Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Polscy skoczkowie bez medalu w Igrzyskach Europejskich. Rozczarowująca pierwsza seria na Średniej Krokwi
Dawid Szczurek 29.06.2023 11:22

Piotr Żyła na Średniej Krokwi
sport.tvp.pl (zrzut ekranu)

Reprezentanci Polski konkursem na Średniej Krokwi w Zakopanem rozpoczęli rywalizację w Igrzyskach Europejskich. Polacy w pierwszej serii konkursu zaprezentowali się zdecydowanie poniżej oczekiwań kibiców. Lepsze skoki oddali w drugiej odsłonie zmagań. Najlepszy z naszych reprezentantów Piotr Żyła zakończył konkurs na siódmym miejscu. Zawody wygrał Daniel Tschofenig. W sobotę skoczków czekają zmagania na Wielkiej Krokwi.

Igrzyska Europejskie 2023. Słaba pierwsza seria w wykonaniu polskich skoczków

W środę obawy organizatorów zawodów związane były z porywistym wiatrem, który dawał się mieszkańcom Zakopanego we znaki. Tak też było w trakcie konkursu. Silne podmuchy skutkowały częstymi przerwami. Po skokach 41 zawodników ze względu na szalejący wiatr zdecydowano się przełożyć rywalizację na następny dzień.

Jako pierwszy z Polaków w czwartkowym konkursie na belce pojawił się Kacper Juroszek. Po skoku na odległość 97.5 metrów uplasował się na 13. miejscu po pierwszej serii, co było najlepszym rezultatem wśród naszych reprezentantów. Znacznie gorzej zaprezentował się Aleksander Zniszczoł, który wylądował na 93 metrze skoczni, zajmując dopiero 32. pozycję.

Zawiódł Kamil Stoch, który po skoku na odległość 93,5 metrów pierwszą serię zawodów zakończył na 27. miejscu. Piotr Żyła wylądował dwa metry dalej. Taką samą odległość zanotował Dawid Kubacki, który ex aequo z "Wiewiórem" zajął 15. lokatę. Po pierwszej serii prowadził Austriak Daniel Tschofenig, który wyprzedzał drugiego Gregora Deschwandena oraz trzeciego Jana Hoerla.

Zabójstwo 27-letniej Polki w Grecji. Tajemnicze słowa Krzysztofa Rutkowskiego o "wymianie"

Igrzyska Europejskie 2023. Polacy bez medalu na Średniej Krokwi

Dużo lepszą próbą w drugiej serii oddał Kamil Stoch, który wylądował na 97 metrze (22. miejsce). Kapitalnie skoczył Piotr Żyła, który po skoku na odległość 106,5 metrów, awansował na siódmą pozycję. Poprawił się również Dawid Kubacki, który w drugiej próbie osiągnął 101 metrów i uplasował się na 10. lokacie. Rozczarowujący, drugi skok oddał natomiast Kacper Juroszek (87,5 m). Pierwszą pozycję utrzymał Daniel Tschofenig, który został pierwszym w historii mistrzem Igrzysk Europejskich.

Kolejna okazja do zdobycia medali już w sobotę. Skoczków czeka rywalizacja na Wielkiej Krokwi. Początek zmagań zaplanowano na godzinę 17:30.

Igrzyska Europejskie 2023. Fanastyczne występy reprezentantów Polski

Reprezentacja Polski na koncie ma już ponad dwadzieścia medali w Igrzyskach Europejskich. Fenomenalnie zaprezentowała się m.in. Klaudia Breś, która sięgnęła po złoto w pistolecie pneumatycznym. Zaciętą walkę o złoty medal we wspinaczce sportowej stoczyły natomiast Aleksandra Mirosław oraz Natalia Kałucka. Ostatecznie lepsza okazała się druga z Polek, która zaraz po ukończeniu startu zalała się łzami.

Złoty krążek zdobyły również polskie kajakarki. Polki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto nie dały żadnych szans rywalkom, pewnie zwyciężając w finale na 500 m w czwórkach (K4).

Srebro w sztafecie 4x100 m przypadło natomiast polskim sprinterkom w składzie: Marika Popowicz-Drapała, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda. Polki z czasem 42,97 musiały uznać jedynie wyższość Holenderek. Po świetnym finiszu w biegu na 200 metrów srebrny medal Igrzysk Europejskich zdobył również Albert Komański.

Z kolei brąz wywalczyła reprezentacja Polski w koszykówce 3x3 mężczyzn. W meczu o trzecie miejsce turnieju Polacy zrewanżowali się na Niemcach, z którymi przegrali w fazie grupowej. Zwyciężyli 21:18 i mogli cieszyć się z brązowego medalu Igrzysk Europejskich.

Źródło: Goniec Sport