Boks

Boks – co to jest? Podstawowe informacje

Boks (określany również jako „pięściarstwo”) to jeden ze sportów walki, w ramach którego dwóch przeciwników w ringu toczy ze sobą pojedynek na pięści. Walka obwarowana jest szeregiem zasad (np.: brak kopnięć czy uderzeń poniżej pasa), a w celu zapewnienia zawodnikom bezpieczeństwa stosuje się rozmaite środki bezpieczeństwa, takie jak ochraniacze czy specjalne rękawice. Nad prawidłowością przebiegu pojedynku czuwa sędzia.

Boks to jeden z najstarszych sportów na świecie – znany i uprawiany był już w starożytnej Grecji. Współcześnie istnieje rozgraniczenie na boks olimpijski i boks zawodowy. Różnice w zasadach pomiędzy nimi są dość znaczne. W przypadku boksu olimpijskiego, zawodnicy posiadają specjalne kaski, rywalizując ze sobą w trzech rundach po trzy minuty każda. W przypadku boksu zawodowego rund może być nawet 12, są dłuższe, a zawodnicy korzystają z mniejszej ilości zabezpieczeń.

Kategorie wagowe w boksie

Celem zbalansowania pojedynków i zachowania równych szans obu zawodników, w boksie – zarówno zawodowym, jak i olimpijskim – wprowadzone zostały kategorie wagowe, w ramach których bokserzy mogą ze sobą rywalizować. 

W boksie olimpijskim wyróżniamy dziesięć kategorii wagowych. Dla najlżejszych zawodników przeznaczona jest kategoria papierowa (od 46 do 49 kilogramów), zaś dla najcięższych – powyżej 91 kilogramów – kategoria superciężka. Pomiędzy tymi mamy w kolejności kategorie: musza, kogucia, lekka, lekkopółśrednia, półśrednia, średnia, półciężka i ciężka.

W przypadku boksu zawodowego wyróżniamy więcej kategorii wagowych, przy czym warto podkreślić, że waga zawodników obliczana jest tradycyjnie w funtach i dopiero konwertowana na kilogramy. Od najlżejszej do najcięższej wymienia się kategorie: słomkowa, lekkomusza, musza, supermusza, kogucia, superkogucia, piórkowa, superpiórkowa, lekka, lekkopółśrednia, półśrednia, superpółśrednia, średnia, superśrednia, półciężka, lekkociężka i ciężka. W każdej z kategorii wagowych bokserzy mogą walczyć o tytuł mistrzowski danej federacji.

Najważniejsze tytuły w boksie

Bokserzy rywalizują na światowych ringach o pasy mistrzowskie, będące synonimami złotych medali czy pucharów, jakie znamy z innych dyscyplin sportowych. Pasy mistrzowskie w boksie zależne są nie tylko od kategorii wagowej boksera, ale również federacji, w ramach której ten rywalizuje.

Współcześnie w świecie bokserskim wyróżnia się cztery najważniejsze federacje – WBA, WBO, IBF oraz WBC, gdzie właśnie ostatnia z organizacji ma uchodzić za najważniejszą w świecie współczesnego boksu.

Najlepsi bokserzy świata

Aktualnych mistrzów bokserskich jest bardzo wielu, co wynika zarówno z ogromnej ilości federacji bokserskich, jak i kategorii wagowych w których bokserzy rywalizują. Nie wszyscy z nich jednak przejdą do legendy, na stałe zapisując się w bokserskiej historii.

Do najgłośniejszych nazwisk w świecie boksu możemy zaliczyć takich sportowców jak Tyson Fury, Mike Tyson, Muhammad Ali czy Wladimir Kliczko. Do najsławniejszych polskich pięściarzy zalicza się Dariusz Michalczewski, Tomasz Adamek czy Krzysztof „Diablo” Włodarczyk.

Pokaż więcej

Łukasz Różański znokautowany przez Lawrenca Okoliego
25.05.2024 09:29 Łukasz Różański zdemolowany w walce o obronę pasa. Nie miał żadnych argumentów

Łukasz Różański przegrał z Lawrencem Okoliem przez nokaut w pierwszej rundzie walki wieczoru gali KnockOut Boxing Night 35. Tym samym niepokonany dotychczas Polak stracił pas mistrza świata WBC wagi bridger. W sieci pojawiło się nagranie ukazujące porażkę pięściarza znad Wisły. Zaraz po starciu bokser podał przyczynę klęski w rozmowie z dziennikarzami.

