Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Turniej Czterech Skoczni. Solidni Polacy. Dawid Kubacki na podium, Piotr Żyła w czołówce
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 01.01.2023 16:32

W noworocznym konkursie Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce, zaś Piotr Żyła uplasował się na szóstej lokacie.
IMAGO/Ulrich Wagner/Imago Sport and News/East News

W noworocznym konkursie w skokach narciarskich w Garmisch-Partenkirchen, rozgrywanego w ramach słynnego Turnieju Czterech Skoczni aż trzech Polaków znalazło się w pierwszej dziesiątce po pierwszej serii. W drugiej odsłonie konkursu po solidnym skoku Dawid Kubacki zajął 3. miejsce, zaś na 6. lokacie uplasował się Piotr Żyła. Cały konkurs wygrał świetnie dysponowany Norweg Halvor Egner Granerud.

Turniej Czterech Skoczni. Solidne skoki Polaków

Po pierwszej serii konkursu w Garmisch-Partenkirchen prowadził świetny Halvor Egner Granerud, który zwyciężył całe zawody i jest liderem w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Dawid Kubacki w pierwszej serii wylądował na 136 metrze, plasując się na trzecim miejscu, utrzymując je do końca konkursu.

Czwartą lokatę z kolei zajmował Piotr Żyła, uzyskując odległość 135,5 m. Dobrą formę po raz kolejny potwierdził Kamil Stoch, plasując się po pierwszej części na ósmym miejscu. W drugiej serii mogliśmy jeszcze obserwować skoki Pawła Wąska.

Zgodnie z formułą Turnieju Czterech Skoczni, skład dzisiejszego konkursu został ustalony podczas wczorajszych kwalifikacji, a zawodnicy tradycyjnie zostali dobrani w 25 par. W sobotę bezkonkurencyjny był Dawid Kubacki, który podczas dzisiejszego konkursu skakał jako ostatni.

Lider klasyfikacji generalnej pucharu świata, Dawid Kuvbacki mierzył się dzisiaj z Deckerem Deanem z USA. Piotr Żyła rywalizował dzisiaj z Finem Anti Aalto, a Kamil Stoch z Włochem Franscesco Ceconem. Najtrudniejsze zadanie stało dzisiaj przed Pawłem Wąskiem oraz Stefanem Hulą. Pierwszy rywalizował z Johannem Andre Forfangiem, a drugi ze zwycięzcą pierwszej odsłony TCS, Halvorem Egnerem Granerudem.

Nasza czołowa trójka (Kubacki, Żyła, Stoch) bez problemu poradziła sobie ze swoimi rywalami. Niespodziankę sprawił Paweł Wąsek, który wygrał z Johannem Andre Forfangiem skokiem na 130 metr (przy 129 m. Forfanga). Niestety pecha miał Stefan Hula, który trafił w losowaniu na kapitalnego w tegorocznej edycji TCS, H. E. Graneruda. Norweg poszybował aż na 140 metr, odprawiając Polaka z kwitkiem.

W drugiej serii konkursu stabilną formę potwierdził Kamil Stoch, który co prawda skoczył na nieco bliższą odległość 134,5 metrów, plasując się ostatecznie na 9 miejscu, jednak był to kolejny konkurs, w którym Polak znalazł się w pierwszej dziesiątce.

Z dużymi nadziejami do drugiej serii przystępował Piotr Żyła, który niestety za sprawą błędów technicznych przy lądowaniu i odległości 134,5 metra zakończył konkurs na 6 lokacie. Na trzecim miejscu dzisiejsze zawody zakończył Dawid Kubacki. Obecny lider Pucharu Świata skacząc z obniżonej belki uzyskał odległość 138,5 metra.

Po dwóch zwycięstwach, w klasyfikacji generalnej prowadzi świetnie dysponowany Norweg Halvor Egner Granerud, mając ponad 20-punktową przewagę nad drugim Dawidem Kubackim. Trzeci jest Piotr Żyła.