacji słownej, a jednym z głównych prowodyrów był Natan Marcoń, który wyprowadził z równowagi kilku zawodników. Jednym z nich, był Gracjan Szadziński, który skonfrontował się z Marconiem, a następnie w mocnych słowach podsumował zachowanie influencera.

Jakub Rzeźniczak
22.05.2024 12:21 Rzeźniczak upokorzony tuż przed walką, nie mieli dla niego litości. Tego się nie spodziewał

Jakub Rzeźniczak zadebiutuje w sportach walki na gali CLOUT MMA 5 i szykuje się do swojego pojedynku z “Szalonym Reporterem”. Były piłkarz reprezentacji Polski i Legii Warszawa wziął udział w konferencji prasowej promującej to wydarzenie i szybko się przekonał, na czym polega świat freak fightów. Rzeźniczak padł ofiarą bezlitosnych pytań ze strony innych zawodników i musiał bronić swojego wizerunku w ostrej wymianie zdań.

CLOUT MMA
22.05.2024 08:26 Wielkie nazwiska na gali CLOUT MMA. Poznaliśmy pełną kartę walk

Wielkimi krokami zbliża się gala CLOUT MMA 5, która już za kilka tygodni odbędzie się w Katowickim Spodku. W jednym z głośniejszych wydarzeń tego roku weźmie udział kilku znanych influencerów i gwiazd ze świata sportu, a emocje powoli sięgają zenitu. Oficjalnie potwierdzono całą kartę walk.

Artur Szpilka i Kamila Wybrańczyk
18.05.2024 21:17 Artur Szpilka i Kamila Wybrańczyk nie mają ślubu. Oto powód

Artur Szpilka i Kamila Wybrańczyk są parą od 2011 roku. Kobieta pomogła pięściarzowi wyjść z życiowego zakrętu, a od 2015 roku żyją w narzeczeństwie. Mimo upływu lat, para wciąż nie zdecydowała się na zawarcie małżeństwa i jak wynika z wypowiedzi “Kamiszki”, nie śpieszy im się ze ślubem.

Milanovic i Oświeciński
18.05.2024 20:19 Tomasz Oświeciński pozwał ochroniarza FAME. Niewiarygodny powód

Przed galą FAME MMA 21 zawodnicy nie mogli spokojnie przygotowywać się do występu. Przekonał się o tym m. in. aktor Tomasz Oświeciński, który stoczy walkę z Adrianem Ciosem. “Strachu” zdecydował się pozwać jednego z ochroniarzy FAME, Nikolę Milanovicia.

Paweł Tyburski i "Don Kasjo"
14.05.2024 17:48 Ostre słowa po skandalu w FAME MMA. Zawodniczka mówi wprost: "Siedlisko patologii"

Nie milkną echa skandalu, do którego doszło podczas konferencji poprzedzającej galę FAME MMA 21. Paweł Tyburski zaatakował Kajusza “Don Kasjo” Życińskiego, w wyniku czego rozciął mu głowę. Władze federacji już zareagowały na to wydarzenie, ale nie uchroniło ich to przed jednoznaczną weryfikacją opinii publicznej. Również zawodnicy MMA są oburzeni, a wpis Wiktorii Czyżewskiej jest tego najlepszym dowodem.

Awantura podczas konferencji FAME MMA
14.05.2024 15:33 Władze FAME MMA reagują na wielki skandal. Jest oficjalna kara

Paweł Tyburski brutalnie zaatakował Kasjusza Życińskiego podczas konferencji prasowej przed galą FAME MMA 21. Po jednym z uderzeń głowa byłego boksera została rozcięta i pociekła z niej krew. Agresor poniesie konsekwencje swojego zachowania, ale z jego winy pod znakiem zapytania stanął również występ “Don Kasjo”. Organizacja wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

FAME MMA
14.05.2024 10:21 Potężna awantura przed galą FAME MMA. Polała się krew, federacja natychmiast zareagowała

Te sceny przejdą do historii polskich freak-fightów. W trakcie konferencji przed galą FAME MMA 21 doszło do skandalu z udziałem Pawła Tyburskiego, który w brutalny sposób zaatakował Kasjusza Życińskiego. Tyburski został wyprowadzony z obiektu i niewykluczone, że federacja wyciągnie wobec niego poważne konsekwencje.

