Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Nie żyje wybitny polski dziennikarz sportowy. To koniec pewnej epoki
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.09.2023 21:06

Nie żyje wybitny polski dziennikarz sportowy. To koniec pewnej epoki

znicz
Iberion

Smutną wiadomość przekazała Polska Agencja Prasowa. Nie żyje wybitny polski dziennikarz sportowy, sprawozdawca z sześciu igrzysk olimpijskich, zdobywca m.in. nagrody Fair Play UNESCO. Zmarł w piątek 22 września w Piasecznie.

Nie żyje wybitny polski dziennikarz sportowy

Nie żyje Tadeusz Arpad Olszański, wybitny polski dziennikarz sportowy. Zdobywca nagrody Fair Play UNESCO za książkę napisaną wraz z Janem Lisem "Czysta Gra". Zmarł 22 września w Piasecznie. Miał 94 lata.

Tadeusz Arpad Olszański przez wiele lat kierował działem sportowym "Sztandaru Młodych", był także zastępcą redaktora naczelnego "Sportowca" oraz zastępcą redaktora naczelnego redakcji sportowej TVP. Ceniony dziennikarz kierował również działem olimpijskim wydawnictwa Krajowej Agencji Wydawniczej. Współpracował m.in. z redakcjami "Dookoła Świata", "Szpilek", "Zdrowia" "Gentlemana", "Boksu", "Perspektyw", czy "Urody".

Skandal z udziałem księży. Biskup napisał list: "My, kapłani czujemy się zbici"

Nie żyje Tadeusz Olszański, ceniony dziennikarz sportowy

Tadeusz Olszański urodził się 28 sierpnia 1929 roku w Stanisławowie. Jesienią 1943 roku rodzina przeniosła się na Węgry, a on uczęszczał do polskiego gimnazjum w Balatonboglar. Potem zaczął się kolejny etap życia. W Opolu, gdzie osiedliła się po wojnie rodzina, zdał maturę, a potem w 1952 roku Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez cztery lata do 1990 roku był dyrektorem Ośrodka Kultury Polskiej w Budapeszcie, a w latach 1990-1994 korespondentem Polskiego Radia i telewizji na Węgrzech i Jugosławii. Potem związał się z tygodnikiem "Polityka", współpracując jako dziennikarz sportowy.

Tadeusz Olszański w 2021 roku został uznany przez Kapitułę Plebiscytu za najlepszego dziennikarza prasowego z okazji 100-lecia ukazywania się "Przeglądu Sportowego", zorganizowanego przez Klub Dziennikarzy Sportowych.

Tadeusz Olszański rozpoczął promowanie fair play

Zainicjowana przez niego na łamach "Sztandaru Młodych" w 1963 roku akcja w związku ze wzrastającą brutalnością w sporcie i nominowanie najbardziej dżentelmeńskiego sportowca (został nim wówczas bokser Zbigniew Pietrzykowski) dała początek nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej idei promowania zasad fair play.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wielką pasją Olszańskiego był literatura węgierska. Przetłumaczył ponad czterdzieści powieści i dramatów, w tym niezwykle popularną w świecie powieść dla młodzieży "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara.

W swojej ostatniej książce "Było, minęło, zostało w pamięci" wydanej w 2022 roku napisał: "Żyłem dla pisania i z pisania. Byłem dziennikarzem, nie tylko sportowym, a także tłumaczem literatury węgierskiej, korespondentem radia i telewizji, w sumie jednak chyba najbardziej pisarzem".

 

Źródło: PAP

Tagi: Nie żyje