Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Fatalne wieści dla polskich skoków narciarskich. Najbardziej dotkną Piotra Żyłę
Karol Osiński
Karol Osiński 01.05.2024 20:35

Fatalne wieści dla polskich skoków narciarskich. Najbardziej dotkną Piotra Żyłę

Kamil Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek i Dawid Kubacki
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W ostatnim czasie głośnym tematem w polskich mediach jest wycofywanie się Grupy Azoty ze sponsoringu klubów sportowych. Spółka zmaga się z gigantycznymi długami, przez które nie jest w stanie dalej wspierać drużyn, z którymi jest związana. Podobny los może czekać polskie skoki narciarskie oraz indywidualnie Piotra Żyłę.

Grupa Azoty wycofuje się ze sponsoringu klubów sportowych

Grupa Azoty jest największym koncernem chemicznym w Polsce. W ostatnim czasie popadła w gigantyczny kryzys, który został wywołany wzrostem kosztów gazu po ataku Rosji na Ukrainę. Wpłynęło to na porażki z koncernami azjatyckimi, a w Europie spadł popyt na produkty firmy zlokalizowanej w Mościcach.

Problemy spowodowały wycofywanie się spółki ze sponsoringu polskich klubów sportowych. Utraciły na tym m.in. żużlowa spółka Unii Tarnów, czy siatkarska Chemika Police. Poza nimi partnerstwo utracą także Orlen Oil Motor Lublin, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, KS Wisła Puławy czy Padwa Zamość

Klub Sportowy Piłki Ręcznej Azoty-Puławy S.A. informuje o rozwiązaniu przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. umowy z Klubem. Zarząd Klubu we współpracy z Zarządem Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. podjął działania polegające na pozyskaniu nowych sponsorów - napisano w oficjalnym oświadczeniu. 

Szalone starcie w Madrycie. Iga Świątek może zagrać ze swoim "koszmarem"

Skoki narciarskie również stracą

Grupa Azoty jest również sponsorem polskich skoków narciarskich. W 2012 roku podpisano kontrakt, który obowiązuje do dziś. Spółka obok Orlenu jest największym wsparciem Polskiego Związku Narciarskiego, co może sprawić, że w najbliższym czasie związek mogą czekać duże problemy finansowe.

Żeby nie było niedomówień - Grupa Azoty wycofuje się w ogóle ze sponsorowania sportu: to samo czeka PZN, odczuły już ZAKSA, Chemik, Puławy itd - napisał Kacper Merk, dziennikarz Eurosportu w serwisie X.

ZOBACZ TEŻ: Tak wyglądają dzieci Piotra Żyły. Córka idzie w ślady taty

Grupa Azoty przestanie sponsorować Piotra Żyłę

Problemy odczuje również Piotr Żyła. Od chwili podpisania kontraktu w 2012 roku Grupa Azoty wciąż pozostaje sponsorem indywidualnym skoczka. W 2021 roku podpisał nową umowę, która obowiązywała przez dwa kolejne sezony, jednak zdecydowano o jej przedłużeniu. Nie wiadomo, jak będzie to wyglądać teraz, aczkolwiek trudno spodziewać się, że 37-latek będzie wyjątkiem dla koncernu.