Artur Szpilka
12.05.2024 14:18 Kulisy z szatni po walce Szpilki. Zaskakujące sceny [WIDEO]

Artur Szpilka przegrał z Arkadiuszem Wrzoskiem w sensacyjnym stylu, wytrzymując w klatce zaledwie czternaście sekund. Sędzia zdecydował o przerwaniu walki z powodu akcji w parterze, a sam “Szpila” nie krył swojego zdziwienia i rozczarowania. Dziennikarze dotarli do szatni byłego boksera po zakończonym pojedynku i uwiecznili zaskakujące sceny z udziałem 35-latka.

Arkadiusz Wrzosek
12.05.2024 10:26 Echa gali XTB KSW 94. Szczere opinie zawodników

Sobotnia gala XTB KSW 94 przyciągnęła uwagę wielu widzów, którzy z uwagą przyglądali się wydarzeniom w gali Ergo Arena. Kilka pojedynków zakończyło się po efektownych akcjach zawodników, a bohaterowie tych walk chętnie oceniali swoje występy. Głos zabrali m.in. Robert Ruchała, Arkadiusz Wrzosek i Artur Szpilka.

KSW
12.05.2024 09:34 Historyczna gala XTB KSW 94. Aż sześć pojedynków zakończyło się przed czasem

 Gala XTB KSW 94 zakończyła się w sobotę w późnych godzinach wieczornych. Na karcie walk znalazło się dziesięć emocjonujących pojedynków, a aż sześć z nich zakończyło się przed czasem. Najkrótsza z nich, z udziałem Arkadiusza Wrzoska i Artura Szpilki trwała zaledwie 14 sekund.

Arkadiusz Wrzosek i Artur Szpilka
12.05.2024 08:22 Szok w trakcie gali KSW. Wrzosek potrzebował zaledwie 14 sekund [WIDEO]

Walka Arkadiusza Wrzoska z Arturem Szpilką przejdzie do historii KSW. Kickboxer znokautował “Szpilę” już po 14 sekundach od rozpoczęcia pojedynku, co wprawiło kibiców w szok i lekki niedosyt. Organizacja KSW opublikowała nagranie, na którym widać moment zakończenia walki przez Wrzoska.

Michał Michalski
11.05.2024 22:45 Efektywny nokaut na KSW 94. Z tym ciosem rywal nie miał szans [WIDEO]

Gala XTB KSW 94 rozpoczęła się z przytupem. Już w pierwszej walce obejrzeliśmy znakomity nokaut, którego autorem był Michał Michalski. Bartosz Leśko musiał przełknąć gorycz porażki. Jest wideo.

Artur Szpilka
11.05.2024 10:21 Zdecydowana deklaracja Artura Szpilki przed galą XTB KSW 94. Kibice byli zaskoczeni

Już dziś odbędzie się gala XTB KSW 94 w Ergo Arenie. Hala widowiskowo-sportowa na pograniczu Gdańska i Sopotu będzie miejscem hitowej walki z udziałem Artura Szpilki, który zmierzy się Arkadiuszem Wrzoskiem. “Szpila” przedstawił swoje zdanie na temat pojedynku w rozmowie z “Przeglądem Sportowym”, a jego słowa były dość zaskakujące.

