Sport.Goniec.pl > Piłka nożna > Zbigniew Boniek prosi o pomoc. Potrzeba aż miliona złotych
Karol Osiński
Karol Osiński 06.04.2024 09:37

Zbigniew Boniek prosi o pomoc. Potrzeba aż miliona złotych

Zbigniew Boniek
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zbigniew Boniek włączył się do akcji, mającej na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie ciężko chorego młodego piłkarza Escoli Varsovia. Kornel Kłoda cierpi na rzadką chorobę, której leczenie jest niezwykle drogie i możliwe jedynie w Stanach Zjednoczonych.

Piłkarz Escoli Varsovia cierpi na rzadką chorobę

Historię Kornela Kłody jako pierwszy przytoczył Wiesław Wilczyński, właściciel i pomysłodawca pierwszej europejskiej szkoły piłkarskiej FC Barcelona Escola Varsovia. Wszystko zaczęło się w 2019 roku, kiedy młody piłkarz przeszedł zabieg usunięcia znamienia na stopie. Wówczas wyniki badań histopatologicznych wykazały, że cierpi on na czerniaka.

To bardzo rzadki przypadek u dzieci. Szacuje się, że choruje na niego jedno dziecko na milion. Po szybkiej operacji choroba ustąpiła, jednak po czasie powróciła i to z przerzutami do płuc. W październiku 2023 roku Kornel Kłoda trafił do Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie lekarze robią wszystko, by przywrócić go do zdrowia, jednak to bardzo drogie przedsięwzięcie. 

Władze klubu Ekstraklasy straciły cierpliwość. Stanowcze kroki po wpadce

Powstała zbiórka na leczenie Kornela Kłody

W serwisie siepomaga.pl powstała specjalna zbiórka pieniężna, której celem jest sfinansowanie leczenia Kornela Kłody. Nadzieją na pokonanie choroby młodego piłkarza jest spersonalizowana terapia limfocytami TIL (tumour-infiltrating lymphocyte), która nie jest dostępna w Polsce.

Kornel Kłoda jest leczony onkologicznie, terapią w USA kosztuje 1 mln zł. Wierzę, że środowisko piłkarskie wesprze Kornela - napisał Wiesław Wilczyński. 

Lekarze Centrum Zdrowia Dziecka prowadzą rozmowy z ośrodkami w Stanach Zjednoczonych, by zakwalifikować Kornela do leczenia tą metodą. Jednocześnie nie rezygnują z leczenia dziecka dostępnymi środkami.

ZOBACZ TAKŻE: "Bild" analizuje grupy na EURO 2024. Te dane mówią wszystko
 

Zbigniew Boniek poprosił o wsparcie dla Kornela Kłody

Wiesław Wilczyński zamieścił wpis w mediach społecznościowych, oznaczając w nim m.in. Zbigniewa Bońka. Były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej nie zwlekał z odpowiedzią i poprosił o pomoc dla młodego piłkarza Escoli Varsovia.

Hej środowisko piłkarskie. Nie pozwólcie, by Kornel przegrał ten mecz. Wiem, że pomożecie. Panowie piłkarze liczę na Was! - czytamy.