Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Zmarł Czesław Cybulski, wielka legenda polskiego sportu. Miał 89 lat
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 04.08.2022 13:59

Zmarł Czesław Cybulski, wielka legenda polskiego sportu. Miał 89 lat

nie żyje świeczka Iberion 1
Goniec.pl

Nie żyje Czesław Cybulski, legenda polskiej lekkoatletyki. Był jednym z ojców sukcesów polskich młociarzy i to m.in. dzięki niemu ta dyscyplina rozkwitła tak, że w tej chwili w światowej czołówce mamy aż troje Polaków.

Informację o jego śmierci podał Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz TVP 3 Poznań. Cybulski w chwili śmierci miał 87 lat.

Zmarł Czesław Cybulski, legenda polskiego sportu, wielka postać polskiej lekkoatletyki

Czesław Cybulski był legendą polskiej lekkoatletyki, przede wszystkim ze względu na swoje umiejętności trenerskie. Przez lata czuwał nad młociarzami, którzy dziś osiągają w międzynarodowych zawodach największe sukcesy i biją rekordy.

Cybulski został trenerem po tym, jak ukończył Średnią Szkołę Sportową w Gdańsku. Na początku szkolił sprinterów, ale szybko przerzucił się na rzut młotem, który okazał się bardziej odpowiadać jego umiejętnościom i zainteresowaniom.

Wybitny trener osiągnął pierwsze wielkie międzynarodowe sukcesy podczas współpracy z Szymonem Ziółkowskim. Ziółkowski dzięki jego pomocy zdobył w 2000 roku złoto olimpijskie, a rok później wygrał mistrzostwa świata w swojej konkurencji.

W latach 2005-2009 współpracował z Anitą Włodarczyk. Był to czas jeszcze przed jej największymi sukcesami, ale podwaliny zostały z pewnością pod nie podłożone.

Z Cybulskim współpracował również Paweł Fajdek, który może poszczycić się wieloma mistrzowskimi tytułami. Wydaje się więc, że znaleźli wspólny język.

Czesław Cybulski rozsławił polski młot na całym świecie i ciągnął do niego wielu uzdolnionych i silnych lekkoatletów. Warto kultywować jego dzieło i wspierać tę dziedzinę sportu.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi: