Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Zbigniew Boniek wprost o protestach selekcjonerów. "To czysty populizm"
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 02.04.2024 14:33

Zbigniew Boniek wprost o protestach selekcjonerów. "To czysty populizm"

Zbigniew Boniek
Fot. KAPiF

Mistrzostwa Europy w Niemczech zbliżają się wielkimi krokami. UEFA zaproponowała powrót do systemu z 23-osobowym składem zawodników zgłoszonych do turnieju. Pomysł federacji spotkał się z protestami szkoleniowców kilku reprezentacji, m.in. Garetha Southgate'a czy Ronalda Koemana. Ich apel został brutalnie podsumowany przez Zbigniewa Bońka, który nie zgadza się z argumentacją selekcjonerów.

Zmiana przepisów w trakcie pandemii

Zmiany dotyczące limitu graczy dopuszczonych do gry w turniejach rangi międzynarodowej pojawiły się w obliczu pandemii koronawirusa. Przepisy umożliwiły trenerom na przeprowadzenie 5 zmian w trakcie jednego spotkania, a także zwiększyły liczbę graczy znajdujących się w szerokim składzie z 23 na 26.

Ten system funkcjonował podczas Euro 2020 i Mundialu w Katarze w 2022 roku. Udział w turnieju w takiej konfiguracji miał na celu zwiększenie możliwości gry dla zawodników, a także miał na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa odniesienia kontuzji poprzez dokonywanie większej ilości zmian.

Podolski szczerze o sytuacji Górnika Zabrze. "Klub nie powinien tak funkcjonować"

Apel selekcjonerów

Z racji zbliżających się mistrzostw Europy, UEFA zaproponowała powrót do systemu panującego przed wybuchem pandemii koronawirusa. Plany federacji spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony kilku selekcjonerów. Największy protest wyrazili trenerzy reprezentacji Anglii i Holandii.

Zarówno Gareth Southgate, jak i Ronald Koeman apelują o pozostawieniu obecnego systemu i wskazują w nim pozytywne aspekty. Przede wszystkim, szkoleniowcy powołują się na zdrowie swoich zawodników, którzy są mocno eksploatowani przez cały sezon w rozgrywkach ligowych, oraz podkreślają znaczenie istoty całego turnieju i okazji dla zawodników na pokazanie się szerszej publiczności. Koeman stwierdził wprost na konferencji po towarzyskim meczu z Niemcami, że pomysł UEFA jest absurdalny.

To wręcz absurdalne, że wracamy do 23-osobowych kadr na mistrzostwach Europy. Piłkarze są coraz bardziej eksploatowani, więc nie powinno się szafować ich zdrowiem w ten sposób. UEFA powinna wrócić do 26-osobowych kadr.

ZOBACZ TAKŻE: Michał Probierz zwrócił się do kibiców. Padły ważne słowa

Opinia Zbigniewa Bońka

Głos w sprawie zmian w przepisach zabrał także Zbigniew Boniek w rozmowie z Polsat Sport. Były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej nie zgadza się z argumentacją selekcjonerów Anglii i Holandii. Boniek stwierdził, że apele trenerów o pozostawieniu obecnego systemu to gra na emocjach kibiców.

Na Euro 2020 ówczesny trener Holandii Frank de Boer skorzystał tylko z 21 piłkarzy, przy czym dwóch spośród nich wchodziło tylko na ostatnie siedem minut. Badania, analiza, statystyka, pokazują, że piłkarze w hierarchii od 23. do 26. w ogóle nie grają. Dlatego domaganie się tak szerokich kadr to czysty populizm, który służy jedynie promocji zawodników, którzy normalnie nie zmieściliby się w składzie. Jak tak dalej pójdzie, to niedługo będziemy musieli przebudować stadiony, by zmieściły się na nich znacznie większe ławki rezerwowych.

Narady wśród UEFA w sprawie zmian w przepisach mają nastąpić 8 kwietnia. Zagraniczne media donoszą, że ze względu na apel kilku selekcjonerów, działacze europejskiej federacji nie będą się upierać przy zaproponowanym przez siebie rozwiązaniu i podejmą próbę dialogu.