Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Dobre wieści przed Euro 2024. Michał Probierz ma powody do zadowolenia
Filip Wilkiewicz
Filip Wilkiewicz 15.05.2024 12:19

Dobre wieści przed Euro 2024. Michał Probierz ma powody do zadowolenia

Michał Probierz
Fot. East News/Beata Zawadzka

UEFA podjęło oficjalną decyzję, dotyczącą liczby zawodników dopuszczonych do udziału w mistrzostwach Europy. Federacja zwiększyła limit graczy ku uciesze kilku selekcjonerów, w tym Michała Probierza. Trener biało-czerwonych skomentował pilne wieści i nie ukrywał swojego zadowolenia z tego obrotu spraw.

Decyzja UEFA

Początkowo, UEFA planowała wrócić do tradycyjnej liczby graczy i ustawić limit 23. nazwisk na liście każdego zakwalifikowanego zespołu. Doniesienia były głośno komentowane m.in. przez Garetha Southgate'a (Anglia) i Ronalda Koemana (Holandia), którzy apelowali do europejskiej federacji o zaniechanie takiego pomysłu i wzięciu pod uwagę zdrowia zawodników. Według ich argumentacji zwiększona liczba graczy miała dać selekcjonerom większe pole do manewru i zmniejszyć ryzyko potencjalnych kontuzji u graczy.

Działacze UEFA pozytywnie rozpatrzyli prośbę trenerów i zdecydowali, że każda reprezentacja będzie mogła zabrać na turniej 26 zawodników. Ta informacja ucieszyła nie tylko selekcjonerów Anglii i Holandii, ale też i Michała Probierza, który również popierał swoich kolegów po fachu.

Myślę, że (decyzja ucieszyła - przyp. red.) wszystkich selekcjonerów. Ułatwia to sprawę z dwóch powodów. Po pierwsze, musisz zrezygnować z mniejszej liczby zawodników. A po drugie, podczas treningów będzie większa rywalizacja o miejsce w składzie - powiedizał Probierz w rozmowie z TVP Sport

Poruszenie w polskim środowisku piłkarskim. Chodzi o Ryszarda Stańka

Walka o miejsce w składzie

Sezon 2023/2024 jest na finiszu rywalizacji klubowej, a zawodnicy z Europy powoli myślą już o czerwcowym turnieju mistrzowskim w Niemczech. Biało-czerwoni szlifują swoją formę w zagranicznych ligach, ale też i na polskim podwórku. Selekcjoner ma lekki ból głowy w związku z sytuacją kilku zawodników, jednak do końca maja wszystko może się zmienić.

Generalnie plusem jest to, że zawodnicy grają regularnie w klubach. Pewnym zmartwieniem jest kontuzja Piotrka Zielińskiego. Reszta gra. Ci, którzy grali wcześniej, nie stracili miejsca w składzie, a i Michał Skóraś zaczął niedawno regularnie występować - ocenił Probierz

Michał Probierz nie wykluczył możliwości powołania nowego zawodnika, który nie miał jeszcze okazji do gry w reprezentacji Polski. Kibice często wymieniają w tym kontekście Kacpra Urbańskiego z Bologni FC, ale głównym kandydatem wydaje się Mateusz Bogusz, którego nazwisko padło w rozmowie Probierza z dziennikarzami TVP Sport.

My obserwujemy Mateusza już od pół roku. Potem jest kwestia wyboru, ale to już drugorzędna sprawa. Na pewno nie zachwiejemy równowagi w tej drużynie - stwierdził selekcjoner 

ZOBACZ TAKŻE: Wtedy Michał Probierz poda kadrę na Euro 2024. Poznaliśmy dokładne daty

Kiedy poznamy nazwiska szczęśliwców?

We wtorek do mediów dotarła informacja o konkretnym terminie, kiedy Michał Probierz ogłosi szeroki skład drużyny na czerwcowe zgrupowanie reprezentacji Polski. Selekcjoner przekaże swoją decyzję 27 maja, najprawdopodobniej w późnych godzinach wieczornych, co stało się tradycją za kadencji byłego szkoleniowca Jagiellonii i Cracovii.

Probierz będzie uważnie obserwował zawodników przez kolejne kilka dni obozu przygotowawczego, który odbędzie się w Warszawie. Następnie, selekcjoner wybierze z tej grupy 26 graczy, którzy pojadą na mistrzostwa Europy i będą reprezentować Polskę na niemieckich boiskach. Ich nazwiska poznamy 7 czerwca.