Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Robert Lewandowski przeszedł wielką przemianę. Koledzy z boiska opowiedzieli o jego sytuacji
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 31.03.2023 11:32

Robert Lewandowski przeszedł wielką przemianę. Koledzy z boiska opowiedzieli o jego sytuacji

Robert Lewandowski
kadr z filmu "Lewandowski Nieznany"

Robert Lewandowski rozpoczął swoją światową karierę w Borussi Dortmund. Klub przyjął go z otwartymi ramionami, ale okazało się, że już na początku swojej przygody Polak się "zajechał". Koledzy z drużyny opowiadali o nim, jako o wycofanym i nieśmiałym zawodniku. Przeszedł wielką przemianę.

Robert Lewandowski w filmie "Lewandowski Nieznany"

Robert Lewandowski stał się głównym bohaterem filmu “Lewandowski Nieznany”. Dokument opowiada o tym, w jaki sposób przemienił się w piłkarza, którym jest po dziś dzień. 

Jednym z aspektów jest również pokazanie od środka tego, o czym niewielu wiedziało - relacji z kolegami z poszczególnych drużyn i pierwszych kroków w zagranicznych klubach. Cały film można obejrzeć od 31 marca na platformie Amazon Prime Video.

Piotr Żyła miał się czego bać. Przeżywał stresujące chwile, padły niecenzuralne słowa

Robert Lewandowski i jego pierwsze kroki w Borussi Dortmund

Robert Lewandowski został kupiony do Borussi Dortmund w 2010 roku za ok. 4,5 miliona euro z Lecha Poznań, w którym grał przez dwa lata. Piłkarz widział w tym dla siebie ogromną szansę, ale jednocześnie wiele musiał się nauczyć o tym, jak funkcjonować w zupełnie nowej rzeczywistości niemieckiej ligi. 

- Treningi były bardzo ciężkie. Ja byłem ambitny, chciałem się pokazać na każdym treningu. Trenowałem na maksa. Byli piłkarze, którzy czasem jeden dzień odpuścili, bo coś ich bolało, a ja nawet, jak mnie bolało, to nie - jadę dalej, chcę pokazać, że pomimo, że przyjechałem z Polski to dam radę. (…) I się przez to zajechałem - opowiadał.

Koledzy z Borussi Dortmund skomentowali pierwsze dni Lewandowskiego w klubie

Patrząc na to, w jaki sposób Robert Lewandowski zachowuje się dzisiaj i kim się stał, aż trudno uwierzyć, że na początku swojej kariery w Niemczech był bardzo nieśmiały w stosunku do swoich kolegów. Wszystko przez brak znajomości języka. 

- Gdy do nas dołączył, był wycofany, nie mówił po niemiecku. Był mniej błyskotliwy czy muskularny niż teraz, raczej chuderlawy - opowiadał Mats Hummels, utytułowany niemiecki obrońca, który przez lata grał z Robertem Lewandowskim w Borussi Dortmund. 

Nie trzeba było jednak długo czekać na to, by polski napastnik znalazł sobie miejsce w zespole. Nauka niemieckiego dawała owoce, a Lewandowski pokazywał się z każdym dniem z coraz lepszej strony. Pomagali mu również koledzy z Polski - Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek. Nic dziwnego, że niedługo później zaczął święcić w tym zespole triumfy na miarę finału Ligi Mistrzów.