Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Tragedia w trakcie ceremonii. Nie żyje czeski medalista olimpijski
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 03.04.2024 13:26

Tragedia w trakcie ceremonii. Nie żyje czeski medalista olimpijski

Świeczka
Fot. Pixabay/ Henryk Niestrój

Do tragicznego incydentu doszło w trakcie ceremonii wręczenia nagród w miejscowości Golcuv Jenikov. Pavel Svojanovský był gościem specjalnym, który po zakończeniu zawodów miał uhonorować zawodników. Mężczyzna nieszczęśliwie upadł i odniósł poważne obrażenia głowy. Lekarzom nie udało się go uratować.

Kariera sportowa czeskiego wioślarza

Pavel Svojanovský urodził się w 12 sierpnia 1943 roku. Swoje życie związał ze sportem, a konkretnie z wioślarstwem. Svojanovský wziął udział na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku, gdzie zdobył srebrny medal, a także brąz w rywalizacji dwójek ze sternikiem. Sukcesy dzielił ze swoim bratem, Oldrzichem Svojanovským, z którym razem zdobył tytuł mistrza Europy w 1969 roku. Bracia Svojanovscy stanęli również wspólnie na trzecim stopniu podium w MŚ w 1974 roku.

Po zakończeniu kariery jako sportowiec, Pavel Svojanovský angażował się w działalność wioślarskiego związku, a także Czeskiego Komitetu Olimpijskiego.

Smutne wieści dla polskiej lekkoatletyki. Nie żyje Andrzej Mankiewicz

Niezwykle przykry incydent

W miejscowości Golcuv Jenikov odbywały się zawody lekkoatletyczne, a ozdobą całego przedsięwzięcia miał być “bieg imienia Jarmily Kratochvilovej”, czyli rekordzistki w biegu na 800 metrów.

Pavel Svojanovský wziął udział w ceremonii wręczenia nagród, ale w trakcie uroczystości spadł ze specjalnego podestu i mocno uderzył się w głowę. Mężczyzna zaczął mocno krwawić i czekał na udzielenie mu pomocy. Niestety, ambulans, który znajdował się na terenie zawodów, oddalił się z miejsca zdarzenia od razu po zakończeniu zmagań sportowców. Czeski olimpijczyk musiał czekać na przyjazd karetki. Obrażenia głowy okazały się być zbyt poważne i Svojanovský zmarł w drodze do szpitala.

ZOBACZ TAKŻE: Smutne wieści dla polskiej lekkoatletyki. Nie żyje Andrzej Mankiewicz

Informacja o śmierci wioślarza

Informacja o śmierci czeskiego olimpijczyka była dla wielu kibiców szokiem. Czeskie media i internauci opłakują stratę wybitnego sportowca i wspominają jego zasługi dla kraju w mediach społecznościowych.

Pavel Svojanovský, były utytułowany wioślarz z Dukli, zmarł tragicznie w wieku osiemdziesięciu lat. Wraz z młodszym bratem Oldrichem zdobył srebro i brąz na Igrzyskach Olimpijskich oraz tytuł mistrza Europy. Legendarny wioślarz zmarł w wyniku obrażeń odniesionych po upadku z podium. Cześć jego pamięci!