Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Dramat reprezentacji Polski. O wszystkim zadecydowała dogrywka
Filip Wilkiewicz 14.04.2024 17:33

Dramat reprezentacji Polski. O wszystkim zadecydowała dogrywka

Reprezentacja Polski

Reprezentacja Polski kobiet w koszykówce 3x3 była o krok od awansu na Igrzyska Olimpijskie. Polki zmierzyły się z koszykarkami z Azerbejdżanu w finale turnieju kwalifikacyjnego i niestety musiały uznać wyższość rywalek po dogrywce. Mimo porażki w tych kwalifikacjach, biało-czerwone będą miały jeszcze szansę na awans na letnie zmagania w Paryżu.

Turniej w Hongkongu

Polki wzięły udział w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich, a miejscem zmagań były boiska w Hongkongu. Podopieczne Edyty Koryznej od samego początku wykazywały się dobrą dyspozycją i wygrały dwa mecze w fazie grupowej. Koszykarki z Polski wysoko pokonały Egipt (21:7) i Hongkong (17:17), ale przegrały z Węgrami (12:16), przez co ostatecznie zajęły drugie miejsce w grupie.

Po przejściu fazy grupowej, reprezentantki Polski zmierzyły się z mistrzyniami Europy, czyli zawodniczkami z Holandii. Holenderki były faworytkami tego spotkania, jednak to Polki zwyciężyły 20:12 po fantastycznym meczu i zameldowały się w finale turnieju.

Tomasz Hajto wyzywa przeciwnika do oktagonu. To były reprezentant Polski

Mecz z Azerbejdżanem

W finale kwalifikacji w Hongkongu Polki zmierzyły się z koszykarkami z Azerbejdżanu, które sprawiły niespodziankę w półfinale i pokonały reprezentantki Węgier. Finałowe starcie rozpoczęło się od przewagi w wykonaniu zawodniczek Edyty Koryznej, które wyszły na prowadzenie 5:0. Na cztery minuty przed końcem spotkania Polki prowadziły już 13:9 i wszystko wskazywało na to, że awans na Igrzyska w Paryżu stanie się faktem.

Niestety, zawodniczki z Azerbejdżanu nie zamierzały się poddać i wyrównały stan meczu na minutę przed końcem. Polki były wyraźnie zaskoczone i walczyły o zwycięstwo do ostatnich sekund. Mecz zakończył się wynikiem 16:16 i potrzebna była dogrywka, w której lepsze okazały się reprezentantki Azerbejdżanu. Polki przegrały 17:18 i nie zakwalifikowały się na zmagania w Paryżu.

Igrzyska nadal na wyciągnięcie ręki

Mimo porażki w turnieju w Hongkongu, reprezentantki Polski nadal mają szanse na wyjazd do Paryża. Koszykarki mają możliwość udziału w dwóch uzupełniających turniejach kwalifikacyjnych, które odbędą się w japońskiej miejscowości Utsonomiya (3-5 maja) i w węgierskim Debreczynie (16-19 maja).

W zmaganiach w Paryżu weźmie udział osiem reprezentacji z całego świata. Do tej pory tylko cztery kadry narodowe mają zagwarantowane miejsce w turnieju. Są to zawodniczki z Francji, Chin, USA i Azerbejdżanu.