Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Smutne wieści dla polskiej lekkoatletyki. Nie żyje Andrzej Mankiewicz
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 02.04.2024 13:11

Smutne wieści dla polskiej lekkoatletyki. Nie żyje Andrzej Mankiewicz

Nie żyje Andrzej Mankiewicz
Fot. Pixabay/ Henryk Niestrój

Reprezentacja Polski odniosła wielki sukces pod jego czujnym okiem. Andrzej Mankiewicz był czterokrotnym mistrzem Polski w dziesięcioboju, a po zakończeniu kariery sportowca został trenerem. Lekkoatleta zmarł 31 marca w wieku 91 lat.

Kariera sportowa Andrzeja Mankiewicza

Andrzej Mankiewicz urodził się 22 maja 1933 roku w Warszawie. Swoje życie związał ze sportem i z klubem Sparta Warszawa, w którym odnosił swoje największe sukcesy. Mankiewicz był wieloboistą i to właśnie w zawodach dziesięcioboju zdobywał prestiżowe nagrody. 

Zawody dzieliły się na dwa dni i składały się z dyscyplin takich jak: bieg na 100 metrów, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 metrów, bieg na 110 metrów przez płotki, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem i bieg na 1500 metrów.

Mankiewicz czterokrotnie sięgał po mistrzostwo Polski w dziesięcioboju w latach 1957, 1960, 1961, 1962, a także dwukrotnie był wicemistrzem na zawodach w 1956 i 1958.

Nie żyje prezes polskiego klubu. Tragedia w Wielki Piątek

Kariera trenerska Andrzeja Mankiewicza

Po zakończeniu kariery sportowca Andrzej Mankiewicz zdecydował się na pozostanie przy sporcie w funkcji trenera. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się z kolejnym pokoleniem atletów, którzy pod jego wodzą osiągali wybitne sukcesy.

Mankiewicz był szkoleniowcem w barwach Gwardii Warszawa, ale też reprezentacji Polski. To właśnie za jego kadencji jako trenera, Ryszard Katus zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich 1972 w Monachium. Pod okiem Mankiewicza, fenomenalny sukces odniosła także drużyna narodowa. Reprezentanci Polski wspólnie wygrali dziesięciobój w ramach pierwszej edycji pucharu Europy w Bonn w 1973 roku. 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje polska mistrzyni świata i Europy. Miała tylko 20 lat

Informacja o śmierci wybitnego atlety

O śmierci Andrzeja Mankiewicza poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki. Na stronie internetowej związku widnieje wpis, w którym działacze wyrażają swój smutek i czczą pamięć wybitnego sportowca i trenera.

Polski Związek Lekkiej Atletyki z żalem informuje, że 31 marca zmarł w wieku 91 lat Andrzej Mankiewicz – wielokrotny mistrz Polski w dziesięcioboju, a po zakończeniu kariery zasłużony trener wielobojowy. 

Gdy zakończył przygodę z uprawianiem sportu został trenerem. Pod jego okiem wielobojowa reprezentacja Polski odniosła spektakularny sukces jaki było zwycięstwo w 1973 roku w pucharze Europy. Rok wcześniej jego podopieczny Ryszard Katus zdobył z kolei brązowy medal olimpijski w Monachium.

Cześć Jego Pamięci!