Sport.Goniec.pl > Tenis > Iga Świątek nie może się z nią równać. Rywalka bije Polkę na głowę
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 09.07.2024 10:28

Iga Świątek nie może się z nią równać. Rywalka bije Polkę na głowę

Rybakina i Świątek
Fot. Wikimedia Commons/Peter Menzel; screen/Eurosport

Iga Świątek odpadła w 3. rundzie Wimbledonu i pokazała po raz kolejny, że korty trawiaste nie do końca jej pasują. Polka jest za to specjalistką od gry na mączce, na której osiągnęła wszystkie swoje dotychczasowe sukcesy. Są jednak tenisistki, które wręcz uwielbiają nawierzchnię taką, jaka jest na londyńskim czempionacie. Względem jednej z nich statystyki Świątek wypadają bardzo blado.

Rywalka Igi Świątek dalej gra w Wimbledonie

Iga Świątek odpadła w 3. rundzie Wimbledonu z Julią Putincewą. Pogromczyni Polki przegrała jednak już na kolejnym etapie z Jeleną Ostapenko, po zaledwie nieco ponad godzinie gry. Łotyszka zdominowała przeciwniczkę jeszcze bardziej, niż Kazaszka raszyniankę.

Cały czas w grze pozostaje za to jedna z największych rywalek Igi Świątek. Mowa o Jelenie Rybakinie, która triumfowała w starciu 1/8 finału z Anną Kalinską po tym, jak ta skreczowała. W ćwierćfinale czwarta rakieta świata zmierzy się z Eliną Svitoliną.

Rywalka Świątek usłyszała pytanie o Polkę i się zaczęło. Nagle wypaliła bez namysłu Siatkarz skreślony przez Nikolę Grbicia wypalił bez ogródek. Te słowa usłyszała cała Polska

W tym aspekcie Iga Świątek nie może się z nią równać. Deklasacja

Nie od dziś wiadomo, że Iga Świątek nie radzi sobie tak dobrze na trawie, jak na mączce. Przykład potwierdzający tę tezę mieliśmy w zeszłą sobotę, kiedy raszynianka odpadła z Wimbledonu. Ogólnie raszynianka na londyńskich kortach, w ramach jednej z najbardziej prestiżowych imprez w świecie tenisa zagrała 16 meczów, wygrywając 11 z nich i przegrywając 5. Najlepszej tenisistce świata daje to rezultat na poziomie zaledwie 68.75% wygranych pojedynków.

Wynik uzyskany przez Igę Świątek na kortach Wimbledonu blednie w statystykach ugranych przez Jelenę Rybakinę. Według zestawienia OptaAce, Kazaszka zagrała do tej pory 20 spotkań w karierze, zwyciężając aż 18 z nich. Daje jej to wynik na poziomie 90% wygranych meczów, co czyni ją jedną z trzech najlepszych tenisistek w erze open.

Jelena Rybakina ( 90%, 18-2) jest teraz jedną z trzech zawodniczek w erze open, które wygrały 90% lub więcej swoich meczów w seniorskim singlu kobiet na Wimbledonie. Grono to uzupełnia Ann Jones (92.3% 12-1) i Steffi Graf (91.4% 74-7) - napisano na profilu OptaAce na X

ZOBACZ: Tragiczne wieści z Ekstraklasy. Nie żyje legenda klubu

Trawa to nie to dla Igi Świątek

Iga Świątek, pomimo treningów do gry na nawierzchni trawiastej cały czas nie potrafi się na niej odnaleźć w trakcie spotkań. Polka od 2019 roku startuje w Wimbledonie, a mimo to cały czas nie zdołała go wygrać. Ba, najlepszym wynikiem raszynianki jest przecież ćwierćfinał z 2022 roku. Z pewnością jeszcze dużo pracy przed Igą w tym aspekcie.