Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Nie żyje legenda polskiego sportu. Kraj obiegły tragiczne wieści, niewiarygodna strata
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 29.11.2024 11:45

Nie żyje legenda polskiego sportu. Kraj obiegły tragiczne wieści, niewiarygodna strata

świeczki
Fot. Pixabay/NoName_13

Polski sport żegna kolejną legendę. Tym razem, do wieczności odszedł sportowiec oraz ceniony trener, który stał się pionierem sukcesów Polaków na arenie międzynarodowej. Ze wszech stron spływają wyrazy smutku i kondolencje.

Polski sport stracił prawdziwą legendę

W historii polskiego sportu mamy wiele powodów do dumy. To za sprawą naszych legend, które w latach ubiegłych pokazywały, że są w stanie wznieść się na wyżyny swoich możliwości i przynieść chlubę biało-czerwonym barwom. Szczególnie jednak zapamiętamy pionierów, którzy rozsławili daną dyscyplinę w Polsce i przyczynili się do sukcesów, także na arenie międzynarodowej.

Niestety, dziś żegnamy właśnie jedną z takich osób. Wczoraj, w godzinach późnowieczornych do publicznej wiadomości została podana druzgocąca informacja o śmierci byłego sportowca, a także trenera. Sam zdobywał dla naszej kadry medale, a później szkolił młodych adeptów, którzy również odnosili sukcesy. Na zawsze pozostanie polską legendą sportu.

Kontrowersyjny tenisista za chwilę zagra u boku Świątek. Nagle z jego ust padły niedopuszczalne słowa Był sam środek nocy, gdy rywalka Świątek uderzyła w Polkę. Mocny wpis, kompletnie się nie hamowała

Legendarny polski sportowiec zmarł w wieku 81 lat

Komunikat o śmierci zasłużonego dla dyscypliny judo w Polsce sportowca przekazał na Facebooku profil Polskiego Związku Judo. Nie żyje Czesław Kur. Miał 81 lat.

Droga rodzino judo, z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci wielkiej ikony, wspaniałego trenera, oddanego przyjaciela, wspierającego tatę i kochającego rodzinę człowieka - Czesława Kura - czytamy na początku komunikatu.

Legenda judo przyszła na świat w 1943 roku w Łapach. Czesław Kur istotnie przyczynił się do spopularyzowania tej dyscypliny w Polsce. Jak czytamy w komunikacji Polskiego Związku Judo, reprezentował barwy Gwardii Koszalin i Wybrzeża Gdańsk. 

Podczas swojej kariery zdobył wiele medali. Jego największymi osiągnięciami są dwa brązowe medale mistrzostw Europy w kat. do 70 kg w latach 1968, 1969. Ponadto zdobywał medale na mistrzostwach Polski od 1966 do 1969 roku. Po zakończeniu kariery nie odszedł od polskiego judo, bowiem kontynuował pracę w jego obrębie.

ZOBACZ: Skandal na meczu Legii, kibice rywali naprawdę to zrobili. Haniebne obrazki niosą się po świecie

Polski Związek Judo żegna Czesława Kura

W latach 1976-1991 pełnił funkcję trenera w T. S. Olimpii Poznań, a następnie, od 1991 do 1995 pracował jako szkoleniowiec duńskiej reprezentacji kobiet i mężczyzn w judo. Później jednak wrócił do drużyny ze stolicy wielkopolski. Warto zaznaczyć również, że w latach 1985-1988 był członkiem zarządu Polskiego Związku Judo.

Przez ostatnie lata swojego życia związany był z AZS AWF Poznań, którego był założycielem od 2011 roku. Co więcej, jako trener poprowadził swoich podopiecznych do zdobycia licznych medali mistrzostw Polski i zawodów na arenie międzynarodowej. 

ZOBACZ: Świątek została ukarana, a tu nagle takie wieści. Organizatorzy właśnie to ogłosili

Na końcu komunikatu na Facebooku czytamy, co następuje:

Składamy szczere kondolencje dla rodziny i najbliższych życzymy wytrwałości w tych trudnych chwilach.