Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Lewandowski nie był pierwszy. Ten Polak wcześniej strzelił hattricka w La Liga
Karol Osiński 30.04.2024 17:12

Lewandowski nie był pierwszy. Ten Polak wcześniej strzelił hattricka w La Liga

Jan Urban i Robert Lewandowski

Hattrick Roberta Lewandowskiego w meczu z Valencią to temat numer jeden w polskich i hiszpańskich mediach. To pierwszy raz, kiedy 35-latek zdobył trzy gole w jednym meczu odkąd jest zawodnikiem Blaugrany. Jednak to nie on był pierwszym Polakiem, który dokonał tego w La Liga. Taki wyczyn miał miejsce ponad 30 lat temu i to w meczu z nie byle jakim przeciwnikiem.

Robert Lewandowski z pierwszym hattrickiem w FC Barcelonie

Robert Lewandowski rozpoczął mecz z Valencią od pierwszej minuty. Początki układały się po myśli Katalończyków, którzy w 22. minucie wyszli na prowadzenie za sprawą gola Fermina Lopeza. Po bramce wszystko wymknęło się spod kontroli. Najpierw Marc Andre ter Stegen popełnił fatalny błąd, prezentując gola Hugo Duro, a następnie Ronald Araujo sfaulował Petera Gonzaleza w polu karnym. “Jedenastkę” bez problemu wykorzystał Pepelu.

Do przerwy Blaugrana przegrywała 1:2, lecz na drugą połowę wyszła z przewagą jednego piłkarza. Tuż przed zejściem do szatni czerwoną kartkę obejrzał bramkarz Nietoperzy, Giorgi Mamardashvili. Już w 49. minucie Robert Lewandowski doprowadził do wyrównania strzałem głową. Niespełna 10. minut przed końcem meczu Polak wykorzystał złe wybicie Jaume Domenecha i uderzeniem z bliskiej odległości wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie 3:2. Z kolei w doliczonym czasie gry skompletował hattricka kapitalnym strzałem z rzutu wolnego.

Tak wyglądają dzieci Piotra Żyły. Córka idzie w ślady taty

Media rozpływają się nad Robertem Lewandowskim

Kapitan reprezentacji Polski dał prawdziwy popis futbolu, dzięki czemu zasłużył sobie na miano najlepszego zawodnika meczu. Po kilku poprzednich nieudanych meczach media inaczej spojrzały na sytuację Polaka, twierdząc, że z powrotem znalazł się w łaskach Xaviego.

Lewandowski odzyskał charakter […] Polski napastnik strzelił hat-tricka po kilku trudnych dniach dla drużyny Barcelony. Dwa rzuty rożne precyzyjnie wykonane przez Gundogana, dwa strzały głową 'zabójcy' Lewandowskiego, który wykończył wszystko z rzutu wolnego. Takie proste i skomplikowane jednocześnie. To był triumf dumy, uporu... i umiejętności wykorzystania jednego z największych zasobów dzisiejszego futbolu - stwierdzili dziennikarze “Sportu”.

Robert Lewandowski nie był pierwszym Polakiem z hattrickiem w La Liga

Robert Lewandowski osiągnął swój cel, strzelił hattricka w barwach FC Barcelony i może świętować sukces. Natomiast niewiele osób pamięta, że to nie on był pierwszym Polakiem, który trzykrotnie trafił do siatki w jednym meczu La Liga.

Tego wyczynu dokonał Jan Urban, obecny trener Górnika Zabrze, który w latach 1989-1995 był piłkarzem Osasuny Pampeluna. Dokładnie 30 grudnia 1990 roku strzelił hattricka… Realowi Madryt i to na Estadio Santiago Bernabeu. Jego drużyna wygrała 0:4, a Polak dołożył jeszcze jedną asystę.