Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Mistrzostwa świata w piłce ręcznej odbędą się w Polsce! Oficjalna decyzja IHF
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 16.04.2024 18:09

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej odbędą się w Polsce! Oficjalna decyzja IHF

Kibice reprezentacji Polski
Fot. KAPiF

Wspaniałe wieści dla polskich kibiców. Polska będzie współorganizatorem mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet w 2031 roku. Decyzja została podjęta przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF).

Deklaracja Henryka Szczepańskiego

Polska była jednym z kandydatów do organizacji mistrzostw świata, co w rozmowie z TVP Sport potwierdził prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce - Henryk Szczepański.

Chcemy zorganizować wraz z Czechami mistrzostwa świata kobiet w 2031 roku. Jestem przekonany, że mamy ogromne szanse, bo na ten moment nikt się nie zgłosił - deklarował Szczepański

Prezes ZPRP dodał, że kandydatura Polski była bardzo ważna w kontekście polskich kibiców, aby umożliwić im doświadczenie wielkiej imprezy w naszym kraju.

Chcemy naszym kibicom dać szansę, żeby więcej imprez odbywało się w naszym kraju. Decyzją EHF odebrano Rosji organizację mistrzostw Europy kobiet w 2026 roku i w związku z tym razem z federacją Czeską wystąpiliśmy w konkursie o organizację. Oprócz Czechów będzie Słowacja, Rumunia i Turcja, ale nam dano szansę przeprowadzenia najistotniejszych zawodów tego turnieju. Od naszej grupy do wszystkich meczów finałowych, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni - podsumował prezes PZRP

Pudzianowski zobaczył stare nagranie i nie mógł się powstrzymać. Jego reakcja mówi wiele

Decyzja IHF

We wtorek odbyło się zgromadzenie działaczy Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF), na którym omawiano kandydatury potencjalnych gospodarzy na zawody mistrzostw świata mężczyzn i kobiet (2029 i 2031 rok). Do roli organizatorów turnieju dla kobiet, zgłosiły się Polska i Czechy. Oba kraje wyraziły chęć współpracy i złożyły wspólną kandydaturę.

Propozycja polskiej i czeskiej federacji okazała się jedyną, która została przekazana władzom IHF. Działacze Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej przeanalizowali możliwości obu państw i ostatecznie zaakceptowali kandydaturę Polski i Czech.

ZOBACZ TAKŻE: Wielka strata dla polskiej koszykówki. Aaron Cel kończy karierę

Kolejna wielka impreza w Polsce

Przyznanie Polsce prawa do organizacji mistrzostw świata nie jest jedynym sukcesem dla polskiej federacji. Nasz kraj będzie także współgospodarzem mistrzostw Europy kobiet w piłce ręcznej. Zmagania w ramach Euro odbędą się już w 2026 roku.

Turniej odbędzie się w pięciu państwach. Oprócz Polski organizatorami mistrzostw Europy będą Turcja (Antalya), Rumunia (Oradea i Kluż-Napoca) i Czechy (Brno). Miejscem zmagań w Polsce będzie obiekt w Katowicach, w którym mają odbyć się mecze rundy wstępnej, głównej i finałowej. Mistrzostwa Europy rozpoczną się 3 grudnia, a finał odbędzie się 20 grudnia.