Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Polacy już mieli złoty medal mistrzostw Europy. Nagle im go odebrano
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 19.06.2024 08:45

Polacy już mieli złoty medal mistrzostw Europy. Nagle im go odebrano

pływanie
Fot. KAPiF

Polska reprezentacja już miała w garści złoty medal mistrzostw Europy w pływactwie. Nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym przypłynęła w finale jako pierwsza, jednak radość ze zwycięstwa nie trwała długo. Polacy, decyzją sędziów, zostali zdyskwalifikowani.

Zmagania Polaków na mistrzostwach Europy

We wtorek, podczas indywidualnych finałów wystąpiło trzech reprezentantów Polski. Stylem grzbietowym na 200 m popłynęła Adela Piskorska, która objęła prowadzenie na półmetku rywalizacji. Niestety, sił starczyło tylko na początkową fazę, gdyż wkrótce spadła na drugie miejsce. Ostatecznie starcie zakończyła na szóstym miejscu. Złoty medal padł łupem Portugalki Camili Rebelo.

Kornelia Fiedkiewicz awansowała do najlepszej ósemki w rywalizacji na 100 m stylem dowolnym. Uzyskała piąty najlepszy czas i tę samą pozycję zajęła w finałach. Mistrzynią Europy została Czeszka Barbora Seemanova

Jan Kałusowski został autorem wyjątkowego osiągnięcia. Płynąć na 100 m stylem klasycznym poprawił swój rekord Polski z półfinałów. Zakończył rywalizację na piątym miejscu, lecz do minimum olimpijskiego zabrakło mu niewiele, bo tylko 0.09 s.

Zamieszki na trybunach przed meczem Euro 2024. Interweniowały służby Przepiękne trafienie na Euro 2024. Bramka Turków kandydatem do gola turnieju

Polska sztafeta już wygrała. Decyzja sędziów była bezlitosna

Polska sztafeta w porannych eliminacjach mogła poszczycić się najlepszym czasem ze wszystkich. Biało-Czerwoni byli typowani na głównego pretendenta do tytułu. Ostatecznie to nasza reprezentacja w składzie: grzbiecista Ksawery Masiuk, żabkarka Dominika Sztandera, delfinista Jakub Majerski i kraulistka Kornelia Fiedkiewicz ukończyła wyścig jako pierwsza. Kiedy Polacy już cieszyli się ze złotego medalu mistrzostw Europy, wtem przyszli sędziowie i zakomunikowali, że zostają oni zdyskwalifikowani. Arbitrzy dopatrzyli się błędów w ich występie. Taki sam przypadek odnotowała kadra Greków, którzy zajęli trzecie miejsce. Tytuł zgarnęła więc reprezentacja Izraela.

ZOBACZ: Debiutant zachwycił świat. Premierowe trafienie i szalona radość

Pięciu Polaków z awansem do środowych finałów

Pięciu z siedmiu Polaków zdołało awansować do środowych finałów mistrzostw Europy. W rywalizacji stylem klasycznym czwarty czas odnotowała Dominika Sztandera, podobnie jak Paulina Peda na 50 m stylem motylkowym. W tej konkurencji ósma była Anna Dowgiert, która także wywalczyła awans do finałów. Ksawery Masiuk okazał się najlepszy w półfinale na 200 m stylem grzbietowym. Natomiast mistrz Polski, Kamil Sierdzki na 100 m stylem dowolnym był ósmy.