Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Turniej Czterech Skoczni. Fantastyczni Polacy w kwalifikacjach do Ga-Pa. Kubacki bezkonkurencyjny
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 31.12.2022 15:44

Turniej Czterech Skoczni. Fantastyczni Polacy w kwalifikacjach do Ga-Pa. Kubacki bezkonkurencyjny

dawid kubacki
Kadr z transmisji/"Eurosport"

Dawid Kubacki jako jedyny podczas kwalifikacji Garmisch-Partenkirchen przekroczył granicę 140 metrów i tym samym zwyciężył eliminacjach do nadchodzącego konkursu skoków. W czołowej dziesiątce znalazło się łącznie aż trzech reprezentantów Polski, cementując tym samym świetny 2022 rok.

Dawid Kubacki zwyciężył w kwalifikacjach

Choć warunki trudno nazwać zimowymi, to organizatorom udało się przeprowadzić kwalifikacje do noworocznego konkursu w Garmisch-Partenkirchen. Mimo wysokiej temperatury sięgającej 12 stopni Celsjusza i niemal kompletnym braku śniegu kwalifikacje przebiegły bez zakłóceń. Jedynym utrudnieniem dla sportowców był wiatr, który nieustannie wiał ze zmienną siłą, czego najlepszym dowodem były zróżnicowane rekompensaty punktowe.

Jan Habdas skoczył zaledwie 110 metrów, a do jego noty doliczono 10,3 pkt, co usytuowało go na dole klasyfikacji, co już na tym wczesnym etapie zmagań zadecydowało o tym, że nie awansuje do nadchodzących zawodów. Nieco lepiej poradził sobie Stefan Hula, który zaliczył skok na 114,5 metrów. To jednak nie dawało mu pewnego awansu i musiał liczyć na słaby występ rywali. Finalnie udało mu się znaleźć w finałowej pięćdziesiątce po słabym skoku Niko Kytosaho.

Zdecydowanie lepiej poradził sobie Paweł Wąsek, który poszybował na 126,5 metra pomimo niesprzyjających warunków. Wówczas wskoczył na trzecie miejsce w kwalifikacjach, tuż za dwójką Niemców - Raimundem oraz Schmidem. Tak dobry skok dał mu pewny awans do konkursu i pewną kwalifikację do konkursu Garmisch-Partenkirchen.

Dawid Kubacki skoczył jak na rekordzistę skoczni przystało

Co nie było dla nikogo zaskoczeniem, jeszcze lepiej spisał się Kamil Stoch, którego skok na 132,5 metra dał mu wówczas drugie miejsce, tuż za Timim Zajcem. Ostatecznie zajął siódme miejsce i był trzecim najlepszym Polakiem w eliminacjach.

Na czwartej pozycji uplasował się Piotr Żyła, a najlepszy w kwalifikacjach był Dawid Kubacki, który jako jedyny pokonał barierę 140 metrów, szybując na 140,5 metra.

O tym, jak Polacy poradzą sobie w Garmisch-Partenkirchen, przekonamy się w niedzielę, 1 stycznia, o godzinie 14 w TVN i na kanale Eurosport 1.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: