Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Ile zarabia Kamil Stoch? Sprawdziliśmy, ile zarabia najlepszy polski skoczek
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 10.05.2022 10:38

Ile zarabia Kamil Stoch? Sprawdziliśmy, ile zarabia najlepszy polski skoczek

Ile zarabia Kamil Stoch?
PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Kamil Stoch to najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski w historii. W parze z kolejnymi sukcesami na skoczniach idą również niemałe pieniądze. Stoch od ponad dekady należy do ścisłej światowej czołówki i regularnie zdobywa kolejne trofea.

Ile zarabia Kamil Stoch? Sprawdziliśmy, jaką kwotę zarobił w sezonie 2021/2022

Kamil Stoch jest nie tylko najbardziej utytułowanym polskim skoczkiem, ale również jednym z najlepszych sportowców w kraju w ogóle. W sezonie zimowym skoki narciarskie należą do najchętniej oglądanych dyscyplin sportowych, dzięki temu sportowcy mogą liczyć również na lukratywne kontrakty reklamowe. Polska kadra należy do szczególnie utytułowanych, a Kamil Stoch bez wątpienia jest najlepszym skoczkiem obecnej generacji. Jak wpływa to na jego finanse i czy bycie mistrzem w skokach najzwyczajniej w świecie „się opłaca"? Dowiedz się, ile zarabia Kamil Stoch.

Ile zarabia Kamil Stoch? Co się składa na jego zarobki?

Wynagrodzenie skoczków narciarskich zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, co oczywiste, liczy się aktualna forma i sukcesy w międzynarodowych konkursach. To tam sportowcy mają szansę zarobić najwięcej, skoczkowie narciarscy wynagradzani są adekwatnie do przez nich miejsc. Dodatkowo im więcej sukcesów skoczek odnosi, tym więcej potencjalnych partnerów reklamowych, i tym więcej są oni w stanie zapłacić za współpracę. To właśnie współprace wszelkiej maści stanowią drugą część zarobków sportowców.

Kontrakty sportowe możemy podzielić na te indywidualne, zawierane z konkretnym zawodnikiem, oraz zawierane przez Polski Związek Skoczków Narciarskich. Jak wspominaliśmy wcześniej, stawki zależne są od rozpoznawalności zawodnika, jego aktualnego poziomu sportowego, historycznych dokonań oraz tego, co sobą reprezentuje. O ile wysokość nagród za sportowe osiągnięcia są jawne, o tyle gaże sponsorskie często są tajemnicą handlową i często można jedynie gdybać, ile dany zawodnik zarobił na współpracy.

Ile zarabia Kamil Stoch? Znamy zarobki za sezon 2021/22

Ostatni sezon nie był najlepszy w karierze Kamila Stocha, który w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajął dalekie miejsce. Finalnie sportowiec na startach sportowych zarobił około 222 tysięcy złotych, czyli znacznie mniej niż rok wcześniej. W sezonie 2020/2021 sportowiec za udział w imprezach sportowych zarobił 586 tysięcy złotych. Oczywiście to wynagrodzenie związane tylko z nagrodami pieniężnymi za miejsca zajmowane w zawodach - to, ile zarobił z tytułu kontraktów reklamowych, pozostaje tajemnicą.

Co ciekawe, najlepiej zarabiający polski skoczek pod względem zarobków zajął dopiero 18. miejsce wśród najlepiej zarabiających skoczków w tym sezonie. Zdecydowanym liderem niedawno zakończonego sezonu jest Ryoyu Kobayashi, który na skoczni zarobił 1,4 miliona złotych.

Kamil Stoch zarobki. Ile zarabia polski mistrz?

Oczywiście to, ile zarabia Kamil Stoch, nie zależy wyłącznie od zajmowanych przez niego miejsc w zawodach. Sportowiec może liczyć również na niemałe pieniądze od sponsorów. Stoch współpracuje z takimi firmami jak m.in. Atlas i Isover. Kamil Stoch wraz z żoną Ewą Bilan-Stoch ma własną linię odzieży i gadżetów Kamiland, a także agencję marketingu sportowego Eve-nement, która odpowiada za marketing Kamila Stocha i takich zawodników jak, np. Stefan Hula i Dawid Kubacki.

Biorąc pod uwagę wszystkie źródła dochodów polskiego skoczka, można oszacować, że (w zależności od sukcesów sportowych) roczne zarobki naszego mistrza sięgają od kilkuset tysięcy złotych do ponad miliona złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: magazynprzedsiebiorcy.pl