Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Tomaszewski ostro o pominięciu Jakuba Modera. "Niezrozumiała decyzja"
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 08.04.2024 22:35

Tomaszewski ostro o pominięciu Jakuba Modera. "Niezrozumiała decyzja"

Jan Tomaszewski
Fot. East News/Tomasz Radzik

Reprezentacja Polski przystąpiła do rywalizacji w ostatnim meczu barażowym bez jednego z ważniejszych zawodników. Michał Probierz zdecydował wówczas o pominięciu Jakuba Modera, co spotkało się ze sporym zdziwieniem opinii publicznej. Swoje zdanie na ten temat wygłosił Jan Tomaszewski, który nie gryzł się w język i podsumował działania Probierza.

Decyzja o pominięciu Modera

Jakub Moder wrócił do reprezentacji po prawie dwuletniej przerwie, która była spowodowana poważnym urazem 25-letniego zawodnika. Moder został powołany na mecze barażowe z Estonią i Walią i otrzymał szansę w meczu półfinałowym na PGE Narodowym.

Selekcjoner Michał Probierz, ze względu na przepisy UEFA, musiał skreślić trzech zawodników z oficjalnej listy na finałowy mecz z Walią i wysłać ich na trybuny. Niespodziewanie wybór padł właśnie na Jakuba Modera, co wywołało konsternacje i medialną burzę. Mecz zakończył się wygraną Polski i awansem na Euro, jednak kibice i dziennikarze dalej byli ciekawi, dlaczego Moder nie otrzymał szansy do gry w tym spotkaniu. W specjalnym wywiadzie dla Meczyki.pl, Probierz zdradził, że decyzja została zaakceptowana przez zawodnika.

Ja bardzo cenię (Kubę), cieszę się, że wraca do zdrowia. Nie mam jednak zamiaru upubliczniać rozmów z zawodnikami. Zawsze takie się toczą, nigdy nie jest inaczej.

Kuba ma prawo być rozczarowany, ale sam to wie i zrozumiał. Odmienna reakcja wręcz nie byłaby dobry znakiem. Każdy piłkarz musi po prostu uszanować daną decyzję. To jest klucz.

Kolejny reprezentant Polski w Serie A. Wydano oficjalne oświadczenie

Opinia Jana Tomaszewskiego

Jan Tomaszewski słynie z tego, że nie gryzie się w język i potrafi przedstawić swoje stanowisko w dosadny sposób. Nie inaczej było w trakcie rozmowy z Super Expressem, gdzie były bramkarz reprezentacji Polski ocenił zachowanie Michała Probierza i skrytykował jego decyzję.

Dla mnie to niezrozumiała decyzja selekcjonera. Mogę ją tylko wziąć na karb tego, że chciał dać pograć zawodnikowi Jagiellonii Białystok. Ale cóż, takie są niestety realia w polskiej piłce. Wydaje mi się, że tutaj był poważny błąd selekcjonera. Nie rozumiem tego, jeszcze raz podkreślę, ale całe szczęście, że to się dobrze skończyło. Jakub pokazał, że potrafi grać w tej chwili na najwyższym poziomie. Jest najszybszym pomocnikiem w lidze angielskiej.

Tomaszewski dodał, że na miejscu Modera zdecydowałby się na radykalne kroki. 76-latek stwierdził, że Moder jest jednym z ważniejszych piłkarzy dla reprezentacji i ze względu na sytuację z Cardiff, pomocnik Brighton mógłby zawiesić karierę w kadrze narodowej.

No niestety, musiał pójść na trybuny. Dla mnie niezrozumiała ta decyzja i powiem tak na marginesie. Gdyby to na mnie trafiło, to ja bym zawiesił grę w reprezentacji Polski. Takiego pomocnika jak on nam brakuje

ZOBACZ TAKŻE: Ważna decyzja Arkadiusza Milika. Transfer wydaje się nieunikniony

Moder po powrocie ze zgrupowania

Co ciekawe, po wznowieniu rozgrywek ligowych w Premier League, Jakub Moder od razu wskoczył do wyjściowego składu Brighton. Polak rozegrał 83 minuty w przegranym meczu z Liverpoolem na Anfield (2:1), ale był jednym z wyróżniających się zawodników po stronie gości.

Postawa Polaka w meczu na Anfield wzbudziła podziw nie tylko u kibiców i komentatorów tego widowiska, ale też i trenera Brighton. Robertp De Zerbi nie krył swojego zadowolenia występu Jakuba Modera i w wywiadzie dla BBC Radio Sussex Sport podkreślił, jak bardzo ceni grę reprezentanta Polski.

Jakub jest świetny. Wraca do pełni formy po ciężkiej kontuzji i zagrał bardzo dobrze.