Tomasz Adamek
24.05.2024 09:01 Tomasz Adamek dorobił się fortuny. Wydało się, ile zarabia, kwota robi wrażenie

Kilka dni temu Tomasz Adamek po raz pierwszy w swojej karierze wystąpił na gali FAME MMA i trzeba przyznać, że zaliczył bardzo udany debiut. “Góral” pokonał Patryka “Bandurę” Bandurskiego, za co otrzymał powalającą kwotę 1,5 miliona złotych. Nagroda pieniężna o tej wysokości nie jest czymś obcym dla Adamka, który w przeszłości inkasował podobne, lub nawet większe kwoty.

Albert Sosnowski i Tomasz Adamek
23.05.2024 13:53 Adamek znalazł się na celowniku Alberta Sosnowskiego. Ważne słowa

Tomasz Adamek “podpadł” kilku zawodnikom ze świata sportów walki, którzy krytycznie ocenili incydent z jego udziałem sprzed kilku dni. Do grona krytyków “Górala” dołączył Albert Sosnowski, który dosadnie skomentował zachowanie 47-letniego pięściarza. Sosnowski zadeklarował, że jest również gotowy do walki z Adamkiem w niedalekiej przyszłości.

Tomasz Adamek
23.05.2024 11:05 Sensacyjna walka z udziałem Tomasza Adamka? Wyzwanie od mistrza KSW

Tomasz Adamek zapowiedział, że czeka go jeszcze jeden pojedynek na FAME MMA, ale jego rywal nie jest jeszcze potwierdzony. Na horyzoncie pokazał się jeden przeciwnik, który chętnie zmierzyłby się z “Góralem” w najbliższej przyszłości. Mowa tu o byłym mistrzu KSW - Borysie Mańkowskim, który rzucił wyzwanie Adamkowi poprzez media społecznościowe.

Świeczka
23.05.2024 09:04 Tragiczne wieści obiegły świat, nie żyje "następca Gołoty". Miał zaledwie 30 lat

Tragiczne wieści dotarły do nas prosto ze Stanów Zjednoczonych. Nie żyje Nick Mazurek - bokser z polskimi korzeniami, który swego czasu był porównywany do Andrzeja Gołoty ze względu na swój talent i podobne warunki fizyczne. Miał zaledwie 30 lat.

Dariusz Michalczewski i Tomasz Adamek
23.05.2024 08:19 Dariusz Michalczewski nie miał litości. Dosadnie skomentował wybryk Adamka

Kilka dni temu Tomasz Adamek stał się głównym bohaterem głośnego skandalu, który obiegł całą Polskę. “Góral” został wyproszony z pokładu samolotu i spotkał się z krytyką wielu przedstawicieli ze świata sportu, w tym m.in. Dariusza Michalczewskiego. Popularny “Tiger” dosadnie skomentował postawę Adamka i podkreślił jego niedopuszczalne zachowanie.

Tomasz Adamek
21.05.2024 12:11 Najnowsze informacje w sprawie "afery samolotowej" Tomasza Adamka. "Góral" przedstawił kolejne fakty

Do mediów dotarły nowe informacje w sprawie “afery samolotowej” z udziałem Tomasza Adamka. “Góral” został wyproszony z pokładu samolotu, który miał przetransportować go do Stanów Zjednoczonych, z powodu interwencji jednej ze stewardess. Zainteresowany przedstawił kolejne fakty w tej sprawie, które nieco zmieniają jego podejście do incydentu.

Tomasz Adamek
20.05.2024 14:02 Rywal Adamka pokazał się po walce. Nie pozostawił żadnych złudzeń

Tomasz Adamek wystąpił w walce wieczoru gali FAME MMA 21, gdzie zmierzył się z Patrykiem “Bandurą” Bandurskim. “Góral” nie pozostawił żadnych wątpliwości i pokonał swojego przeciwnika, wyraźnie dominując i udowadniając swoją wyższość. Bandurski docenił klasę Adamka w swoich mediach społecznościowych, gdzie w dosadnych słowach przekazał, jak z jego perspektywy wyglądała walka.

Artur Szpilka i Kamila Wybrańczyk
18.05.2024 21:17 Artur Szpilka i Kamila Wybrańczyk nie mają ślubu. Oto powód

Artur Szpilka i Kamila Wybrańczyk są parą od 2011 roku. Kobieta pomogła pięściarzowi wyjść z życiowego zakrętu, a od 2015 roku żyją w narzeczeństwie. Mimo upływu lat, para wciąż nie zdecydowała się na zawarcie małżeństwa i jak wynika z wypowiedzi “Kamiszki”, nie śpieszy im się ze ślubem.

