Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Nie żyje mistrz świata w skoku o tyczce. Sportowiec zmarł w wieku 29 lat
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.01.2024 08:21

Nie żyje mistrz świata w skoku o tyczce. Sportowiec zmarł w wieku 29 lat

świeczka
Pixabay/Meege

Tragiczne wieści napływają z Kirkwood w amerykańskim stanie Teksas. Nie żyje rekordzista Kanady i mistrz świata z 2015 r. w skoku o tyczce Shawn Barber. Sportowiec miał zaledwie 29 lat. W mediach społecznościowych pożegnał go m.in. polski mistrz Piotr Lisek.

Nie żyje tyczkarz Shawn Barber

Informację o śmierci Shawna Barbera potwierdził jego agent Paul Doyle, który przekazał, że zgon nastąpił w wyniku powikłań medycznych. Jednocześnie stwierdził, że 29-latek "był nie tylko niezwykłym sportowcem, ale także osobą o dobrym sercu, która zawsze stawiała innych przed sobą". - To tragiczne stracić tak dobrą osobę w tak młodym wieku - dodał.

Śmierć Barbera to ogromny cios dla lekkoatletycznego świata, którego sportowiec był jednym z najlepszych reprezentantów. W 2015 roku na igrzyskach panamerykańskich stanął na najwyższym stopniu podium, a kilka tygodni później wywalczył tytuł mistrza świata w Pekinie. Pokonał wówczas wielką postać skoku o tyczce Francuza Renauda Lavillenie.

Burza po konkursie w Szczyrku, znany skoczek nie wytrzymał. Wymowny wpis obiegł sieć

29-latek wciąż jest mistrzem Kanady w skoku o tyczce

Wyniki Shawna Barbera najprawdopodobniej jeszcze przez długi czas będą przypominać o jego wielkiej klasie. Najlepszy skok sportowca na wysokość 6 m od stycznia 2016 roku jest rekordem Kanady, którego nikt nie zdołał pobić. 

Media przypominają dziś nie tylko osiągnięcia, ale i cały życiorys 29-latka, którego przeznaczeniem był skok o tyczce. Barber rozpoczął treningi w wieku siedmiu lat. Posiadał wiele medali w amerykańskiej lidze akademickiej NCAA. Mimo iż posiadał podwójne, amerykańskie i kanadyjskie obywatelstwo, zdecydował się reprezentować właśnie Kanadę, idąc w ślady swojego ojca.

W kwietniu 2017 r. Shawn dokonał coming-outu, ogłaszając opinii publicznej, że jest gejem.

Świat żegna Shawna Barbera

Na przedwczesną śmierć tyczkarza zareagował polski reprezentant w tej dyscyplinie, Piotr Lisek, który opublikował wpis na portalach Instagram oraz X (dawniej Twitter). 

Dzisiaj odszedł jeden z najlepszych tyczkarzy świata, Shawn Barber! Wielokrotnie mieliśmy okazję gościć go na polskiej ziemi, wielokrotnie pokazywał serce walczaka przy niesamowitej pogodzie ducha. Miał zaledwie 29 lat! Mistrz Świata z 2015, sześciometrowiec! - napisał Lisek.

Nasze myśli i modlitwy kierujmy do rodziny i przyjaciół Shawna Barbera, kanadyjskiego skoczka o tyczce - mistrza świata z 2015 r., olimpijczyka z Rio 2016 i rekordzisty Kanady - napisano z kolei na profilu Kanadyjskiej Federacji Lekkiej Atletyki na platformie X.

Źródło: X, RMF FM