Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Małysz ujawnił tajemnicę sukcesu Kubackiego. "Ma sylwetkę skrzydła samolotu"
Irmina Jach
Irmina Jach 17.12.2022 10:56

Małysz ujawnił tajemnicę sukcesu Kubackiego. "Ma sylwetkę skrzydła samolotu"

Adam Małysz
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Adam Małysz zdradził, na czym polega tajemnica sukcesów Dawida Kubackiego. 32-letni skoczek wygrał trzy na sześć konkursów indywidualnych w Pucharze Świata i prowadzi w klasyfikacji generalnej. - Ma sylwetkę skrzydła samolotu - oceniał prezes PZN.

Na piątym miejscu w tabeli plasuje się Piotr Żyła, który zaliczył w tym sezonie zaledwie jedno podium. Adam Małysz utrzymuje, że przewidział taki rozwój wypadków. Powodem miałyby być zmiany w sztabie trenerskim.

Adam Małysz ocenił Dawida Kubackiego

- A dokładniej podejście Thomasa Thurnbichlera i jego system. Ponadto trochę wyczerpanie zasobów u poprzedników. Do tego małe elementy, które przestali zauważać, a które są bardzo ważne. Przychodzi nowa twarz, trener z nowym spojrzeniem i wszystko lepiej funkcjonuje. Michal Doleżal jest bardzo dobrym szkoleniowcem, ale nastąpiło zmęczenie materiału i brak świeżego podejścia. Potrzebowaliśmy odświeżyć polskie skoki - mówił.

Również były trener polskiej kadry Apoloniusz Tajner w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Sportowe Fakty tłumaczył, czym spowodowany jest sukces Dawida Kubackiego. - W tej chwili odbicie Dawida jest twarde, dzięki temu mniej wyhamowuje prędkość w momencie wyjścia z progu. Do tego prowadzi narty płasko i nie wytraca zbyt szybko prędkości przelotowej. Ma na dole skoczni z czego odlecieć - tłumaczył.

Także Tajner uważa, że współautorem sukcesu jest Thomas Thurnbichler. - Żeby doprowadzić Dawida do takiej techniki, na początku współpracy Thurnbichler porozbijał stare schematy. Zaczął układać wszystkie klocki od nowa i Dawid szybko tej formy nie zgubi - oceniał.

Adam Małysz uważa, że technika Dawida Kubackiego znacząco poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat. Trudno jest porównywać naszą dyscyplinę do czasów sprzed dwudziestu czy trzydziestu lat. Obecnie kibice, którzy regularnie oglądają skoki, są ekspertami w tej dziedzinie i każdy widzi zmiany, jakie zaszły. Dawid, w swoich słabszych próbach, narty ciągnął na siebie i w drugiej fazie lotu brakowało mu powietrza. Dziś wychodzi dalej, otwiera górę i bardzo szybko się nakrywa - dokładnie tak robił w czasach swoich najlepszych wyników. Teraz jeszcze to ulepszył - mówił prezes PZN. - Dawid ma sylwetkę skrzydła samolotu, powietrze fajnie pod niego wchodzi, poprawia nośność. Do tego szybko przelatuje bulę, nie traci prędkości w drugiej fazie lotu, czego brakowało mu kiedyś - podsumował.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska Sportowe Fakty