Sport.Goniec.pl > Tenis > Najgroźniejsza rywalka Igi Świątek za burtą WTA 1000 w Dubaju
Bartosz Nawrocki 20.02.2024 15:04

Najgroźniejsza rywalka Igi Świątek za burtą WTA 1000 w Dubaju

Aryna Sabalenka
CLAUDIO CRUZ/AFP/East News

Chyba mało kto spodziewał się, że już na samym starcie turnieju w Dubaju Iga Świątek przedłuży sobie miejsce na szczycie rankingu WTA o kolejne tygodnie. Aryna Sabalenka, czyli bezpośrednia rywalka Polki, sensacyjnie odpadła z zawodów już w swoim pierwszym starciu. W drugiej rundzie lepsza od Białorusinki okazała się Chorwatka, Donna Vekić, która wygrała w trzech setach (6:7, 6:3, 6:0).

Świątek ucieka Sabalence w rankingu

Białorusinka wygrała ostatni turniej, w którym brała udział. Mowa oczywiście o Australian Open. Celowo też odpuściła sobie WTA w Dausze, aby nabrać sił do zawodów w Dubaju. Konsekwencją tej decyzji było pogłębienie straty Sabalenki do Igi w rankingu tenisistek

Polka, która wygrała cały turniej, aktualnie ma 1395 punktów przewagi. Taki wynik pozwala jej na zachowanie spokoju o fotel liderki, co najmniej do końca turnieju w Indian Wells, który odbędzie się w marcu.

Jedynym zagrożeniem dla Świątek może być decyzja o wzięciu przez Arynę Sabalenkę dzikiej karty na zawody WTA 500 w San Diego, które startują za niecały tydzień.

Incydent podczas startu Ewy Swobody. Są nowe informacje Sensacja w meczu Magdy Linette. Faworytka nie podołała

Sensacyjny wynik w drugiej rundzie i Białorusinka odpada z turnieju

Przeciwniczka Sabalenki zajmuje obecnie 31. miejsce w rankingu WTA. Nie widać było jednak, by Chorwatka odczuwała z tego powodu presję. Co prawda w mecz lepiej weszła druga rakieta świata, a w pewnym momencie drugiego seta mogła prowadzić już 3:0. I mimo, że pierwszą rundę wygrała Białorusinka, w drugiej Donna Vekić się przebudziła i doprowadziła do remisu. W ostatnim secie nie dała złudzeń faworytce, którą odprawiła z kwitkiem, wygrywając do zera.

Świątek spokojna, ale zawsze może być jeszcze lepiej

Iga Świątek rozpocznie zmagania w WTA 1000 w Dubaju za kilka godzin. Jej przeciwniczką będzie Amerykanka, Sloane Stephens. I o ile wiadomo, że Polce póki co nie grozi utrata pozycji liderki światowego rankingu, to przecież można jeszcze bardziej wydłużyć gwarancję pierwszego miejsca.

Stać się tak może, jeżeli raszynianka awansuje do półfinału turnieju w Dubaju. Wtedy Sabalence nie pomoże nawet ewentualne wzięcie dzikiej karty na zawody w San Diego, bo przewaga Igi będzie zbyt duża