Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Co za sceny tuż po finale Euro 2024. Szymon Marciniak wkroczył na scenę i został doceniony
Michał Pokorski 15.07.2024 07:38

Szymon Marciniak

Tuż po finale Euro 2024, rozpoczęła się uroczysta dekoracja najlepszych. Przed piłkarzami, na scenę dumnie wkroczyli jednak sędziowie spotkania, w tym Szymon Marciniak. Polak został doceniony przez UEFA i za swoją ciężką pracę otrzymał wyjątkową nagrodę. Wyjątkowe sceny zobaczył cały świat.

Hiszpania wygrywa Euro 2024

W wielkim finale Euro 2024 Hiszpania pokonała Anglię 2:1. Pierwsza połowa zawiodła oczekiwania widzów, ale w drugiej odsłonie meczu, kibice oglądali piłkarski spektakl.

Kapitalne otwarcie podopiecznych Luisa de la Fuente, zaowocowało bramką Nico Williamsa w 47. minucie. 22-latek precyzyjnym strzałem z lewej nogi pokonał Jordana Pickforda (1:0).

La Furia Roja zaczęła przeważać w spotkaniu, ale nie potrafili zadać drugiego ciosu. Gareth Southgate kapitalnie zaszachował swoim składem i w 70. minucie wprowadził na boiska Cole Palmera. 22-latek już chwilę później wpisał się na listę strzelców i zapewnił Synom Albionu remis (1:1).

Decydujący cios reprezentacja Hiszpanii wyprowadziła na cztery minuty przed końcem podstawowego czasu gry. Po przepięknym ataku pozycyjnym, akcję wzorowo wykończył Mikel Oyarzabal. 27-latek z Realu Sociedad zapewnił La Furia Roja czwarty tytuł mistrzów Europy w historii.

W spotkaniu nieźle spisał się sędzia główny - Francois Letexier. To właśnie Francuz niespodziewanie zabrał prowadzenie finału Euro 2024 Szymonowi Marciniakowi. Finalnie Polak był arbitrem technicznym i sprawdził się znakomicie w swojej roli. Działacze UEFA i piłkarze docenili pracę sędziów. Podczas dekoracji najlepszych, nie zapomniano o prowadzących spotkanie.

Hiszpanie mistrzami Europy, zachwycili cały świat. Koncert w drugiej połowie

Szymon Marciniak doceniony przez UEFA

Po końcowym gwizdku sędziego, Hiszpanie rozpoczęli fetowanie zwycięstwa. Piłkarze Lusia de la Fuente świętowali tytuł wspólnie z kibicami, biegali, krzyczeli, niektórzy nawet płakali. Zniesmaczeni i wyraźnie zrezygnowani Anglicy także pozostawali na murawie, czekając już tylko na dekorację.

Podczas uroczystego uhonorowania najlepszych nie zabrakło podziękowań dla arbitrów spotkania. Medale z rąk przewodniczącego UEFA - Aleksandra Czeferina, odebrała dwójka Polaków. Pierwszym z nich był Szymon Marciniak, który został sędzią technicznym meczu. Drugim docenionym reprezentantem naszego kraju, był Tomasz Listkiewicz. 45-latek w finale Euro 2024 pełnił rolę rezerwowego arbitra technicznego.

Polska para sędziowska w podziękowaniu za swoją pracę, otrzymała pamiątkowe złote medale. Na nagraniu widzimy, jak Czeferin chwilkę rozmawia z Szymonem Marciniakiem. Treść pogawędki obu panów pozostaje obecnie nierozwiązaną tajemnicą.

Szymon Marciniak i rozczarowujące Euro 2024

Bez wątpienia, Szymon Marciniak wyjedzie z Euro 2024 z ogromnym niedosytem. Światowej klasy arbiter dostał jedynie dwa spotkania, a swój udział zakończył już na etapie 1/8 turnieju. Decyzje UEFA na tych mistrzostwach trudno racjonalnie wytłumaczyć. Istotne i trudne spotkania, sędziowali arbitrzy znani z popełniania poważnych błędów, podczas gdy jeden z najlepszych w swoim zawodzie, znajdował się na "cenzurowanym".