Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Nie żyje słynny skoczek narciarski. Był mistrzem olimpijskim
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 26.04.2024 09:08

Nie żyje słynny skoczek narciarski. Był mistrzem olimpijskim

Świeczka
Fot. Pixabay/ Henryk Niestrój

Świat sportu pożegnał kolejną wybitną postać. Z Japonii napłynęły smutne wieści o śmierci Yukio Kasayi, złotego medalisty igrzysk olimpijskich i rywala m.in. Wojciecha Fortuny. Japończyk zmarł we wtorek 23 kwietnia.

Wybitna kariera Japończyka

Yukio Kasaya urodził się w 1943 roku. Swoją pasję i drogę zawodową odnalazł w skokach narciarskich, gdzie pierwszy sukces odniósł już w wieku 21 lat. Kasaya został wówczas mistrzem Japonii, co powtórzył w 1969 roku. W tym samym roku Kasaya zadebiutował w rywalizacji w Turnieju Czterech Skoczni i zajął 12. miejsce w Oberstdorfie.

Reprezentant Japonii świetnie rozpoczął sezon 1971/1972, gdzie triumfował w pierwszych trzech konkursach. Kasaya był najlepszy w trakcie zmagań w Innsbrucku, w Garmisch-Partenkirchen i w Oberstdorfie. Japończyk nie przedłużył swojej zwycięskiej serii, ze względu na rezygnacje z dalszego udziału w konkursach. Decyzja sportowca była spowodowana przygotowaniami do startu w igrzyskach olimpijskich.

Na tym dorobił się Adam Małysz. Powiedział całą prawdę

Złoty medal na igrzyskach olimpijskich

W trakcie zimowych igrzysk olimpijskich w Sapporo w 1972 roku Kasaya odniósł swój największy sukces. Japończyk wywalczył złoty medal po zwycięstwie w konkursie na średniej skoczni. Kasaya triumfował przed własną publicznością, a na podium dołączyli do niego jego rodacy — Akitsugu Konno i Seiji Aochi.

W trakcie igrzysk w Sapporo, powody do dumy miał także Wojciech Fortuna. Reprezentant Polski zwyciężył w rywalizacji na dużej skoczni i zdobył złoty medal. Kasaya zajął wówczas 7 miejsce. Fortuna wspominał o znajomości ze swoim rywalem podczas rozmowy z TVP Sport i docenił klasę Japońskiego skoczka.

Ostatni raz widzieliśmy się bodaj na mistrzostwach świata w Libercu, w 2009 roku. Szedłem wtedy pod skocznią, patrzę, a to znajoma twarz. Więc krzyczę: "Yukio, my friend!" Spojrzał na mnie i sobie przypomniał. "Fortuna!" i cmokał tak jak dawniej. To był wielki skoczek - mówił Fortuna kilka lat temu

ZOBACZ TAKŻE: Historyczny wyczyn Ryoyu Kobayashiego. Takiego wyniku nikt nie osiągnął

Informacja o śmierci skoczka

Smutne wieści o śmierci wybitnego skoczka dotarły do opinii publicznej w piątkowy poranek. Japońska telewizja publiczna (NHK) przekazała, że przyczyną zgonu miała być choroba niedokrwienna serca. 

W wieku 80 lat zmarł Yukio Kasaya, członek “Eskadry Latającej Hinomaru”, zdobywca złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo - czytamy

Yukio Kasaya zmarł w szpitalu w Sapporo we wtorek 23 kwietnia. Miał 80 lat.