Bartosiński i Romanowski
10.05.2024 22:23 Awantura przed galą XTB KSW 94. "Chcę gn*ja ubić"

Już jutro na Ergo Arenie odbędzie się gala XTB KSW 94. Wydarzenie obfitować będzie w dwie walki o pasy mistrzowskie, a w jednej z nich, w walce wieczoru wystąpi Adrian Bartosiński. Jak się okazuje, nie ma on najlepszych relacji z innym zawodnikiem, a mianowicie Tomaszem Romanowskim.

Arkadiusz Wrzosek i Artur Szpilka
10.05.2024 09:45 XTB KSW 94. Pełna karta walk. Wiemy, kto walczy

XTB KSW 94 nadchodzi wielkimi krokami. Wojownicy zmierzą się ze sobą w sobotę 11 maja w Ergo Arenie. W trakcie wydarzenia zobaczymy m.in. walkę o pas wagi półśredniej pomiędzy Adrianem Bartosińskim i Igorem Michaliszynem. Wisienką na torcie będzie długo wyczekiwany pojedynek Arkadiusza Wrzoska z Arturem Szpilką. Kto jeszcze wejdzie do oktagonu? Przedstawiamy pełną kartę walk.

Artur Szpilka
09.05.2024 18:51 Nagła decyzja KSW przed sobotnią galą. Chodzi o bezpieczeństwo

W sobotę 11 maja odbędzie się gala XTB KSW 94, której miejscem zmagań będzie Ergo Arena w Trójmieście. Na 2 dni przed wydarzeniem KSW musiało podjąć decyzję, od której zależy bezpieczeństwo nie tylko kibiców, ale i zawodników. Nieoficjalnie ma to związek z sympatykami Arkadiusza Wrzoska, który zmierzy się w co-main evencie z Arturem Szpilką.

konferencja Prime MMA
11.04.2024 21:34 Rozróba na konferencji Prime MMA. Będą surowe konsekwencje

W sobotę 13 kwietnia odbędzie się 8. gala Prime MMA. Ostatnio odbyła się druga konferencja przed tym wydarzeniem, na której, jak zwykle, nie zabrakło przysłowiowych dymów. Tym razem jednak sprawca poszedł o krok za daleko, za co grożą mu surowe konsekwencje.

Masa vs Muran
29.03.2024 17:47 Oficjalne potwierdzenie. Będzie walka Jacek Murański kontra Jarosław „Masa” Sokołowski

Jeszcze przed galą Clout MMA 4, kiedy trwał roast z udziałem Marcina Najmana i Jacka Murańskiego, do studia zadzwonił były gangster. Mowa o Jarosławie “Masie” Sokołowskim, którego telefon zaadresowany był właśnie do “Murana”. Wtedy to usłyszeliśmy pierwsze pogłoski o tym, że między panami może dojść do walki. Teraz to już pewne, a nagranie zapowiadające ten pojedynek już hula po sieci.

PRIME SHOW MMA
29.03.2024 16:44 Czarne chmury nad PRIME MMA 8. Gala może się nie odbyć

Na sobotę 13 kwietnia zaplanowana jest ósma gala PRIME SHOW MMA, która ma nosić nazwę Zadyma 2.0. Federacja, której włodarzem jest Kasjusz “Don Kasjo” Życiński, zaplanowała na tę edycję Igrzyska Gladiatorów, w których wziąć udział miał m. in. Łukasz “Kamerzysta” Wawrzyniak. Wszystko jednak się komplikuje, ponieważ Arena Gorzów, na której ma się odbyć gala, nie chce gościć u siebie osoby, która ma na koncie wyrok sądowy.

Damian Mieczkowski
17.03.2024 20:18 Dramatyczna kontuzja w KSW. Trzeba było szybko przerwać walkę

Nie tak Damian Mieczkowski wyobrażał sobie pojedynek z Czechem Davidem Hoskiem na gali XTB KSW 92 w Gorzowie. Kołobrzeski zawodnik przerwał walkę otwarcia po kilkudziesięciu sekundach, z powodu urazu lewej ręki. Interweniować musieli lekarze.