Tomasz Adamek
16.05.2024 12:33 Tomasz Adamek nie miał wątpliwości. Wysłał ostrzeżenie przed galą FAME MMA 21

Zbliża się wielka gala FAME MMA 21, na której główną atrakcją będzie pojedynek z udziałem Tomasza Adamka. “Góral” stanie do walki z Patrykiem “Bandurą” Bandurskim i będzie to jego debiut w freak fightach. Adamek przekazał fanom swoje spostrzeżenia na temat pojedynku i zapowiedział, że jego rywala czeka bardzo trudne zadanie.

Tomasz Adamek
15.05.2024 09:14 Tomasz Adamek w ogniu krytyki. Ekspert nie miał wątpliwości

Tomasz Adamek wystąpi w walce wieczoru w nadchodzącej gali FAME MMA 21, która od kilku dni jest na ustach wszystkich mediów w Polsce. Promocja wydarzenia nie potoczyła się po myśli organizatorów, którzy musieli podjąć zdecydowane kroki w związku ze skandalem na konferencji prasowej. Adamek był obecny w trakcie całego zamieszania i pojawiły się głosy, że doświadczony bokser nie powinien być częścią środowiska freak fightów.

policja
08.05.2024 19:58 Aresztowano byłego mistrza świata w boksie. Teraz poniesie surowe konsekwencje

Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem byłego mistrza świata w boksie, Jermalla Charlo, doszło w ostatnich dniach w Teksasie. Wskutek wypadku samochodowego, do którego doprowadził, został aresztowany przez tamtejsze służby. Jego stan nie pozwalał mu na kierowanie pojazdem, a za to zajście spotkały go srogie konsekwencje ze strony federacji WBC.

Francis Ngannou
01.05.2024 15:25 Ogromna tragedia słynnego mistrza MMA. Zamieścił najgorszą informację

Francis Ngannou przeżywa osobistą tragedię. Mistrz wagi ciężkiej w latach 2021-2023 poinformował, że zmarł jego 15-miesięczny syn. Zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym przekazał te niefortunne wieści.

Dingaan Thobela
01.05.2024 09:13 Nie żyje mistrz świata. Został znaleziony martwy

Od jakiegoś czasu bliscy trzykrotnego mistrza świata w boksie, Dingaana Thobeli, próbowali się z nim skontaktować. Odzewu nie było, co zaniepokoiło jego przyjaciół i krewnych. To, co zastali, kiedy dotarli do jego posiadłości mrozi krew w żyłach.

Artur Szpilka z siostrą jako dziecko
30.04.2024 21:08 Poznajecie chłopca ze zdjęcia? Dziś znają go wszyscy fani sportu w Polsce

Poznajecie chłopca, który znajduje się na zdjęciu? Wykonano je wiele lat temu, a dziś jest zasłużonym sportowcem, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w swojej dziedzinie. Wcześniej był bokserem, a teraz próbuje swoich sił w MMA i jest na dobrej drodze, by zrobić duży krok naprzód w swojej karierze.

Znicz grobowy
15.04.2024 14:35 Nie żyje 45-letni były mistrz boksu. W przeszłości toczył boje z Polakami

Nie żyje były mistrz Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów w wadze superlekkiej Willie Limond. W swojej karierze walczył m.in. z dwoma Polakami. Zmarł w wieku 45 lat. Podano, co wydarzyło się tuż przed jego śmiercią.

Marcin Najman
20.03.2024 14:15 Poważne zarzuty wobec Marcina Najmana. Błyskawiczna odpowiedź

“Kłopoty, kłopoty Najmana”. Te słowa usłyszeliśmy już w 2009 roku, gdy w trakcie słynnych 44 sekund Marcin Najman otrzymał solidny łomot od Mariusza Pudzianowskiego na gali KSW 12. Po prawie 15 latach od tego pojedynku, zwrot wypowiedziany przez Łukasza Jurkowskiego ponownie może określić sytuacje Najmana w obliczu poważnych zarzutów.

Mike Tyson
14.03.2024 15:06 Mike Tyson nadal w formie. Legenda boksu zmierzy się ze sławnym Youtuberem

Nie, to nie jest sen. Mike Tyson, czyli absolutna legenda boksu stanie do walki z Jake'em Paulem. Brzmi dość abstrakcyjnie, ale takie są fakty. Do pojedynku dojdzie na gali Arlington w Teksasie, a “Żelazny Mike” pokazuje, że nadal potrafi być niebezpieczny w ringu dla przeciwników.

