Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Oficjalna kadra na MŚ na Bahamach. Komunikat PZLA
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 15.04.2024 17:00

Oficjalna kadra na MŚ na Bahamach. Komunikat PZLA

Reprezentacja Polski
Fot. East News/Jewel Samad

W dniach 4-5 maja odbędą się mistrzostwa świata sztafet, a miejscem zmagań będą Bahamy. Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił oficjalny skład reprezentacji Polski. Zawody na Bahamach będą kluczowe w kontekście kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Komunikat ze strony PZLA

Decyzja dotycząca składu biało-czerwonych została ogłoszona we wtorek za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej związku. PZLA poinformowało, że zanim reprezentanci Polski udadzą się do Nassau na Bahamach. Zawodnicy wezmą udział w specjalnym zgrupowaniu w Miami. Decyzja została wytłumaczona przez trenera żeńskiej sztafety 4x400 metrów Aleksandra Matusińskiego.

Zawody na Bahamach traktujemy ze wszech miar priorytetowo. Najpierw lecimy na dwutygodniowe zgrupowanie aklimatyzacyjne organizowane w Miami, tak aby odpowiednio przygotować się do startu w innej strefie czasowej oraz warunkach klimatycznych. Ośrodek, do którego się udajemy wygląda imponująco. Mam nadzieję, że dobre warunki treningowe oraz logistycznie przyczynią się do sukcesów w Nassau i wszystkie sztafety znajdą się w czołowej "14" co da im przepustkę do Paryża - wyjaśnił Matusiński.

Szkoleniowiec dodał, że po raz pierwszy w historii, rywalizacja w ramach World Athletic Relays ma takie znaczenie dla polskiej sztafety.

 W poprzednich latach zawody w Nassau i ogólnie World Athletics Relays, nie miały dla sztafet tak ogromnego znaczenia jakim jest kwalifikacja olimpijskich. Wtedy startowaliśmy w nich 2 dni po podroży. Teraz sprawa wygląda zupełnie inaczej - podsumował szkoleniowiec.

Nie żyje 45-letni były mistrz boksu. W przeszłości toczył boje z Polakami

Skład kadry Polski

Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił skład reprezentacji Polski na zmagania na Bahamach, a na liście pojawiło się kilka gwiazd m.in. Ewa Swoboda, Natalia Kaczmarek czy Justyna Święty-Ersetic. Kibice pokładają duże nadzieje w występie Swobody, która w marcu zdobyła srebrny medal w halowych mistrzostwach świata w Glasgow w biegu na 60 metrów, a także ustanowiła nowy rekord Polski w półfinale zawodów (6,98 sekundy).

Na liście zabrakło Anny Kiełbasińskiej i Kornelii Lesiewicz, które zmagają się z urazami. W zawodach nie weźmie udziału również Małgorzata Hołub-Kowalik. 31-letnia zawodniczka wraca do zdrowia po urodzeniu dziecka.

Kadra reprezentacji Polski na zawody w Nassau:

4x100 m kobiet: Kryscina Cimanouska, Martyna Kotwiła, Magdalena Niemczyk, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda
4x100 m mężczyzn: Albert Komański, Przemysław Słowikowski, Oliwer Wdowik, Patryk Wykrota, Marek Zakrzewski, Łukasz Żok
4x400 m kobiet: Iga Baumgart-Witan, Aleksandra Formella, Kinga Gacka, Natalia Kaczmarek, Alicja Wrona-Kutrzepa, Marika Popowicz-Drapała, Justyna Święty-Ersetic
4x400 m mężczyzn: Igor Bogaczyński, Kajetan Duszyński, Patryk Grzegorzewicz, Mateusz Rzeźniczak, Daniel Sołtysiak, Maksymilian Szwed, Karol Zalewski
4x400 m mix: Natalia Kaczmarek, Marika Popowicz-Drapała, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Maksymilian Szwed, Karol Zalewski

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje 45-letni były mistrz boksu. W przeszłości toczył boje z Polakami

Walka o wyjazd do Paryża

Rywalizacja na Bahamach będzie trwała tylko przez dwa dni, ale harmonogram zawodów będzie bardzo napięty. Jak się okazuje, awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu może nie być taki łatwy do osiągnięcia. 

W zawodach wezmą udział 32 reprezentacje i będą rywalizować na każdym dystansie. Najlepsze 14 z nich zapewni sobie występ na zawodach w Paryżu, na których do rywalizacji będzie mogło przystąpić jedynie 16 ekip. Jeżeli biało-czerwoni nie wywalczą awansu w trakcie World Athletic Relays, występ na igrzyskach olimpijskich stanie pod dużym znakiem zapytania. O tym, kto pojedzie na zawody w Paryżu zadecyduje wówczas światowy ranking.