Kuberski vs Materla
17.03.2024 18:58 Demolka na gali KSW. Michał Materla nie miał szans z kolegą

W co-main evencie gali XTB KSW 92 doszło do pojedynku Piotra Kuberskiego z Michałem Materlą. 39-letnia legenda federacji z pewnością chciała odnieść zwycięstwo po ostatniej porażce z Pawłem Pawlakiem. Jednak nic z tych rzeczy, ponieważ został zdemolowany przez swojego wczorajszego oponenta. 

Marcin Najman
14.03.2024 20:53 Najman nie wytrzymał po porażce. "Wywłoko, kim ty jesteś?"

Marcin Najman to barwna postać świata freak-fightów, do której przeciwnicy sami przychodzą. Tym razem pięściarzowi “podpadł” mistrz KSW w dywizji półśredniej, Adrian Bartosiński. Wypowiedział się on na temat “Cesarza” w programie “Klatka po klatce”, a na odpowiedź zainteresowanego nie trzeba było długo czekać.

Marianna Schreiber
10.03.2024 14:59 Clout MMA 4. Schreiber domaga się zwrotu pieniędzy

Marianna Schreiber ostatecznie nie weszła do oktagonu podczas Clout MMA 4. “Królowa” najpierw miała zawalczyć z Małgorzatą “Gohą Magical” Zwierzyńską, a gdy ta została aresztowana, zastąpić ją chciała Lexy Chaplin. Ta druga, po swojej walce z Martą Linkiewicz, nie została dopuszczona przez lekarzy do kolejnego pojedynku. Teraz Marianna domaga się od federacji Clout MMA zwrotu pieniędzy osobom, które kupiły PPV z jej reflinka.

Marianna Schreiber
09.03.2024 17:08 Marianna Schreiber jednak zawalczy na Clout MMA 4. Znamy jej rywalkę

Wczoraj wieczorem, jak grom z jasnego nieba padła informacja o zatrzymaniu Małgorzaty “Gohy Magical” Zwierzyńskiej przez łódzkich policjantów. Z tego powodu jej walka z Marianną “Królową” Schreiber nie odbędzie się. Jednak cały czas nie było pewne, czy organizatorzy będą chcieli znaleźć dla niej zastępstwo. Koniec końców udało się to zrobić, a sprawy w swoje ręce wzięła sama ambasadorka Clout MMA, Lexy Chaplin.

Marianna Schreiber
09.03.2024 15:23 "Goha Magical" zatrzymana tuż przed Clout MMA 4. Znamy powód

9 marca w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się gala Clout MMA 4. W jednym z pojedynków Marianna Schreiber miała zmierzyć się z Małgorzatą “Gohą Magical” Zwierzyńską. Już teraz wiemy, że do walki nie dojdzie, z powodu aresztowania tej drugiej zawodniczki. Przyczynę całego zajścia zdążyła już wyjaśnić ambasadorka Clout MMA, Lexy Chaplin.

Mike Tyson
08.03.2024 17:28 Sensacyjne wieści ws. Mike'a Tysona. Fani czekali na to latami

20 lipca Mike Tyson powróci do ringu, by zmierzyć się z youtuberem Jake'em Paulem. Wydarzenie odbędzie się na stadionie AT&T w Arlington, obiekcie drużyny NFL Dallas Cowboys, w stanie Teksas w USA. Netflix oficjalnie zapowiedział, że pokaże walkę na żywo.

Caroline Derpienski
06.09.2023 19:40 Caroline Derpienski zawalczy w MMA? Otrzymała niecodzienną propozycję

Caroline Derpienski była ostatnio gościnią Kuby Wojewódzkiego. Jak się okazało, gwiazda miała również co nieco do powiedzenia o MMA. Okazało się, że niedawno dostała pewną nieoczekiwaną propozycję. Czy zobaczymy ją w oktagonie?

  • 1
  • 2