Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > UEFA może wprowadzić zmiany w Euro 2024. Dotkną też reprezentację Polski
Karol Osiński
Karol Osiński 09.04.2024 09:49

UEFA może wprowadzić zmiany w Euro 2024. Dotkną też reprezentację Polski

Od lewej: Bartosz Slisz, Przemysław Frankowski, Jan Bednarek, Wojciech Szczęsny, Robert Lewandowski i dzieci
Fot. Beata Zawadzka/East News

W Dusseldorfie odbywają się warsztaty selekcjonerów reprezentacji biorących udział w Euro 2024. W trakcie jednego ze spotkań dyskutowano m.in. o możliwości powiększenia kadr z 23 do 26 zawodników. Wszystko wskazuje na to, że UEFA rozważy tę opcję, a to bardzo dobra wiadomość dla reprezentacji Polski. 

Kadry reprezentacji na Euro 2024 mogą zostać powiększone

W trakcie spotkania selekcjonerzy przedstawiali swoje opinie dotyczące organizacji Euro 2024. Poruszono również kwestię zwiększenia kadr z 23 do 26 zawodników. Niedługo po jego zakończeniu UEFA opublikowała oświadczenie, w którym poinformowano, że wszystkie propozycje selekcjonerów będą rozważane, a decyzje zostaną podjęte wkrótce.

UEFA uwzględniła różne podzielane opinie i punkty widzenia. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w nadchodzących tygodniach - czytamy.

W warsztatach udział biorą przedstawiciele 24 federacji. Na miejscu obecna jest również polska delegacja z trenerem Michałem Probierzem na czele. 

Były reprezentant Polski został, by grać w Rosji. Teraz może mieć problemy

Michał Probierz zabierze na Euro 2024 więcej piłkarzy?

W tej chwili selekcjonerzy mogą zabrać na Euro 2024 23 zawodników. Przypomnijmy, że w trakcie Euro 2020 UEFA zdecydowała o powiększeniu kadr do 26 piłkarzy ze względu na pandemię COVID-19. Obecnie obowiązują przepisy sprzed tego turnieju, ale mogą zostać zmienione. 

Pozytywne dyskusje uwydatniły różne punkty widzenia trenerów, przy czym niektórzy wyrazili chęć zwiększenia składu. Inni wyrazili jednak wolę jego ograniczenia do 23 osób, zwracając uwagę na trudności w trenowaniu z dodatkowymi zawodnikami, zarządzaniu grupą i zwiększonymi obciążeniami finansowymi nałożonymi na krajowe związki - podaje UEFA.

Dużym zwolennikiem pomysłu pozostawienia 26-osobowych kadr miał być selekcjoner reprezentacji Holandii, Ronald Koeman, który powrót do starych przepisów miał nazwać absurdalnym. Argumentował to polepszeniem komfortu przy podejmowaniu decyzji personalnych. 

Jeżeli UEFA pozytywnie rozpatrzy postulat selekcjonerów, wówczas Michał Probierz będzie mógł powołać dodatkowych piłkarzy.

ZOBACZ TEŻ: Jakub Moder przerywa milczenie. “Byłem wkurzony”

Z kim Polska zagra na Euro 2024?

Reprezentacja Polski trafiła do grupy D razem z Holandią, Francją oraz Austrią. Pierwsze spotkanie Biało-Czerwoni rozegrają 16 czerwca o godz. 15:00 w Hamburgu z drużyną prowadzoną przez Ronalda Koemana. Następnie na ich drodze staną Austriacy, a ten mecz odbędzie się 21 czerwca o godz. 18:00. Trzecim przeciwnikiem Polaków będą Francuzi, a z nimi zmierzą się 25 czerwca o godz. 18:00.