Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Kamil Stoch mistrzem Polski! Znakomity skok Piotra Żyły dał mu srebro
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 23.12.2021 19:14

Kamil Stoch mistrzem Polski! Znakomity skok Piotra Żyły dał mu srebro

Kamil Stoch Mistrzostwa Polski Zakopane
screen transmisja TVP Sport

Kamil Stoch został nowym mistrzem Polski. 34-latek w kapitalnym stylu zdobył swój ósmy w karierze złoty medal. Znakomity skok w drugiej serii oddał Piotr Żyła, który skoczył 141 metrów i wskoczył na drugie miejsce. Podium uzupełnił Paweł Wąsek.

Kamil Stoch na długo przed czwartkowymi mistrzostwami Polski był wskazywany jako główny faworyt do złota. 34-latek udowodnił swoją klasę w serii próbnej i w pierwszej serii konkursowej. W niej poleciał 133,5 metra, ale o niecałe dwa punkty wyprzedzał drugiego Pawła Wąska.

Kamil Stoch mistrzem Polski!

Drugą serię skoczkowie rozpoczęli z 22. belki startowej i od razu nawiązali do bardzo wysokiego poziomu, który prezentowali w pierwszej serii. Kapitalny skok oddał Krzysztof Leja, który poleciał 131,5 metra i zaczął piąć się w górę klasyfikacji.

Dobrze poradził sobie także członek reprezentacji Polski, Jarosław Krzak. 21-latek poleciał 127,5 metra i objął prowadzenie w konkursie. Z pozycji lidera zepchnął go dopiero Szymon Jojko, który poleciał 128 metrów.

Piękny daleki skok oddał rewelacyjny w tym sezonie Jan Habdas. 18-latek w drugiej serii skoczył aż 134 metry i tym samym zaatakował miejsce w czołowej dziesiątce. Ostatnia dziesiątka skakała jednak z 18. belki startowej i to powodowało, że zawodnicy jeszcze przed skokiem mieli ponad 19 puntów rekompensaty.

Znakomite skoki Żyły i Stocha

Z tego obniżonego rozbiegu kapitalnie skoczył Dawid Kubacki, który chciał się zrehabilitować za słabszy skok w pierwszej serii. W drugiej poleciał 132 metry i objął prowadzenie. Tuż po nim znakomity skok oddał Piotr Żyła. Tegoroczny mistrz świata poleciał aż 141 metrów i włączył się do walki o medale.

Dobrze, choć zdecydowanie bliżej od Wiślanina skoczył Klemens Murańka. 27-latek skoczył 128,5 metra i przegrywał i z Żyłą i z Kubackim. Spokojny, ale bliski skok oddał Maciej Kot. 30-latek skoczył 126 metrów i zdołał utrzymać miejsce w pierwszej dziesiątce.

Solidnie zaprezentował się najstarszy w stawce Stefan Hula. Piąty po pierwszej serii 35-latek poleciał 129 metrów, ale nie zdołał wyprzedzić liderującej dwójki. Metr dalej poleciał czwarty po pierwszej serii Jakub Wolny.

Walkę o medale rozpoczął trzeci po pierwszej serii Andrzej Stękała. 26-latek poleciał 133,5 metra i przegrał rywalizację z Żyłą. Ładny, daleki skok oddał także drugi po pierwszej serii Wąsek. Skoczek z Wisły poleciał 134 metry i o 4 punkty przegrał z Żyłą.

Konkurs w wielkim stylu wygrał Kamil Stoch. 34-latek w drugiej serii poleciał 137,5 metra i po raz kolejny potwierdził, że do jego skoków nie sposób się przyczepić. Tym samym zdobył swój ósmy złoty medal mistrzostw Polski, ze srebrem skończył Żyła, a brąz powędrował do Wąska.