Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Nie żyje legendarny polski trener. Trzykrotnie sięgał po mistrzostwo kraju
Karol Osiński
Karol Osiński 12.06.2024 07:32

Nie żyje legendarny polski trener. Trzykrotnie sięgał po mistrzostwo kraju

Świeczka
Fot. webandi/pixabay.com

Nie żyje Orest Lenczyk, legendarny trener polskiej pierwszej ligi oraz Ekstraklasy. Tragiczne wieści o jego śmierci przekazał jego były piłkarz ze Śląska Wrocław, Łukasz Gikiewicz. Miał 81 lat.

Nie żyje Orest Lenczyk

Informacja o śmierci Oresta Lenczyka błyskawicznie obiegła cały piłkarski świat w Polsce. Legendarny trener m.in. Ruchu Chorzów został pożegnany przez śląską ekipę w mediach społecznościowych.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Oresta Lenczyka, byłego trenera Ruchu. Miał 81 lat. Całej rodzinie pana Oresta, wszystkim bliskim, przyjaciołom, znajomym i każdemu, kogo dotknęła Jego śmierć, składamy najszczersze kondolencje - czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej informację przekazał Łukasz Gikiewicz za pośrednictwem serwisu X , pisząc: “Zmarł Orest Lenczyk”.

Chłopiec od podawania piłek zrobił to w 90. minucie. Został bohaterem Polaków, nagranie to hit

Zmarł Orest Lenczyk. Polskie kluby ślą kondolencje jego rodzinie

Wieści potwierdziły również inne kluby, z którymi współpracował w swojej karierze. Na oficjalnej stronie internetowej Widzewa Łódź, w którym 81-latek pracował w latach 1987-1988 oraz 1999-2000 można przeczytać:

Orest Lenczyk był uznanym trenerem w polskiej piłce klubowej. W sezonie 1977/1978 jako młody szkoleniowiec doprowadził Wisłę Kraków do tytułu mistrza Polski, a następnie do ćwierćfinału Pucharu Mistrzów. Dał się poznać jako wymagający trener, który przez lata pracował w polskiej lidze, czego najlepszym potwierdzeniem było wywalczenie ze Śląskiem Wrocław mistrzostwa i Superpucharu Polski w 2012 r. W imieniu klubu składamy kondolencje rodzinie zmarłego trenera.

Również na oficjalnym profilu GKS-u Bełchatów pojawiła się wiadomość o śmierci Oresta Lenczyka. Tam szkoleniowiec pełnił funkcję koordynatora w 1999 roku oraz trenera w latach 2005-2008. Legendarny trener uchodzi za jednego z najlepszych szkoleniowców w historii tamtejszego klubu.

W wieku 81 lat zmarł wybitny trener Orest Lenczyk, autor największego sukcesu w historii naszego klubu, wicemistrzostwa Polski z 2007 roku. Rodzinie oraz bliskim zmarłego składamy najszczersze kondolencje i głębokie wyrazy współczucia - czytamy.

ZOBACZ TEŻ: Marcin Żewłakow dla Gońca: To on powinien zastąpić Lewandowskiego

Orest Lenczyk nie żyje. Tak przebiegała jego kariera trenerska

Orest Lenczyk rozpoczynał przygodę z trenowaniem na podkarpaciu. W swojej wieloletniej karierze trenerskiej trzykrotnie sięgał po mistrzostwo Polski oraz dwukrotnie zdobywał Superpuchar kraju. Dwa złote medale polskiej pierwszej ligi (wówczas Ekstraklasy) zdobywał jako trener Wisły Kraków w latach 1978 i 2001 oraz w Śląsku Wrocław w 2012 roku. To właśnie z dolnośląskim zespołem sięgnął po triumf w krajowym Superpucharze w tym samym sezonie. Poprzedni sukces osiągnął z GKS-em Katowice w 1995 roku.

Do swojego trenerskiego CV zapisał również pracę w roli pierwszego trenera dla: Karpat Krosno, Siarki Tarnobrzeg, Stali Mielec, Ruchu Chorzów, Igloopola Dębica, Widzewa Łódź, Pogoni Szczecin, GKS-u Bełchatów, Zagłębia Lubin czy Cracovii. Ponadto trzykrotnie był asystentem: w Stali Rzeszów, Stali Mielec oraz Wiśle Kraków. Doświadczenie zebrał także jako koordynator Stali Sanok i GKS-u Bełchatów.

Tagi: Nie żyje