Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Kamil Stoch trzeci w Klingenthal! Znakomity konkurs Polaka!
Łukasz Kowalski 11.12.2021 17:47

Kamil Stoch trzeci w Klingenthal! Znakomity konkurs Polaka!

Kamil Stoch Puchar Świata Klingenthal
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kamil Stoch na podium konkursu Pucharu Świata w Klingenthal. Polak oddał dwa znakomite skoki i zajął trzecie miejsce w konkursie indywidualnym. Polak okazał się gorszy jedynie od Halvora Egnera Graneruda i Stefana Krafta. Punktowało trzech Biało-Czerwonych.

Kamil Stoch pokazał w Klingenthal, że wraca do wielkiej formy. Podczas piątkowych treningów i kwalifikacji nasz trzykrotny mistrz olimpijski nie wypadł poza czołową czwórkę. Podczas pierwszej serii sobotniego konkursu skoczył 132 metry i plasował się na czwartym miejscu. Do podium tracił jedynie 1,1 punktu.

Kamil Stoch

Do drugiej serii awansowało także dwóch innych Polaków. Piotr Żyła skoczył 130,5 metra i zajmował 15. miejsce, a Paweł Wąsek po skoku na 128 metrów zajmował 25. lokatę i tym samym zapewnił sobie pierwsze pucharowe punkty w sezonie. Awansu nie wywalczył jedynie Aleksander Zniszczoł, który po skoku na 125 metrów zakończył konkurs na 37. pozycji.

Druga seria podobnie jak pierwsza rozgrywana była z czternastej platformy startowej i przy w miarę wyrównanych warunkach. Tych nie wykorzystał Wąsek, który w swoim drugim skoku skoczył zaledwie 118 metrów, co było jedną z najbliższych odległości drugiej serii.

Za to warunki nie przeszkadzały kolejnym skoczkom. Kolejni skoczkowie lądowali za 130. metrem, a długo na pierwszym miejscu był Andreas Wellinger, który skoczył aż 139 metrów i Niemiec długo utrzymywał się na prowadzeniu.

Pierwsze w sezonie podium Stocha

Stabilną formę pokazał po raz kolejny Żyła. Polak w drugiej serii skoczył 130 metrów i utrzymał swoją pozycję z pierwszej serii. Konkurs zakończył w połowie drugiej dziesiątki i zdobył kolejne pucharowe punkty.

Kolejni zawodnicy skakali 134, 135 metrów, ale dalej na prowadzeniu utrzymywał się Wellinger. Niemiec stracił prowadzenie dopiero po skoku Karla Geigera, który także poleciał 135 metrów i wyprzedził swojego rodaka o zaledwie 0,4 punktu.

Dobre warunki w kapitalnym stylu wykorzystał Halvor Egner Granerud, który poleciał 137,5 metra i zaatakował podium. Zaledwie chwilę później w już gorszych warunkach Stoch skoczył 133 metry i o 0,1 punktu przegrywał z Norwegiem.

Presji nie wytrzymywali kolejno Ryoyu Kobayashi i Manuel Fettener, którzy przegrali z Polakiem i Norwegiem. Konkurs wygrał Stefan Kraft, dla którego to pierwsze zwycięstwo w sezonie. Trzecie miejsce zajął Stoch, który po raz pierwszy w nowym sezonie stanął na podium. Żyła zakończył konkurs na 14 miejscu, a Wąsek był 27.