Jan Błachowicz
13.03.2024 17:18 Błachowicz mocno o Adamku. Wspomniał o "misiu z Krupówek"

Były mistrz wagi półciężkiej UFC postanowił zabrać głos w sprawie niedawnego pojedynku między Tomaszem Adamkiem a Mamedem Khalidovem. Błachowicz odniósł się do lekceważącej wypowiedzi Adamka.

lotnisko
12.03.2024 22:17 Piękne sceny na Okęciu. Kibice powitali polską kadrę pięściarek

Polskie pięściarki w dobrych humorach wróciły z Busto Arisizio. Włoskie miasto w regionie Lombardii było gospodarzem kwalifikacji olimpijskich w boksie. Polki przeszły przez kwalifikacje i pojadą na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Tomasz Adamek
12.03.2024 16:13 FAME MMA 21. Wiemy, z kim zawalczy Tomasz Adamek

Przy okazji Fame Friday Arena 2, która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, Tomasz Adamek niespodziewanie ogłosił, że dołącza do FAME MMA. Nie było jednak znane nazwisko jego przeciwnika i to, kiedy nastąpi debiut utytułowanego boksera we freakowej federacji. Teraz poznaliśmy szczegóły, ponieważ oficjalny komunikat wydali włodarze FAME i ogłosili, kto będzie rywalem słynnego “Górala”.

Marianna Schreiber
09.03.2024 15:23 "Goha Magical" zatrzymana tuż przed Clout MMA 4. Znamy powód

9 marca w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się gala Clout MMA 4. W jednym z pojedynków Marianna Schreiber miała zmierzyć się z Małgorzatą “Gohą Magical” Zwierzyńską. Już teraz wiemy, że do walki nie dojdzie, z powodu aresztowania tej drugiej zawodniczki. Przyczynę całego zajścia zdążyła już wyjaśnić ambasadorka Clout MMA, Lexy Chaplin.

Mike Tyson
08.03.2024 17:28 Sensacyjne wieści ws. Mike'a Tysona. Fani czekali na to latami

20 lipca Mike Tyson powróci do ringu, by zmierzyć się z youtuberem Jake'em Paulem. Wydarzenie odbędzie się na stadionie AT&T w Arlington, obiekcie drużyny NFL Dallas Cowboys, w stanie Teksas w USA. Netflix oficjalnie zapowiedział, że pokaże walkę na żywo.

None
04.03.2024 13:36 Skandal na profesjonalnej Gali Bokserskiej! Zawodnik przekroczył wszystkie granice [WIDEO]

Na ostatniej Gali Kapeo Rocky Boxing Night doszło do bezprecedensowej sytuacji podczas walki pomiędzy Marcinem Sianosem a Arturem Bizewskim. Sędzia od razu przerwał pojedynek. Teraz sprawą zajmie się Komisja Dyscyplinarna. 

None
14.02.2024 11:03 Nie żyje Ludwik Denderys. Miał 79 lat

Ludwik Denderys zmarł. Jego śmierć potwierdzili jego dwaj byli podopieczni Przemysław Saleta i Wojciech Bartnik w rozmowie z portalem Interia.

Gołota
23.11.2023 11:05 Nowe wideo z Andrzejem Gołotą prawdziwą burzę

W sieci pojawiło się nagranie ze spotkania dwóch mistrzów boksu – Andrzeja Gołoty i Riddicka Bowe, którzy przed laty rywalizowali ze sobą. Kibice bardzo szybko zwrócili uwagę na formę byłych pięściarzy i nie ukrywają swojego niepokoju. 

Mariusz Wach
15.08.2023 17:45 Mariusz Wach w żałobie. Bokser przekazał wiadomość, pożegnał swoją mamę

Mariusz Wach to jeden z najbardziej znanych polskich bokserów. Ostatnią walkę stoczył 16 czerwca, ale okazało się, że trudniejsza okazała się ta pozasportowa. Zawodnik musiał pożegnać jedną z najbliższych mu osób. Trudno mu nie współczuć.

Tomasz Adamek Marcin Najman
25.05.2023 14:15 Marcin Najman znów prowokuje Tomasza Adamka. "To moralny karzeł"

Marcin Najman nie ustaje w dążeniu do wielkiego ringowego starcia, jakim miałaby być jego walka z mistrzem świata Tomaszem Adamkiem. "El Testosteron" ma jednak osobliwy sposób na "przekonanie" swojego ewentualnego rywala, z którym chciałby zmierzyć się na gali freak-fight. Postawę Tomasza Adamka spuentował inwektywami, którym daleko było do subtelności. Czy Marcin Najman zdoła wreszcie osiągnąć swój cel?

  • 1
  • 2