Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Dwóch Polaków na podium w kwalifikacjach MŚ w Planicy. Medalowa forma naszych skoczków
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 02.03.2023 18:41

Kwalifikacje w Planicy, wyniki polskich skoczków
Photo by Andrej Tarfila/Shutterstock

MŚ w Planicy. Polscy skoczkowie usiedli na belce startowej skoczni narciarskiej w Planicy. Jak poszło Polakom w kwalifikacjach? W czwartek o awans na piątkowe zawody walczyli Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła oraz Aleksander Zniszczoł. Podajemy wyniki.

MŚ w Planicy, kwalifikacje: czterech Polaków na belce startowej

Skoki narciarskie. O godzinie 17:30 rozpoczęły się kwalifikacje na MŚ w Planicy. W czwartek 2 marca Dawid Kubacki, Kamil Soch, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł zawalczyli o możliwość startu w piątkowym konkursie.

Czterech Polaków podczas czwartkowych kwalifikacji w Planicy pokazało prawdziwą klasę. Chociaż konkurenci również udowodnili, że są w dobrej formie, to polscy skoczkowie będą dla nich poważną konkurencją. W grę wchodzić może nawet medal.

Jako pierwszy z Polaków na belce startowej na skoczni w Planicy zasiadł Aleksander Zniszczoł. Sportowiec nie pozostawił złdzueń: w piątek w konkursie właściwym będzie walczył o wyższe pozycje. Aleksander Zniszczoł z numerem startowym 38 poleciał na odległość 127,5 m i zdobył 113,6 pkt. To pozwoliło mu na zajęcie 31. miejsca. Jak poszło Piotrowi Żyle, Dawidowi Kubackiemu oraz Kamilowi Stochowi?

Grzegorz Kajdanowicz czekał do ostatniej chwili. Zaskakujące zakończenie "Faktów" TVN

Kwalifikacje w Planicy, wyniki: Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki

Kamil Stoch zasiadł na belce startowej w Planicy jako drugi z Polaków. Skoczek poszybował na odległość 136 m. Sędziowie byli zachwyceni stylem Polaka i przyznali mu aż 56,5 pkt. Ostatecznie Kamil Stoch zdobył 136,9 pkt i po skokach 52 z 62 skoczków był na czele stawki. Na koniec kwalifikacji w Planicy zajął 3. miejsce. Medalowa forma Polaka rozbudza apetyt na piątkowy konkurs.

Sędziowie zdecydowali, że czołowa dziesiątka skoczków narciarskich będzie w czasie kwalifikacji MŚ w Planicy skakać z niższej belki. Kiedy przyszedł czas na Piotra Żyłę, szczęście opuściło Polaków. Był to jednak tylko chwilowy kryzys. Dotknął on najbardziej barwnego skoczka.

Piotr Żyła w czasie czwartkowych kwalifikacji w Planicy trafił na wyjątkowo niekorzystne warunki. Świadczy o tym fakt, że w ramach rekompensaty otrzymał za wiatr aż 6,2 doliczone punkty. Które miejsce zajął? Po oddaniu skoku na 126 m Piotr Żyła wylądował na 12. miejscu. Ostatecznie kwalifikacje zakończył na 16. miejscu.

Dawid Kubacki zakończył kwalifikacje w Planicy na fenomenalnym drugim miejscu. Skoczył na odległość 137,1 m i uzyskał najlepszy wynik wśród Polaków. Dawid Kubacki pokazał rywalom, że w czasie piątkowego konkursu muszą uważać na to, by nie wydarł im zwycięstwa.

MŚ w Planicy: wyniki kwalifikacji

Czwartkowe skoki to zaledwie rozgrzewka przed piątkiem. Jak wygląda tabela wyników po konkursie kwalifikacyjnym? Jest on kluczowy, gdyż to właśnie czwartkowe wyniki decydują o kolejności siadania na belce startowej w piątek 3 marca.

Kwalifikacje w Planicy wygrał Timi Zajc. Fenomenalny lot pozwolił mu na zdobycie 142,5 pkt i odskoczenie od pozostałych skoczków. Drugie i trzecie miejsce należą do Polaków. Dawid Kubacki zdobył łącznie 137,1 pkt, a Kamil Stoch 136,9 pkt.

Na czwartym miejscu w kwalifikacjach w Planicy uplasował się Forfang (133,4 pkt.). Na następnych miejscach znaleźli się: R. Kobayashi (132,9 pkt.), Kraft (132,3 pkt.), Hoerl i Geiger (obaj po 130,4 pkt). Najlepszą dziesiątkę zamyka Granerud ze 130 pkt oraz Prevc z wynikiem 128,1 pkt.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.