Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Dobre wieści dla polskiej lekkoatletyki. Andrzej Duda zadecydował
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 20.03.2024 17:25

Dobre wieści dla polskiej lekkoatletyki. Andrzej Duda zadecydował

Andrzej Duda i Maria Żodzik
Fot. East News/ Kenzo Tribouillard, Instagram/ maria.zhodzik

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy Maria Żodzik, białoruska skoczkini wzwyż otrzymała polskie obywatelstwo. Wszystko odbyło się z myślą o tym, aby zawodniczka mogła wziąć udział w zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Paryżu jako reprezentantka Polski.

Reakcja lekkoatletki

O decyzji prezydenta RP poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Maria Żodzik nie ukrywała swojej radości w wywiadzie dla portalu “pzla.pl”. 27-latka przyznała, że jest dumna z tego, że będzie mogła reprezentować kraj swoich przodków.

Mam nadzieję, że kibice zobaczą mnie już na igrzyskach w Paryżu w biało-czerwonym stroju reprezentacji Polski […] Bardzo mnie cieszy, że prezydent podpisał wszystkie dokumenty i przyznał mi polskie obywatelstwo. Jestem dumna, że będę mogła reprezentować Polskę, kraj moich przodków. Mam nadzieję, że wszystko potoczy się sprawnie i kibice zobaczą mnie na igrzyskach w Paryżu w biało-czerwonym stroju reprezentacji Polski.

Polscy lekkoatleci rozczarowali na mistrzostwach świata w Budapeszcie. Tak źle nie było od dawna

Polskie korzenie Marii Żodzik

Maria Żodzik ma polskie korzenie, ponieważ jej dziadkowie byli Polakami. Urodziła się w mieście Baranowicze, które przed II wojną światową leżało w granicach Polski. Żodzik trafiła do naszego kraju na stałe w 2022 roku.

Swój drugi dom znalazła w Białymstoku, gdzie kontynuowała swoją karierę sportową w barwach klubu Podlasie Białystok. Rozpoczęła tam współpracę z trenerem Robertem Nazarkiewiczem, która przyniosła jej fantastyczne efekty. Podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu osiągnęła wysokość 1,97 m, co pozwoliło jej wskoczyć do światowej czołówki tej konkurencji.

ZOBACZ TAKŻE: Incydent podczas startu Ewy Swobody. Są nowe informacje

Wyścig z czasem

Mimo otrzymania obywatelstwa polskiego przez lekkoatletkę, to nie koniec formalności. Jeśli Maria Żodzik będzie chciała wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, będzie musiała uzyskać zgodę na reprezentowanie polskich barw przez światową federację, World Athletics. Wiceprezes PZLA i szef misji olimpijskiej Tomasz Majewski ocenił, że do samego końca będzie walka z czasem.

Najwcześniej Maria będzie mogła reprezentować nasz kraj od 20 czerwca. Wtedy mijają trzy lata od jej ostatniego występu w reprezentacji Białorusi. Będziemy w tej sprawie lobbować i zrobimy wszystko, żeby Maria mogła wystartować już pod koniec czerwca w mistrzostwach Polski.