Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Adam Nawałka zabrał głos ws. Roberta Lewandowskiego w kadrze. Ma dla Michała Probierza pewne rady
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 25.09.2023 17:44

Adam Nawałka zabrał głos ws. Roberta Lewandowskiego w kadrze. Ma dla Michała Probierza pewne rady

Adam Nawałka i Robert Lewandowski
Beata Zawadzka/East News & ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Michał Probierz, nowy szkoleniowiec reprezentacji Polski stoi przed ciężkim zadaniem. W krótkim czasie będzie musiał odbudować zespół, z którym wywalczyć ma awans na Euro 2024. Z pewnymi wskazówkami do następcy Fernando Santosa zwrócił się Adam Nawałka. Były selekcjoner "Biało-Czerwonych" wypowiedział się też na temat roli Roberta Lewandowskiego w kadrze.

Michał Probierz ma jeden cel. Awans na Euro 2024

Nowy szkoleniowiec Polaków został rzucony na głęboką wodę. Nie mając dużo czasy na zmiany, ma wywalczyć z zespołem awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Z kolei w dłuższej perspektywie ma odmienić grę pogrążonej w kryzysie drużyny i odbudować wizerunek kadry po ostatnich kompromitujących występach oraz aferach.

W podobnej kondycji reprezentację Polski na początku swojej pracy zastał Adam Nawałka. Jemu ta sztuka się udała. Teraz były szkoleniowiec "Biało-Czerwonych" zwrócił się do Michała Probierza z pewnymi radami.

Polskie siatkarki lecą do Paryża. Wielki triumf Polek, mamy awans na igrzyska olimpijskie

Adam Nawałka ocenił rolę Roberta Lewandowskiego w polskim zespole

Adam Nawałka jest pewny, że nowy trener Polaków zda egzamin i odbuduje zespół. - Wiadomo, że sytuacja jest bardzo trudna, ale Michał Probierz jest bardzo mocną osobowością, ma bardzo duże doświadczenie. Najważniejszym fundamentem w pracy Michała będzie odbudowa morale zawodników, a w tym mogą pomóc tylko zwycięstwa i powrót do wartości, jaką jest reprezentowanie barw narodowych. To duma, zaszczyt i obowiązek. A przy tym wielka odpowiedzialność - tłumaczył w rozmowie z "Faktem".

Były trener m.in. Lecha Poznań wskazał na kluczową postać polskiego zespołu, Roberta Lewandowskiego. Jego zdaniem przed Michałem Probierzem stoi zadanie polegające na jak najlepszym wykorzystaniu atutów snajpera FC Barcelony. 

- Dla mnie dyskusja na temat potencjału, umiejętności i tego ile Robert znaczy dla reprezentacji, jest nie na miejscu. Robert jest jednym z najlepszych napastników na świecie i to rolą trenera jest, żeby wykorzystać jego potencjał. Robert wciąż jest zawodnikiem, który kapitalnie wykańcza akcje prawą, lewą nogą i głową. A przy tym świetnie porusza się po boisku. Potrafi tworzyć wolne przestrzenie dla innych zawodników. Trzeba tylko stworzyć warunki ku temu, by Robert był postacią, która bardzo dużo daje i jeszcze da reprezentacji - stwierdził.

Adam Nawałka ze wskazówkami dla Michała Probierza

Adam Nawałka ostrzegł kibiców, że będą musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż "jedna kolacja nie zdoła odbudować morale zespołu". Kluczem będzie zadbanie o odpowiednią atmosferę i trzymanie się przez zawodników pewnych reguł.

- Fundamentem jest odbudowa morale drużyny, co wiąże się z kolei z takim pomysłem na grę, aby być skutecznym i efektownym. Żeby były wyniki, musi być atmosfera. Kluczem jest odpowiednie zarządzanie grupą i wprowadzenie zasad, które obowiązują w reprezentacji. Mam nadzieję, że Michał Probierz wprowadzi takie zasady funkcjonowania drużyny, które uporządkują szatnię, w której każdy będzie znał swoje miejsce - podsumował.

Źródło: Fakt